Przegląd i mycie instalacji fotowoltaicznej pod granicą z Czechami w Cieszynie na południu województwa śląskiego.
Coraz częściej zdarzają się nam zgłoszenia dotyczące zarówno przeglądu instalacji fotowoltaicznej jak i czyszczenia modułów fotowoltaicznych wchodzących w jej skład.
Tym razem otrzymaliśmy zgłoszenie od firmy logistycznej posiadającej magazyn przeładunkowy, gdzie na jednej z hal magazynowych znajduje się instalacja 50 kWp. Zamontowana na blaszanym dachu składająca się ze 156 paneli o mocy 320W każdy.
Najpierw czyszczenie instalacji fotowoltaicznej o mocy 50 kWp
Nasza ekipa miała dwa zadania. Pierwszym zadaniem było umycie, nigdy nie wcześniej nie czyszczonych, modułów fotowoltaicznych. Instalacja solarna znajduje się w terenie składającym się z wielu hal, budynków i przede wszystkim ciągle przemieszczających się aut. W związku z tym większość zabrudzeń to typowe dla tych terenów zabrudzenia pochodzące z rur wydechowych samochodów, czyli z tego co samochody z siebie wyrzucają. Spaliny (typowe dla smogu) w połączeniu z unoszącym się w powietrzu kurzem oraz pyłem tworzą dość mocno barierę dla promieni słonecznych – mocno przylegając do powierzchni modułów. Nasza ekipa rozpoczęła pracę od wejścia na dach. Aby dostać się na halę musieliśmy skorzystać z drabinki strażackiej. Do pracy przystąpiło dwóch operator maszyny. Dodatkowy człowiek pozostawał na ziemi celem przemieszczania sprzętu. Panowie na górze operowali szczotką dokładnie usuwając zabrudzenia. Cały proces mycia trwał około trzech / czterech godzin. Kiedy skończyliśmy mycie instalacji fotowoltaicznej do pracy mogli przystąpić technicy.
Przegląd instalacji fotowoltaicznej
Przegląd instalacji fotowoltaicznej rozpoczęli oczywiście od pierwszego etapu, czyli oględzin. Na czym polegają oględziny? Jest to nic innego, jak sprawdzenie jak instalacja wygląda wizualnie. Sprawdzamy jak wyglądają panele, czy nie są popękane czy nie noszą tzw ślimakowych śladów. Następnie czy połączenia kablowe są poprawnie zamontowane czy nie ocierają się o powierzchnię dachu. Kolejno śledząc trasę kablową idziemy aż do falowników. Tutaj mieliśmy falownik Huawei SUN2000-40KTL. Kontrolujemy czy żadne łączenia, wtyczki nie są poluzowane a falowniki mają odpowiednią wentylację. Odczytujemy również czy na nastawy na inwerterach są poprawne, czyli zgodne z polskimi normami. Ostatnim elementem przeglądu instalacji fotowoltaicznej jest wykonanie pomiarów. Po kolei strona DC a następnie strona DC. Rezystancja, napięcie, natężenie. Po wykonaniu wszystkich tych czynności skrupulatnie wyniki notujemy aby na ich podstawie sporządzić raport, w którym dokonujemy oceny stanu instalacji oraz zaleceń co do jej dalszej eksploatacji.
W przypadku tejże małej elektrowni słonecznej, nie mieliśmy ŻADNYCH zastrzeżeń co do jej funkcjonowania. Wyjeżdżając z centrum logistycznego wiedzieliśmy, że zostawiamy instalację sprawną oraz czystą!
Mycie i przegląd instalacji fotowoltaicznej – Cieszyn – PODSUMOWANIE:
Lokalizacja: województwo śląskie, Cieszyn
Dane PV: 156 sztuk paneli (każdy o mocy 320 W), o łącznej mocy prawie 50 kWp.
Opis: Brudna instalacja fotowoltaiczna pokryta osadzającymi się spalinami z rur wydechowych samochodów połączonych z kurzem i pyłem.
Wynik: Wzrost produkcji na falowniku około 11%! (w porównaniu do uzysków sprzed mycia) – czyli mycie fotowoltaiki MA SENS!
Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?
Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?
Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?
Jesteś gotowy do działania? My również!