Masz pytania? Zadzwoń! +48 782 499 997

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Mycie Paneli oraz farm Lighthief

Powodów do mycia paneli fotowoltaicznych jest wiele! Dokładnie tyle ile rodzajów zabrudzeń, które na nie opadają, zmniejszając ich funkcjonalność i uzyski/zyski właścicieli instalacji fotowoltaicznych. Odpowiednie mycie paneli fotowoltaicznych to dłuższa oczekiwana żywotność każdego modułu, a tym samym dłuższy pozostały okres użytkowania systemu fotowoltaicznego i jego wyższa stopa zwrotu. Potrzebę mycia i czyszczenia paneli fotowoltaicznych można wykazać poprzez badanie wydajności instalacji fotowoltaicznej (brak strat w wygenerowanej energii często z nawiązką amortyzuje koszty mycia paneli fotowoltaicznych).

Wybierz interesujący Cię temat

Mycie paneli fotowoltaicznych
Czytaj
Mycie farm fotowoltaicznych
Czytaj

Zobacz również

Recykling paneli fotowoltaiczncyh
Przejdź
Inspekcje, obloty z drona i audyty termowizją
Przejdź

Mycie instalacji fotowoltaicznych

Do mycia paneli fotowoltaicznych używamy specjalnych urządzeń niskociśnieniowych, wykorzystujących procesy osmotyczne do produkcji wody demineralizowanej. Unikamy urządzeń wysokociśnieniowych, które mogą porysować szkło hartowane zabezpieczające panele fotowoltaiczne.

W przypadku silnych zabrudzeń używać można eko-oprysków lub urządzeń parowych, zwłaszcza do mycia ramek paneli fotowoltaicznych. Wykonywane przez Lighthief usługi mycia paneli i instalacji fotowoltaicznych zabezpieczone są właściwymi umowami OC z ubezpieczycielami. Ubezpieczenie pokrywa nie tylko przypadkowe zniszczenia paneli fotowoltaicznych ale również wygenerowane z tego powodu straty w uzysku. Zalecaną częstotliwością czyszczenia i mycia instalacji fotowoltaicznych są usługi mycia paneli fotowoltaicznych dwa razy w roku.

Kiedy najlepiej myć panele?

Panele fotowoltaiczne najlepiej myć wczesną wiosną, aby uwolnić je od brudu nagromadzonego jesienią i zimą oraz przygotować się na słoneczne miesiące wiosny i lata, a następnie, drugi raz czyścić panele fotowoltaiczne w okolicach sierpnia lub września, by jak najbardziej efektywnie wykorzystać słońce w ostatnich nasłonecznionych, ciepłych miesiącach.

Zamów bezpłatną konsultację

Konsultacja trwa zazwyczaj około 30 minut i postaramy się zupełnie bezpłatnie wskazać wstępne rozwiązanie na Twoje pytanie. Nie możemy obiecać, że zawsze znajdziemy rozwiązanie na Twój problem ale możemy obiecać, że zaczniemy proces poszukiwania odpowiedzi.


Mycie farm fotowoltaicznych

Mycie farm fotowoltaiczna to zawsze usługa, która wynika z jasno stawianego przez inwestora wyzwania! Farma fotowoltaiczna to inwestycja finansowa, która ma przynosić wymierne i mierzalne efekty w postaci zysku ze sprzedaży prądu do finalnego odbiorcy. Mycie farm fotowoltaicznych zasadniczo poprawia ich uzysk oraz żywotność pojedynczych modułów fotowoltaicznych.

Uzyskany rezultat, wynikający z mycia farmy fotowoltaicznej, to ostatecznie wartość procentowa, która wskazuje, że w ciągu roku wzrasta wydajność systemu fotowoltaicznego, dzięki czyszczeniu i myciu paneli fotowoltaicznych wchodzących w jego skład. Owa wartość, nie tylko amortyzuje koszty mycia paneli fotowoltaicznych ale zwiększa zysk z inwestycji w moduły i farmy fotowoltaiczne!

Wykonywane przez Lighthief usługi mycia farm fotowoltaicznych zabezpieczone są właściwymi umowami OC z ubezpieczycielami. Ubezpieczenie pokrywa nie tylko przypadkowe zniszczenia paneli fotowoltaicznych ale również wygenerowane z tego powodu straty w uzysku.

Na dużych farmach fotowoltaicznych Nasi serwisanci Lighthief używają trzech rodzajów urządzeń do mycia powierzchni paneli fotowoltaicznych:

  • Ramiona myjące panele fotowoltaiczne (zazwyczaj z szeregiem różnych czujników i kamerami) doczepiane do różnego typu pojazdów
  • Samobieżne roboty myjące panele fotowoltaiczne nakładane na rzędy paneli fotowoltaicznych
  • Zestawy do ręcznego mycia paneli fotowoltaicznych działające z filtrami odwróconej osmozy lub innymi urządzeniami produkującymi wodę demineralizowaną konieczną do właściwego wykonania usługi

Wszystko zależy od budowy farmy fotowoltaicznej, jej stopnia zabrudzenia, położenia, wielkości (inaczej logistycznie myje się farmę fotowoltaiczną o mocy 1MW a inaczej taką o mocy 10MW) Farmy rożnej wielkości posiadają różne potrzeby i poddawane są różnym procesom mycia.

Obszary narażone na większe zabrudzenie paneli

Farmy i większe instalacje fotowoltaiczne zlokalizowane w następujących obszarach mogą wymagać częstszego czyszczenia:

  • Farmy fotowoltaiczne w pobliżu obszarów przemysłowych
  • Systemy fotowoltaiczne w pobliżu obszarów rolniczych lub mocno pylistych
  • Instalacje fotowoltaiczne w pobliżu portów morskich
  • Farmy fotowoltaiczne w pobliżu lasów, kopalń, elektrowni węglowych,żwirowni

W tych lokalizacjach systemy fotowoltaiczne są narażone na zwiększone obciążenie sadzą, kurzem, piaskiem, mgiełką rolniczą i pyłkami. W zależności od poziomu zanieczyszczenia będzie to wymagało kilku czyszczenia systemu rocznie.

Zamów bezpłatną konsultację

Konsultacja trwa zazwyczaj około 30 minut i postaramy się zupełnie bezpłatnie wskazać wstępne rozwiązanie na Twoje pytanie. Nie możemy obiecać, że zawsze znajdziemy rozwiązanie na Twój problem ale możemy obiecać, że zaczniemy proces poszukiwania odpowiedzi.