Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Mycie paneli fotowoltaicznych na halach i magazynach

Mycie paneli fotowoltaicznych halach i budynkach magazynowych to potrzeba wynikająca z kilku aspektów. Instalacje biznesowe czyli takie, które mają zazwyczaj powyżej 50kWp mają na celu obniżenie kosztów poboru prądu przez przedsiębiorcę, które zamontował taką instalację. Żeby mogła ona jednak działać optymalnie musi być czysta. Koniecznie sprawdź któraś z naszych realizacji, np: pokazujemy jak to robimy w Warszawie na hali magazynowej.

Mycie paneli fotowoltaicznych na halach magazynowych - w trakcie pracy

Spadki uzysku widać właśnie najbardziej na dużych instalacjach, gdzie powierzchnia paneli fotowoltaicznych jest duża.

Hale i magazyny to często tereny w strefach przemysłowych. Mamy tam do czynienia z dużym poziomem zabrudzeń opadowych, piasków, sadzy i zabrudzeń organicznych. Dodatkowo Nasi serwisanci to jedyne osoby, które wchodzą na dach i mają możliwość dokonać wszelkich prac serwisowych czy też związanych z zarządzaniem O&M.

Zaleca się mycie i czyszczenie paneli dwa razy w roku. Mamy jednak do czynienia z miejscami, gdzie wykonujemy swoją usługę nawet 3 lub 4 razy. Wszystko zależy od warunków środowiskowych. Jeden z Naszych klientów posiada na przykład duży, wielkopowierzchniowy magazyn, znajdujący się w samym centrum kilku fabryk produkujących płytki ceramiczne, cegły. Ciągłe dostawy mocno pylistych surowców, używanych właśnie w takiej produkcji, mają silny wpływ na zabrudzenia jego instalacji fotowoltaicznej! Inny z Naszych kontrahentów posiada swoją małą farmę fotowoltaiczną koło czynnego kamieniołomu. Tutaj również ilość piasku i żwiru spadającego na moduły fotowoltaiczne jest kilka razy większa niż w normalnych warunkach!

Mycie paneli fotowoltaicznych na halach, gdzie dachy są wysoko położone to często wyzwanie logistyczne.

Po pierwsze woda, którą należy dostarczyć do maszyny myjącej. Jeśli jest taka możliwość sprzęt znajduje się na samym dachu. Często jednak właz dachowy jest zbyt mały i myjka niskociśnieniowa musi znajdować się na ziemi. Możesz poczytać też o naszym ulubionym sprzęcie tutaj. Średnie mycie instalacji o mocy 50kWp to czas około 4 do 6 godzin i koszt około 3 tysięcy złotych netto. Mogą jednak wystąpić różne czynniki, które podwyższą koszt takiej usługi!

Jeśli planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M zapraszamy do KONTAKTU. Jeśli poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne również zapraszamy do kontaktu z Naszym biurem!

Chcesz wiedzieć więcej na temat mycia paneli fotowoltaicznych, zapraszamy na:

4 komentarze do “Mycie paneli fotowoltaicznych na halach i magazynach”

  1. Jestem jednym z najlepszych przykładów budowania świadomości w temacie myć panele PV czy nie myć ? Ponieważ zajmuję się instalacjami fotowoltaicznymi od kilku lat mam możliwość wyciągnięcia wniosków z tego co mówią producenci, dystrybutorzy handlowcy etc., i faktem jest że większość z nich mówi DESZCZ Umyje, natomiast widziałem wiele przykładów gdzie zaraz po deszczu panele były nadal brudne i badania które to potwierdzają absolutnie są prawidłowe. Mam przykład gdzie instalacja zaraz po umyciu zyskała na sprawności 35 % a inna w roku gdzie umyta była jeden raz w skali roku wyprodukowała 14% więcej energii.

    Odpowiedz
  2. Powstaje coraz więcej instalacji fotowoltaicznych a żaden monter nie mówi o konieczności mycia paneli… W zasadzie powinno być to oczywiste. Kupujesz auto a sprzedawca nie mówi Ci że masz je co jakiś czas myć – bo przecież to oczywiste!

    Odpowiedz
  3. Witam, akurat składa się tak, że mam do czynienia z fotowoltaiką na co dzień i akurat w temacie mycia paneli fotowoltaicznych moje doświadczenie jest budowane codziennie.
    Fakty mówią mi, że zoptymalizowana częstotliwość profesjonalnego mycia paneli PV właściwą demineralizowaną wodą i pod właściwie dobranym niskim ciśnieniem, za pomocą szczotek o włosiu dostosowanym do stanu zabrudzenia powierzchni roboczej paneli – zawsze powoduje znaczny bo dwucyfrowy wzrost wydajności instalacji, co odczuwalnie zwiększa zarobek i atrakcyjnie skraca zwrot z inwestycji.
    Zawsze ale to zawsze jest tak, że w ogóle nie myta instalacja lub myta niefachowo przez kilka lat, posiada zestalony nalot brudu na tafli roboczej z silną koncentracją zestalonego brudu na uszczelnieniach (naturalne osady, organiczne naloty itp.) …. co jest powodem rozszczelnienia paneli PV z racji naturalnej aktywności mchów i grzybów pasożytujących na uszczelnieniach.
    Z marszu widzę wtedy, że uzysk na fachowej opiece nad taką instalacją wynosi często od 12 do 25%.
    Jednocześnie każdorazowe mycie paneli PV urządzeniem z automatycznymi aplikatorami dodatków kondycjonujących panele i ich elementy tj. uszczelnienia, powłoka robocza i rama – wydłuża żywotność paneli PV.
    A teraz z innej beczki – w przypadku np. zawarcia umowy ubezpieczenia paneli PV, utrzymywanie paneli we właściwej kondycji powoduje każdorazowo wypełnienie zapisów umowy ubezpieczenia – a to może oznaczać baaaardzo wiele w sytuacji zdarzenia powodującego oczekiwanie czy wręcz roszczenie właściciela paneli o wypłatę odszkodowania.
    Podsumowując: mycie paneli fotowoltaicznych przez gwarantowanego serwisanta utrzymuje ich sprawność na wysokim poziomie, podtrzymuje wydajność i podnosi ich żywotność.
    Mycie paneli fotowoltaicznych ma niezaprzeczalnie swój dodatni skutek energetyczny, silnie odczuwalny przy obecnym wzroście cen energii … a do tego techniczny i użytkowy.
    Mycie jest także powodem stabilnej i zdecydowanie bardziej bezproblemowej eksploatacji instalacji paneli fotowoltaicznych.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

+48 797 897 895