Po co komu recykling?
Wszyscy mówią o tym, że recykling paneli fotowoltaicznych to właściwe zamknięcie zielonego obiegu OZE oraz znak na prawdziwą ”odnawialność” nowych źródeł energetycznych. Ale jak jest na prawdę?
Recyklingiem fotowoltaiki zajmujemy się już w sumie od kilku lat i chyba jako jedni z pierwszych w tej części Europy. Nasza kolekcja starych i zużytych modułów fotowoltaicznych, gdzie najstarsze mają sporo ponad 30 lat, jest dość duża. Myślę, że wiedza o rynku spora i cały czas się poszerza. Co zatem myślę o sloganach, że bez recyklingu fotowoltaika nie będzie prawdziwie ”zielona”? Że podobnie jak węgiel czy inne paliwa kopalne będzie zaśmiecać świat odpadami? Że skoro jej koszty produkcji są wysokie a recykling tak mało opłacalny, to nie można na nią stawiać?
Recykling każdego znanego mi materiału to zawsze pewnego rodzaju wyzwanie. Właściwie dokonany proces recyklingowy to po prostu ”odwrócona inżynieria”, gdzie uzyskujemy maksymalnie czyste materiały bazowe.
W przypadku paneli fotowoltaicznych recykling to odzysk szkła, aluminium, krzemu, metali kolorowych, plastiku i foli plastikowych. Zazwyczaj pytacie czy można odzyskać wszystko i czy jest to proces trudny? Odpowiedź na te pytania nie jest jednoznaczna.
Oddzielenie ramy aluminiowej od szkła w procesie recyklingu modułów fotowoltaicznych jest stosunkowo proste ale już rozdział krzemu i folii, jest zadaniem niezwykle skomplikowanych i często energochłonnym. Po co komu recykling?
Trudność w recyklingu paneli fotowoltaicznych leży głównie w ich budowie. Producenci i odbiorcy chcą, aby odporne były na warunki zewnętrzne. Deszcz, mróz, upały, wiatry, grad, zabrudzenia. Żeby osiągnąć taki efekt ”długowieczności” należy od początku w procesie produkcyjnym przewidzieć procesy temu służące. Stąd na przykład folia EVA zabezpieczająca krzem jest z nim zgrzewana w próżni. Z jednej strony doskonale zabezpiecza to sam krzem, ale z drugiej powoduje niezwykłą ”czkawkę” podczas procesu recyklingowego. Znacznie więcej energii potrzeba żeby folią od krzemu oddzielić, niż żeby ją z nim zgrzać podczas produkcji.
Nie dajcie się jednak nabrać! Recykling jest już możliwy i jest całkiem opłacalny. Moim zdaniem nie będzie problemu z odbiorem odpadów fotowoltaicznych za 10, 20 czy 30 lat z farm fotowoltaicznych i instalacji przydomowych! Aluminium, szkło, metale kolorowe ciągle są i będą w cenie jako surowce! Po co komu recykling?
Nie tylko my zresztą zajmujemy się tym w Polsce. Panele fotowoltaiczne poddawane są recyklingowi również w Toruniu a być może też w innych miejscach, o których nie słyszałem.
Wasza instalacja lub farma fotowoltaiczna nie działa?
Podejrzewacie jakieś uszkodzenia lub błędy?
Panele fotowoltaiczne lub falownik są zepsute?
Potrzebujecie rozbudować Waszą instalację PV lub wymienić komponenty?
Świadczymy usługi serwisowe na terenie całej Polski 7 dni w tygodniu a Nasi serwisanci mogą dotrzeć nawet w najdalsze regiony kraju.
Możecie skontaktować się z Nami 7 dni w tygodniu pod Naszym numerem telefonu:
Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?
Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?
Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?
Jeśli jesteście gotowi do działania,
to my również!