Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Czy sam deszcz UMYJE PANELE FOTOWOLTAICZNE?

Dość częstym stwierdzeniem wśród właścicieli instalacji fotowoltaicznych jest przekonanie, że MYCIE I CZYSZCZENIE PANELI FOTOWOLTAICZNYCH dokonuje się samoistnie poprzez padający na nie deszcz lub śnieg.

Jest to stwierdzenie oczywiście prawdziwe ale…

  • ilość i natężenie opadów deszczu musi być wystarczająca do wymycia danej powierzchni
  • zabrudzenia na panelach fotowoltaicznych nie mogą być starsze niż kilka dni a co za tym idzie nie mogą przywierać do powierzchni modułów fotowoltaicznych (inaczej siły Vad der Waalsa uniemożliwią wyczyszczenie powierzchni szkła)
  • opady deszczu muszą być na danym terenie bardzo regularne a zanieczyszczenia na powierzchni modułów muszą mieć określony skład (na przykład bardzo często zaschniętych ptasich odchodów żaden deszcz nie jest w stanie usunąć)
  • panele na które pada deszcz muszą być zamontowane pod właściwym kątem
  • z paneli powinna być usunięta warstwa oprysku produkcyjnego (często woskowe opryski zabezpieczające nakładane są przez producenta w celu zabezpieczenia szkła, stąd często zaleca się też ZEROWE MYCIE I CZYSZCZENIE PANELI FOTOWOLTAICZNYCH) ponieważ do niej przywierają zabrudzenia, których deszcz nie jest w stanie usunąć
  • opady deszczu w okolicach kopalni i elektrowni mają wręcz tendencję to powodowania większych zacieków i zabrudzeń na powierzchni paneli fotowoltaicznych!

Jeśli chcecie wiedzieć więcej na temat MYCIA I CZYSZCZENIA PANELI FOTOWOLTAICZNYCH zapraszamy na:

https://lighthief.com/mycie-paneli-fotowoltaicznych/

1 komentarz do “Czy sam deszcz UMYJE PANELE FOTOWOLTAICZNE?”

  1. Niestety u Nas w Polsce ciągle pokutuje myślenie, że wszystko się robi samo a pieniądz się produkuje! Sporo pracowałem w Niemczech czy Włoszech i wszyscy myją tam instalacje fotowoltaiczne. Część po prostu robi to samemu jeśli są to małe ilości paneli fotowoltaicznych. Na dużych jednak farmach fotowoltaicznych panele fotowoltaiczne myją i czyszczą firmy specjalistyczne!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz