Instalacja fotowoltaiczna wyłącza się! – taki komunikat usłyszeliśmy od klienta, który do Nas zadzwonił. Rozmowa z technikiem dostarczyła nam więcej informacji. Klient opisał Nam co dokładnie się dzieje z jego instalacją fotowoltaiczną. Finalnie, w skutek przeprowadzonego „wywiadu” otrzymaliśmy następujące objawy awarii:
- Zabezpieczenie na instalacji to bezpiecznik B16
- Zabezpieczenie na domu to bezpiecznik B25
- Instalacja się wyłącza (wybija bezpiecznik) a po ponownym go włączeniu wybijany jest z kolei bezpiecznik instalacji domowej
- Fotowoltaika składa się z 13 paneli o mocy 400 W każdy oraz 4 mikroinwerterów APsystems – więc łączna moc instalacji to 5,2 kWp.
- Instalacja zamontowana została na dachu
Po tej rozmowie umówiliśmy się z klientem na przegląd instalacji fotowoltaicznej na następny dzień w okolicach południa. Reakcja musiała być szybka wobec komunikatu: Instalacja fotowoltaiczna wyłącza się! Ważne jest aby podczas przeglądu instalacji solarnej pogoda dopisywała. Odpowiednie nasłonecznienie do wykonania pomiarów oraz brak opadów.
Instalacja fotowoltaiczna wyłącza się – jedziemy pod Częstochowę!
Miejscowość, której mieszka nasz klient znajduje się raptem 20 km od Częstochowy (województwo śląskie) więc całkiem niedaleko od naszej centrali.
Nasza ekipa pojawiła się na miejscu i przystąpiła do przeglądu instalacji fotowoltaicznej. Standardowo rozpoczęliśmy od oględzin.
Sprawdziliśmy połączenia MC4, następnie kable – nawet te pod panelami. Szukaliśmy miejsc przetarć lub ewentualnie jakiś uszkodzeń wynikających ze szkód zwierzęcych (przegryzienia itp.). Uszkodzeń mechanicznych nie znaleźliśmy. Naszą uwagę przykuła jednak puszka znajdująca się na dachu. Nie była ona hermetyczna a po ostatnich deszczowych dniach istnieje duże prawdopodobieństwo, że do jej środka dostała się wilgoć i to jest bezpośrednią przyczyną wyłączania fotowoltaiki. Bardzo często przyczyną, że Instalacja fotowoltaiczna wyłącza się są właśnie nieszczelne połączenia. dodatkowo kable nie są przypięte i przez jakiś czas mogły leżeć w wodzie.
To była pierwsza czerwona flaga. Kolejne nasze podejrzenie powodu, że Instalacja fotowoltaiczna wyłącza się, padło na możliwość zepsucia się jednego z mikroinwerterów.
Dlatego wykonaliśmy pomiary, które pozwoliły Nam wytypować „podejrzane” urządzenie. Jako że mikrofalowniki są jeszcze na gwarancji zgłosiliśmy sprzęt do serwisu producenta.
Oczywiście puszkę również wymieniamy na nową – hermetyczną. Mimo iż po wymianie puszki awaria ustała to i tak: Czekamy na informację z serwisu. Instalacja fotowoltaiczna wyłącza się – już nie! Więc powtarzając jeszcze raz – szczelność kabli to priorytet.
Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?
Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?
Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?
Jesteś gotowy do działania? My również!