Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Recykling paneli fotowoltaicznych czyli o co często pytacie? Czy moduły fotowoltaiczne można naprawiać?

Recykling fotowoltaiki to rynek, który w Polsce i na świecie rośnie dość szybko. Trafiają do Nas panele rozbite, porysowane, stłuczone przez silne wiatry. Otrzymujemy je z wadami produkcyjnymi lub transportowymi, nadpalone przez pioruny lub zwarcia instalacji. Widzimy takie po aktach wandalizmu czy też zniszczone z innych bliżej nieokreślonych przyczyn!

Pytacie jednak bardzo często: Czy moduły fotowoltaiczne można naprawiać i kiedy oraz czy wszystkie zepsute idą na recykling fotowoltaiki? Trzeba tu brać po uwagę kilka zmiennych!!!

  • Przede wszystkim budowę paneli fotowoltaicznych! Ich sercem jest krzem w formie dość kruchej a mianowicie tabliczek krzemowych! Już podczas ich procesu produkcyjnego, powstają w ich wnętrzu mikropęknięcia, które mogą być problematyczne. Szkło hartowane zabezpiecza tabliczki krzemowe z przodu. Tylne zabezpieczenie to zestaw polimerów. W środku natomiast moduł fotowoltaiczny chroni folia winylowo-acetylenową ”EVA”. Wszystkie te zabezpieczenia służą jednemu celowi. Krzem nie może ulec degradacji mechanicznej czyli się połamać lub pokruszyć. Co przy tak małych przekrojach tabliczek krzemowych jest niestety dość łatwe.
  • Zgoła innym zagadaniem jest strona prawna. Zazwyczaj przyjmujemy, że zniszczony panel fotowoltaiczny jest już odpadem. Na jakiej zatem zasadzie możemy wprowadzić go do obiegu sprzedażowego jako ”nie odpad”? Czy musimy być recyklerem specjalizującym się w RECYKLINGU PANELI FOTOWOLTAICZNYCH? Czy może wystarczy .być autoryzowanym serwisem naprawczym? Sięgnąć tutaj należy do ustawy o elektrośmieciach oraz dużo szerszej ustawy o gospodarce odpadowej. Według ustawodawcy preferowana forma utylizacji/recyklingu to taka, kiedy przedmiot można naprawić i przywrócić do oryginalnej funkcji użytkowania. Dalej jednak robi się to bardziej skomplikowane… Czy panele można naprawiać tak jak laptopy na przykład? Czy wymagane są typowe dla recyklerów, dokładnie opisane procesy R1, R2, R3 lub R4? Temat naprawy paneli fotowoltaicznych jest w Polsce bardzo mało popularny. Rynek obrotu używanymi modułami fotowoltaicznymi praktycznie nie istnieje (co bardzo mocno Nad odróżnia od całej Europy gdzie rynek ten kwitnie).
  • Co zatem można w panelach fotowoltaicznych naprawić a co nie i czy zepsuty panel zawsze trafia na recykling fotowoltaiki? Czy panel fotowoltaiczny będzie działał mimo swoich uszkodzeń? Już wkrótce więcej na ten bardzo ciekawy temat w Naszym dość obszernym artykule…

Jeśli poszukujecie usług z zakresu serwisu O&M, recyklingu paneli fotowoltaicznych lub budowy i projektowania farm fotowoltaicznych zapraszamy do KONTAKTU Z NAMI!

Dodaj komentarz

Call Now Button+48 797 897 895