Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

RECYKLING PANELI FOTOWOLTAICZNYCH Często pytacie! Czy moduły fotowoltaiczne można naprawiać?

Rynek RECYKLINGU PANELI FOTOWOLTAICZNYCH w Polsce i na świecie rośnie dość szybko. Trafiają do Nas panele rozbite, porysowane, stłuczone przez silne wiatry, z wadami produkcyjnymi lub transportowymi, nadpalone przez pioruny lub zwarcia instalacji, po aktach wandalizmu czy też zniszczone z innych bliżej nieokreślonych przyczyn!

Pytacie jednak bardzo często: Czy panele fotowoltaiczne można naprawiać i kiedy? Trzeba tu brać po uwagę kilka zmiennych.

  • Przede wszystkim budowę paneli fotowoltaicznych! Ich sercem jest krzem w formie dość kruchej a mianowicie tabliczek krzemowych! Już podczas ich procesu produkcyjnego, powstają w ich wnętrzu mikropęknięcia, która mogą być problematyczne. Stąd krzem w takiej formie musi być zabezpieczony szkłem hartowanym od przodu oraz zestawem polimerów od tyłu (w środku natomiast ”otulony” jest przez folię winylowo-acetylenową ”EVA”) Wszystkie te zabezpieczenia służą jednemu celowi – krzem nie może ulec degradacji mechanicznej czyli się połamać lub pokruszyć (co przy tak małych przekrojach tabliczek krzemowych jest niestety dość łatwe).
  • Zgoła innym zagadaniem jest strona prawna czyli jeśli zniszczony panel fotowoltaicznych jest już odpadem to na jakiej zasadzie możemy wprowadzić go do obiegu sprzedażowego jako ”nie odpad”? Czy musimy być recyklerem specjalizującym się w RECYKLINGU PANELI FOTOWOLTAICZNYCH? Ustawa o elektrośmieciach oraz dużo szersza ustawa o gospodarce odpadowej mówi, że preferowana forma utylizacji/recyklingu to taka kiedy przedmiot w prosty sposób może być naprawiony i przywrócony do obiegu! Dalej jednak robi się to bardziej skomplikowane… Czy panele można naprawiać tak jak laptopy na przykład? Czy też wymagane są typowe dla recyklerów, dokładnie opisane procesy R1, R2? Temat naprawy paneli fotowoltaicznych jest w Polsce bardzo mało popularny a rynek obrotu używanymi modułami fotowoltaicznymi praktycznie nie istnieje (co bardzo mocno Nad odróżnia od całej Europy gdzie rynek ten kwitnie).
  • Co zatem można w panelach fotowoltaicznych naprawić a co nie? Czy panel fotowoltaiczny będzie działał mimo swoich uszkodzeń? Już wkrótce więcej na ten bardzo ciekawy temat w Naszym dość obszernym artykule…

Dodaj komentarz