Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Agrowoltaica czyli jak instalacja fotowoltaiczna może być bardziej ”eko”

Agrowoltaika czyli fotowoltaika przyszłości? Słowo ”agrowoltaica” staje się coraz bardziej popularne. W dużym skrócie znaczy ścisłą relację między zbudowaną instalacją fotowoltaiczną a rolnictwem w szeroko rozumianym spektrum tego słowa.

Zazwyczaj takie instalacje buduje się na podwyższonych konstrukcjach. Tak aby można było pod panelami fotowoltaicznymi wypasać bydło, owce, kury czy inne ptactwo hodowlane lub prowadzić czynną uprawę roślin, warzyw czy owoców.

Wiele badań pokazuje, że tak wybudowane instalacje fotowoltaiczne mają sporo lepsze uzyski.

Jest to związane z procesami chłodzenia, przewiewu powietrza, parowania z powierzchni roślin. Niestety koszt takiej dużo wyższej konstrukcji (versus koszt standardowej konstrukcji naziemnej) jest sporo wyższy. Dlatego też wielu inwestorów waha się przy wyborze takiej ”agrowoltaicznej” opcji.

Autorami koncepcji agrowoltaicznej byli: niemiecki fizyk Adolf Goetzberger oraz naukowiec Armin Zastrow.

To właśnie oni w 1981 roku przedstawili rozwiązanie, które umożliwia lepsze wykorzystanie i zagospodarowania terenu. 1981 rok wydaje się odległą datą. Niestety popularyzacja tego pomysłu przyśpieszyła dopiero kilka lat temu i związana jest z brakami właściwych gruntów pod budowę instalacji i farm fotowoltaicznych. Agrowoltaika jest konsensusem między odnawialnymi źródłami energii a zagospodarowaniem ziem rolnych i uprawnych. Jest to sytuacja ”win-win”!

Agrowoltaika czyli fotowoltaika przyszłości w Polsce niestety dopiero raczkuje.

Niemniej Lighthief posiada jedną testową instalację pv o mocy 50kWp, gdzie monitorujemy od kilku miesięcy wskaźniki badawcze. Problemem pozostaje tu cena konstrukcji wspierającej panele fotowoltaiczne oraz przepisy. Konstrukcja taka powinna mieć często ponad 3 metry wysokości. Natomiast wtedy już wymagane jest pozwolenie na budowę. Dotyczy to również mniejszych instalacji fotowoltaicznych poniżej 50kWp. Trudno zatem wielu rolnikom podejść racjonalnie do kosztów budowy instalacji agrowoltaicznej.

Na filmie poniżej zobaczyć możecie jak owce właściciela instalacji fotowoltaicznej świetnie radzą sobie z koszeniem trawy na małej farmie o mocy 300kWp, którą niedawno myliśmy u jednego z Naszych klientów w okolicach Częstochowy:

Jeśli poszukujecie usług z zakresu serwisu O&M, recyklingu paneli fotowoltaicznych lub budowy i projektowania farm fotowoltaicznych zapraszamy do KONTAKTU Z NAMI!

Jeśli poszukujecie firmy, która umyje Wasze panele fotowoltaiczne lub zajmie się ich serwisem zapraszamy do kontaktu:

1 komentarz do “Agrowoltaica czyli jak instalacja fotowoltaiczna może być bardziej ”eko””

  1. Ile mniej więcej może kosztować taka konstrukcja pod instalację 50kWp? Będę wdzięczny za jakieś widełki cenowe na maila. Pozdrawiam

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Call Now Button+48 797 897 895