Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Recykling OZE – Usługi na terenie całego kraju

Recykling paneli fotowoltaicznych
Jak wygląda proces odbioru paneli?
Recykling wiatraków i farm wiatrowych

Recykling OZE jest ostatnim łańcuchem odnawialnych źródeł energii. Odnawialne źródła energii można uznać za w pełni eko tylko wtedy gry możliwy jest ich recykling. Dzięki temu cały obieg od powstania paneli fotowoltaicznych czy też turbin wiatrowych i wiatraków może być cyklem zamkniętym – gdzie wszystko wraca ponownie do obiegu a każda frakcja użyta do wytworzenia, zostaje odzyskana podczas procesów recyklingu i wraca ponownie do ”tygla” produkcyjnego.

Recykling paneli fotowoltaicznych
Recykling OZE - Przykład paneli fotowoltaicznych

Recykling paneli fotowoltaicznych

Lighthief to spółka, której główną misją jest recykling paneli fotowoltaicznych – wszystkie nasze działania, badania i aktywności biznesowe prowadzą właśnie w kierunku recyklingu OZE.

W Polsce problem ten nie jest jeszcze dostrzegany, chociaż z Naszych badań i obserwacji rynku jasno wynika, że mamy już tony paneli fotowoltaicznych nadających się do recyklingu na ternie Polski. Są to głównie panele fotowoltaiczne po szkodach transportowych, porysowane, po zalaniach czy gradobiciach lub innych mechanicznych usterkach (nieraz wadach fabrycznych lub całe rozbite kontenery, które przypłynęły z Azji).


Duże zaplecze techniczne i stała współpraca z najlepszymi producentami sprzętu
Szybkie terminy realizacji. Nasze ekipy jeżdżą każdego dnia na terenie całego kraju
Zaleca się mycie paneli fotowoltaicznych 2 razy w roku

Recykling farm wiatrowych i wiatraków

Mieszany charakter materiału ramion wiatraków elementów sprawia, że ​​oddzielenie plastiku od włókien szklanych w celu ponownego przetworzenia na nadający się do obróbki materiał z włókna szklanego jest trudne. Natomiast wytrzymałość potrzebna łopatom wiatraka oznacza, że ​​ich rozerwanie jest również trudne pod względem fizycznym.

Łopaty turbin wiatrowych wymagają utylizacji lub recyklingu, gdy turbiny są wycofywane z eksploatacji na etapie końcowego użytkowania lub gdy farmy wiatrowe są modernizowane. Jest to proces znanym jako ’’repowering” czyli montowanie turbin o większej mocy. Wtedy też ostrza można wymienić na bardziej nowoczesne i zwykle większe oraz wydajniejsze energetycznie.

Uszkodzone wiatraki

Jak wygląda proces odbioru paneli fotowoltaicznych do recyklingu przez LIGHTHIEF?

Ustalamy kto zdaje panele fotowoltaiczne do recyklingu oraz jaka procedura BDO powinna mieć zastosowanie. Wystawiamy właściwe dokumenty potwierdzające odbiór przez nas paneli.

Odbieramy następujące grupy paneli fotowoltaicznych przeznaczonych do recyklingu:

  • Panele fotowoltaiczne ze szkodami transportowymi lub monterskimi
  •  Panele fotowoltaiczne ze zniszczeniami mechanicznymi
  •   Panele fotowoltaiczne z demontażu instalacji farm fotowoltaicznych
  •  Panele fotowoltaiczne z wadami fabrycznymi
  • Panele fotowoltaiczne inne

Jesteśmy na Youtube

Prowadzimy kanał na YouTube, na którym wyjaśniamy wiele kwestii związanych z branżą fotowoltaiczną i pokazujemy naszą pracę. Zobacz naszą rozmowę na temat recyklingu:

Utylizacja i recykling paneli – Rozmawiają Rahim Blak i Marko Hernaiz
Nasz kanał na YouTube

Sprawdź także: Usługi O&M – serwis farm fotowoltaicznych

+48 797 897 895