Menu Zamknij
Fotowoltaika (4)
Fotowoltaika (13)
Lighthief - Recykling (3)
Fotowoltaika (8)
Lighthief - Recykling (1)
Fotowoltaika (11)
Fotowoltaika (9)
Fotowoltaika (3)
Fotowoltaika (7)
Lighthief - Recykling (4)
Fotowoltaika (6)
previous arrow
next arrow
Shadow

Rewolucja w fotowoltaice!!!

Pisaliśmy już o pierwszej w Polsce instalacji z paneli fotowoltaicznych na bazie perowskitów. Dziś troszkę więcej o rewolucji w fotowoltaice dzięki Polce! Perowskity od Olgi Malinkiewicz mogą zmienić świat!

Fotowoltaika kojarzy nam się zwykle z wielkimi, ciężkimi panelami słonecznymi. Wkrótce jednak może się to zmienić dzięki Oldze Malinkiewicz. Opracowane przez nią lekkie ogniwa wykorzystują perowskity, czyli specjalne kryształy. Nowa technologia może przynieść prawdziwą rewolucję – umożliwi bowiem montaż paneli fotowoltaicznych np. na roletach okiennych, samochodach czy smartfonach.

Podczas gdy krzemowe panele słoneczne są grube, twarde i sztywne, ogniwa perowskitowe przypominają wyglądem cienką folię. Dzięki temu można łatwiej nadawać im różne kształty, a także montować je na powierzchniach, które nie udźwignęłyby klasycznych paneli, np. żaluzjach, fasadach budynków czy markizach. Można również montować półprzezroczyste folie perowskitowe na szybach okiennych. W przyszłości nowa technologia umożliwi stworzenie np. ładującego się w słońcu smartfona.

– Sercem naszej technologii jest stacja druku atramentowego InkJet – wyjaśnia Olga Malinkiewicz, CTO Saule Technologies cytowana przez bankier.pl. – Najważniejsza warstwa to warstwa perowskitowa, a perowskit jest kryształem. To nie jest trywialne zadanie, wydrukować coś, co po nadruku i odparowaniu rozpuszczalników przyjmie formę krystaliczną. To wielka sztuka, pracowaliśmy nad tym wiele lat, by robić to w sposób przewidywalny i zdatny do zastosowań przemysłowych.