Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Panele fotowoltaiczne do recyklingu czyli co obecnie trafia na fotowoltaiczny złom? II

SZKODY MECHANICZNE CZYLI WIEJE, PADA, GRAD, POŻAR I INNE PLAGI EGIPSKIE:)

Panel fotowoltaiczny rzecz materialna, nie pochodzi z kryptonu ani nie ma super powłoki z kevlaru, vibranium czy adamentium:)

WODA – Trafiają zatem do Nas panele fotowoltaiczne przeznaczone na recykling, które gorzej lub lepiej zniosły na przykład zalanie. Bywa, że instalacje i farmy fotowoltaiczne zostają zniszczone ze względu na nagłe podtopienia lub wylewające rzeki. Wezbrany wody powodować mogą widoczne gołym okiem zniszczenia czyli rozbijają szkło, łamią i wykręcają ramy. Często jednak zniszczenia nie widać a wychodzi dopiero podczas flash testów. Poziom mikropęknięć drastycznie wzrasta, następuje rozszczelnienie i delaminacje a takie panele fotowoltaiczne nadają się tylko na recykling! Paneli zalanych nie można też zazwyczaj naprawić ani używać ponownie niestety!

GRAD – czyli jeden z większych wrogów paneli fotowoltaicznych. Około 20% paneli fotowoltaicznych trafiających do Nas z gospodarstw domowych na recykling to właśnie ”ofiary” silnych opadów graduSzkody są zazwyczaj duże czyli potłuczone szkło, pokrzywione ramy aluminiowe i delaminacja. Czasami grad z wiatrem są tak silne, że potrafią zrzucić całą instalację z dachu lub z konstrukcji na gruncie. Na grad praktycznie nie ma obrony a takie panele fotowoltaiczne zawsze trafiają do Nas na ich recykling!

WIATRY, WICHURY, HURAGANY, TRĄBY POWIETRZNE i TAKIE TAM…absolutny killer jeśli chodzi o panele fotowoltaiczne. Powiem Wam, że panele po spotkaniu z wiatrem (czyli takie które pofrunęły i spadły sobie na ziemię) jestem w stanie odróżnić natychmiast wśród innych typów zniszczeń. Powykrzywiany ramy aluminiowe lub zupełnie pozbawione części ramy, to często pierwszy widok. Panele fotowoltaiczne wiatr zwiewa z dachów, z farm, z budynków, z konstrukcji na gruncie, z konstrukcji balastowych – wichura zabiera wszystko co jest na jej drodze. Obrony praktycznie nie ma. Panele fotowoltaiczne po spotkaniu z wichurą trafiają do recyklingu i kończą swój żywot!

OGIEŃ, BURZA, ZWARCIA – choć te zniszczenia mechanicznie trochę się różnią wkładam je do jednego worka. Panele mogą się zapalić lub przepalić! Wszystko zależy od warunków i sposobu ich przyłączenia. Powstać mogą niezwykle niebezpieczne ługi lub inny formy wyładować na powierzchniowych. Takie panele również trafiają do Nas na recykling! Dla wszystkich ”foliarzy” szukających taniej sensacji powiem tylko, że pożary instalacji fotowoltaicznych się zdarzają ale to rzeczy bardzo rzadka. Żeby do takiego nieszczęścia doszło złożyć się musi niezwykle wiele czynników i nie jest to niebezpieczeństwo, które powinno powstrzymywać konsumentów przed instalacją paneli fotowoltaicznych!

JEŚLI MOŻEMY WAM POMÓC W ROZWOJU WASZYCH PROJEKTÓW OZE, BUDUJECIE FARMY FOTOWOLTAICZNE I SZUKACIE FIRMY O&M LUB SZUKACIE USŁUG Z ZAKRESU MYCIA I RECYKLINGU PANELI FOTOWOLTAICZNYCH ZAPRASZAMY DO KONTAKTU Z NAMI:

tel. 782 499 997

kontakt: https://lighthief.com/kontakt/

Więcej o recyklingu paneli fotowoltaicznych możecie przeczytać na:

Dodaj komentarz