Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Mycie paneli fotowoltaicznych – Cennik

Powodów do mycia paneli fotowoltaicznych jest wiele! Dokładnie tyle ile rodzajów zabrudzeń, które na nie opadają, zmniejszając ich funkcjonalność i uzyski/zyski właścicieli instalacji fotowoltaicznych. Przeczytaj i dowiedz się, jak  mycie paneli fotowoltaicznych wpływa na ich późniejsze działanie i żywotność.

Film myciu paneli fotowoltaicznych


Odpowiednie czyszczenie i mycie paneli fotowoltaicznych to dłuższa oczekiwana żywotność każdego modułu, a tym samym dłuższy pozostały okres użytkowania systemu fotowoltaicznego i jego wyższa stopa zwrotu.  Potrzebę mycia i czyszczenia paneli fotowoltaicznych można wykazać poprzez badanie wydajności instalacji fotowoltaicznej (brak strat w wygenerowanej energii często z nawiązką amortyzuje koszty mycia paneli fotowoltaicznych!).

mycie paneli fotowoltaicznych urządzeniem mansen osmo

Mycie mniejszych instalacji fotowoltaicznych na terenie całego kraju

Mycie i czyszczenie mniejszych instalacji fotowoltaicznych

Myjemy przydomowe panele fotowoltaiczne na terenie całego kraju. Pracujemy również w trudnodostępnych miejscach. Nasi pracownicy posiadają uprawnienia do prac na wysokościach i sprzęt najlepszych producentów na rynku.


Darmowy dojazd – nie pobieramy dodatkowych opłat za dojazd na terenie całego kraju
Szybkie terminy realizacji. Nasze ekipy jeżdżą każdego dnia na terenie całego kraju
Zaleca się mycie i czyszczenie paneli fotowoltaicznych 2 razy w roku

Mycie i czyszczenie dużych farm fotowoltaicznych


Od lat z powodzeniem zajmujemy się myciem farm fotowoltaicznych wykorzystując specjalne maszyny do mycia paneli. Przeprowadzamy kontrole stanu całej instalacji, dzięki czemu zapobiegamy spadkom produkcji energii elektrycznej. Zabrudzenia na powłoce paneli powodują ograniczenie wpadających promieni słonecznych, a co za tym idzie spadek uzysku całej farmy fotowoltaicznej. Budowa tak dużej instalacji wymaga wykorzystania sporej liczby paneli fotowoltaicznych, co spowodowało że 99% właścicieli farm korzysta z zewnętrznych usług mycia paneli fotowoltaicznych. Zamów mycie i czyszczenie paneli fotowoltaicznych 2 razy w roku i utrzymaj wysoki poziom produkcji energii.

profesjonalna maszyna myje farmę fotowoltaiczną

Czemu myjemy panele fotowoltaiczne?

Każde zalegające na powierzchni paneli fotowoltaicznych zabrudzenie, takie jak kurz, substancje oleiste, tłuszcze, pyłki, algi, osady organiczne i nieorganiczne, zapylenie chemiczne i inne na terenach około przemysłowych i wydobywczych, a także ptasie odchody i tym podobne, zmniejszają wydajność paneli fotowoltaicznych nawet do 30%!  W niektórych skrajnych przypadkach jeden zabrudzony i mniej wydajny moduł PV może spowodować spadek mocy całego układu paneli o ⅓! Mycie paneli fotowoltaicznych natychmiastowo wydłuża ich sprawność.

Ubytki te są zwłaszcza odczuwalne na farmach fotowoltaicznych, lecz również na instalacjach przydomowych. Wszystkie instalacje fotowoltaiczne powinny być myte zasadniczo dwa razy w roku, przy użyciu specjalistycznego sprzętu myjącego i wody demineralizowanej oraz specjalnych środków myjących, nieszkodliwych dla delikatnych powłok paneli i środowiska naturalnego. Mycie paneli fotowoltaicznych zleć profesjonalnej firmie, która przeprowadzi je zgodnie z obowiązującymi normami i przy użyciu profesjonalnych środków. W przypadku farm, cena mycia paneli fotowoltaicznych zostanie ustalona indywidualnie.

