Masz pytania? Zadzwoń! +48 782 499 997

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Mycie mniejszych instalacji fotowoltaicznych

Lighthief-Mycie-mniejszych-instalacji

Zwykle, zalecaną częstotliwością czyszczenia i mycia instalacji fotowoltaicznych są usługi mycia paneli fotowoltaicznych dwa razy w roku!

W 2018 roku w Niemczech przeprowadzono jedne z większych badań naukowych dotyczące czyszczenia i mycia naziemnych instalacji i paneli fotowoltaicznych, aby dowiedzieć się, jaki wpływ ma profesjonalne mycie fotowoltaiki na wydajność paneli fotowoltaicznych.
Podczas badania, 17 różnych instalacji fotowoltaicznych zostało częściowo oczyszczonych i umytych przy użyciu wody demineralizowanej. Wydajność z czystych powierzchni porównywano następnie przez okres sześciu miesięcy z wydajnością z nieoczyszczonych części instalacji fotowoltaicznych biorących udział w badaniu. Wnioski po 6 i 12 miesiącach badań były dość oczywiste!

3 czynnikami, które w największym stopniu wpłynęły na WYDAJNOŚĆ PANELI FOTOWOLTAICZNYCH były: stopień nachylenia modułów, STOPIEŃ ZABRUDZENIA oraz praca falownika i jakość przyłączenia do sieci samej instalacji fotowoltaicznej.

  • Najlepiej myć panele fotowoltaiczne wczesną wiosną, aby uwolnić je od brudu nagromadzonego jesienią i zimą oraz przygotować się na słoneczne miesiące wiosny i lata, a następnie, drugi raz czyścić panele fotowoltaiczne w okolicach sierpnia lub września, by jak najbardziej efektywnie wykorzystać słońce w ostatnich nasłonecznionych, ciepłych miesiącach. 
  • W niektórych przypadkach, ze względu na lokalizację i orientację instalacji paneli fotowoltaicznych lub w celu spełnienia specjalnych wymagań gwarancji producenta, zaleca się pozostawienie krótszych odstępów między czyszczeniami paneli fotowoltaicznych!
  • Do mycia paneli fotowoltaicznych używamy specjalnych urządzeń niskociśnieniowych, wykorzystujących procesy osmotyczne do produkcji wody demineralizowanej. Unikamy urządzeń wysokociśnieniowych, które mogą porysować szkło hartowane zabezpieczające panele fotowoltaiczne.
  • W przypadku silnych zabrudzeń używać można eko-oprysków lub urządzeń parowych, zwłaszcza do mycia ramek paneli fotowoltaicznych!
  • Wykonywane przez Lighthief usługi mycia paneli i instalacji fotowoltaicznych zabezpieczone są właściwymi umowami OC z ubezpieczycielami. Ubezpieczenie pokrywa nie tylko przypadkowe zniszczenia paneli fotowoltaicznych ale również wygenerowane z tego powodu straty w uzysku.

Nie polecamy mycia samemu instalacji położonych na dachach budynków i w miejscach trudno dostępnych. Wtedy lepiej skontaktować się z Nami i zamówić usługę mycia paneli fotowoltaicznych.