Masz pytania? Zadzwoń! +48 782 499 997

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Recykling OZE – recykling paneli fotowoltaicznych oraz farm wiatrowych

Recykling paneli fotowoltaicznych

Odnawialne źródła energii można uznać za w pełni eko tylko wtedy gry możliwy jest ich recykling. Dzięki temu cały obieg od powstania paneli fotowoltaicznych czy też turbin wiatrowych i wiatraków może być cyklem zamkniętym – gdzie wszystko wraca ponownie do obiegu a każda frakcja użyta do wytworzenia, zostaje odzyskana podczas procesów recyklingu i wraca ponownie do ”tygla” produkcyjnego.

Jak wygląda proces odbioru paneli fotowoltaicznych do recyklingu przez LIGHTHIEF?

Recykling paneli fotowoltaicznych

Ustalamy kto zdaje panele fotowoltaiczne do recyklingu oraz jaka procedura BDO powinna mieć zastosowanie.

Odbieramy następujące grupy paneli fotowoltaicznych przeznaczonych do recyklingu:

  • PANELE FOTOWOLTAICZNE ZE SZKODAMI TRANSPORTOWYMI LUB MONTERSKIMI (zarysowania, pęknięte lub rozdzielone ramy aluminiowe, pęknięte szyby paneli, oderwane skrzynki przyłączeniowe, popękane plecy paneli, delaminacja foli zabezpieczają
  • PENELE FOTOWOLTAICZNE ZE ZNISZCZENIAMI MECHANICZNYMI (panele fotowoltaiczne zniszczone przez wichury, zalania, pożary, powalone drzewa lub zerwane konary, zniszczone przez wandalizm lub uszkodzone przez inne typy działań mechanicznych)
  • PANELE FOTOWOLTAICZNE Z DEMONTAŻU INSTALACJI I FARM FOTOWOLTAICZNYCH (panele fotowoltaiczne, które zakończyły cykl swojego funkcjonowania i zostają wymienione na nowe moduły fotowoltaiczne z dużych i małych instalacji fotowoltaicznych)
  • PANELE FOTOWOLTAICZNE Z WADAMI FABRYCZNYMI (panele fotowoltaiczne bezpośrednio z fabryk od producentów, którzy stwierdzili wady produkcyjne, nie pozwalające na wprowadzenie danych partii towaru na rynek konsumenta)
  • PENELE FOTOWOLTAICZNE INNE (wszelkie inne typy paneli fotowoltaicznych nie wymienione powyżej)

Recykling paneli fotowoltaicznych

Recykling paneli fotowoltaicznych

Lighthief to spółka, której główną misją jest recykling paneli fotowoltaicznych – wszystkie nasze działania, badania i aktywności biznesowe prowadzą właśnie w tym kierunku.

W Polsce problem ten nie jest jeszcze dostrzegany, chociaż z Naszych badań i obserwacji rynku jasno wynika, że mamy już tony paneli fotowoltaicznych nadających się do recyklingu na ternie Polski. Są to głównie panele fotowoltaiczne po szkodach transportowych, porysowane, po zalaniach czy gradobiciach lub innych mechanicznych usterkach (nieraz wadach fabrycznych lub całe rozbite kontenery, które przypłynęły z Azji).

Recykling farm wiatrowych i wiatraków

Recykling farm wiatrowych i wiatraków

Współczesna energia wiatrowa przekształca energię kinetyczną (ruchu) wiatru w energię mechaniczną. Dzieje się to poprzez obracanie dużych ramion z włókna szklanego, które następnie obracają generator wytwarzający energię elektryczną.

Mieszany charakter materiału tych elementów sprawia, że ​​oddzielenie plastiku od włókien szklanych w celu ponownego przetworzenia na nadający się do obróbki materiał z włókna szklanego jest trudne. Natomiast wytrzymałość potrzebna łopatom wiatraka oznacza, że ​​ich rozerwanie jest również trudne pod względem fizycznym.

Łopaty turbin wiatrowych wymagają utylizacji lub recyklingu, gdy turbiny są wycofywane z eksploatacji na etapie końcowego użytkowania lub gdy farmy wiatrowe są modernizowane. Jest to proces znanym jako ’’repowering” czyli montowanie turbin o większej mocy. Wtedy też ostrza można wymienić na bardziej nowoczesne i zwykle większe oraz wydajniejsze energetycznie.