Deszcz może zmyć brud widoczny na pierwszy rzut oka, jednakże tłuszcz, brud oraz organiczne i nieorganiczne zanieczyszczenia wymagają profesjonalnego czyszczenia i mycia paneli fotowoltaicznych, dostosowanego do indywidualnych właściwości każdej z lokalizacji. Zanieczyszczenie sprzyja szkodliwemu rozwojowi roślin (pojawienie się porostów), które mogą uszkodzić panele fotowoltaiczne. Wiele zanieczyszczeń trudno rozpoznać niewprawnym okiem, ponieważ najpierw pojawiają się na krawędziach i ramach paneli fotowoltaicznych a następnie powodują ich zacienienie w tych miejscach. Odpowiednie mycie paneli fotowoltaicznych to dłuższa oczekiwana żywotność każdego modułu, a tym samym dłuższy pozostały okres użytkowania systemu fotowoltaicznego i jego wyższa stopa zwrotu.  Potrzebę mycia i czyszczenia paneli fotowoltaicznych można wykazać poprzez badanie wydajności instalacji fotowoltaicznej (brak strat w wygenerowanej energii często z nawiązką amortyzuje koszty mycia paneli fotowoltaicznych!).


Ceny z dojazdem na terenie całego kraju za 1kWp

Cennik mycia paneli fotowoltaicznych

do 5kWp

120 zł brutto
Zamów mycie

do 9kWp

100 zł brutto
Zamów mycie

do 10kWp

90 zł brutto
Zamów mycie

powyżej 50kWp


wycena indywidualna .00
Kontakt

Skąd mit, że nie trzeba myć paneli fotowoltaicznych?

Wszyscy chyba pamiętamy te hasła: Samoczyszczące się panele fotowoltaiczne! Umieszczane na busach czy hurtowniach! Wynika to głównie z przekazów marketingowych sprzedawców fotowoltaiki. To mit – mycie paneli fotowoltaicznych to ważny element, o którym należy pamiętać po ich zakupie. Ciężko tłumaczyć klientom, że muszą dokonywać regularnych przeglądów, myć panele fotowoltaiczne, doglądać całego procesu, skoro sprzedający oferuje instalację fotowoltaiczną jako zupełnie bezobsługową! Dodatkowo cena mycia paneli fotowoltaicznych to niewielki koszt, który przedłuży czas eksploatacji paneli, a tym samym zwiększy zwrot z inwestycji.

Kolejnym aspektem jest niestety przekaz producentów paneli fotowoltaicznych. Nie jest on do końca właściwy z kilku względów. Panele fotowoltaiczne często pokryte są specjalnymi coating’ami, które pomagają w procesach samoczyszczenia. Zatem przy odpowiednim kącie ustawienia paneli fotowoltaicznych, woda deszczowa jest w stanie usunąć pewną część zabrudzeń. Niestety jest to tylko jakiś procent wszystkich zabrudzeń i zgodnie z bieżącą wiedzą technologiczno-naukową panele fotowoltaiczne dla ich właściwego funkcjonowania należy myć!

W badaniu przeprowadzonym w Hiszpanii naukowcy zmierzyli średni spadek wydajności o zaledwie 4,4 procent po rocznym nagromadzeniu kurzu. Brzmi jak argument żeby nie myć paneli fotowoltaicznych?! Większość właścicieli paneli słonecznych prawdopodobnie mogłaby z tym żyć. Ale te same badanie wykazało również, że w „długich okresach bez deszczu czyli powyżej 30 dni, dzienne straty energii mogą być wyższe niż 20%”.1 Tak więc w suchym klimacie, w którym głównym problemem jest gromadzenie się kurzu, problem pozostaje dość prosty. Brak deszczu powoduje gromadzenie się kurzu, który może stopniowo narastać, a co za tym idzie nawet deszcz nie będzie w stanie go usunąć! Raport z Renewable and Sustainable Energy Reviews 2, który zajmuje się wieloma złożonymi zmiennymi korelacji kurzu, uzysków i mycia paneli fotowoltaicznych pokazuje badania. Z badań jasno wynika, że ​​pozwolenie deszczowi na czyszczenie paneli słonecznych to dobra decyzja wtedy i tylko wtedy, gdy mieszkasz w odpowiednim miejscu na ziemi (raport mówi, że to jakieś 5% Naszej planety) i nie chcesz żeby Twoja instalacja lub farma fotowoltaiczna przynosiła maksymalne zyski! W innych przypadkach autorzy raportu silnie sugerują mycie swoich paneli fotowoltaicznych!

Skąd wiadomo, kiedy należy umyć panele fotowoltaiczne? Czyli szybki poradnik Lighthief „To clean or not to clean

Postarajcie sobie zadać kilka kontrolnych pytań…

Czy twoje panele fotowoltaiczne leżą dość płasko – od zera do pięciu stopni? Jeśli tak, mogą gromadzić więcej zanieczyszczeń powierzchniowych niż inne.

Czy mieszkasz w miejscu gdzie podmuchy wiatru od autostrady, lotniska lub pól uprawnych mogą przynosić dużo więcej zanieczyszczeń? Jeśli tak, powietrze w Twojej okolicy może zawierać duże ilości kurzu.

Czy opady są na tyle rzadkie, aby umożliwić silne gromadzenie się kurzu? Jeśli tak, być może trzeba będzie przynajmniej spryskać panele wodą.

Mieszkasz na obszarze narażonym na zanieczyszczenie smogiem przemysłowym lub dymem z pożarów? Jeśli tak, możesz znaleźć tłuste ”zamglone” plamy na powierzchni paneli słonecznych, których ani woda ani deszcz mogą się nie spłukiwać.

Czy Twój dom jest otoczony wysokimi drzewami? Jeśli tak, możesz zauważyć nagromadzenie opadłych liści i/lub ptasich odchodów na panelach.

Czy właśnie przeszedłeś przez sezon wysokiej liczby pyłków? Jeśli tak, możesz znaleźć lepki osad, który uniemożliwia deszczowi zmywanie brudu i kurzu. Czy Twój lokalny klimat jest wystarczająco wilgotny, aby mech porastał Twój dom? Jeśli tak, nie możesz zakładać, że deszcz utrzymuje Twoje panele w czystości? Wtedy problemem może być deszcz i właśnie dzięki niemu panele fotowoltaiczne będą coraz brudniejsze.

Czy myć panele fotowoltaiczne samemu czy zamówić konsultacje z profesjonalnym dostawcą takich usług?

W idealnym przypadku chcesz myć panele fotowoltaiczne w sposób, który przechyli równowagę między kosztami, nakładem pracy i potencjalną poprawą wydajności na Twoją korzyść!

Jeśli wydaje Ci się jasne, że Twoje panele fotowoltaiczne wymagają czyszczenia w taki czy inny sposób, następnym krokiem jest określenie najlepszej drogi do celu.

Rozważ następującą listę pytań, opartą na swoich obserwacjach, która pozwoli dokonać Ci świadomego wyboru:

 • Czy nagromadzenie brudu na panelach fotowoltaicznych wydaje się być głównie kurzem, czy też w mieszance jest więcej lepkich substancji, takich jak ptasie odchody, pyłki i dym?
 • Czy panele fotowoltaiczne można spryskać wężem ogrodowym z ziemi, czy będzie potrzebna drabina?
 • Czy istnieje bezpieczny sposób — po drabinie lub w inny sposób — aby w razie potrzeby wspiąć się na dach?
 • Czy Twoje panele fotowoltaiczne są zamontowane wystarczająco daleko od krawędzi dachu, aby można było się poruszać i ustawić się tak, aby bezpiecznie dosięgnąć każdego z nich?
 • Czy Twoje pokrycia dachowe i nachylenie dachu tworzą bezpieczną platformę do pracy? A może dach jest zbyt wysoki, stromy, kruchy lub śliski?
 • Czy jesteś właścicielem małej instalacji fotowoltaicznej czy też takiej powyżej 40KW lub dużej farmy fotowoltaicznej?
 • Czy czasami nie jest taniej, bezpieczniej i łatwiej jest skontaktować się z profesjonalną firmą myjącą panele fotowoltaiczne?

Być może wziąłeś pod uwagę zmienne i podsumowałeś zasoby techniczne, które masz pod ręką. Następnie doszedłeś do wniosku, że samodzielne czyszczenie paneli fotowoltaicznych nie jest dla ciebie! Na przykład, może zdałeś sobie sprawę, że:

 • Twój dach jest zbyt wysoki, zbyt stromy lub zbyt śliski, aby po nim chodzić.
 • Nie masz drabiny ani odpowiednich narzędzi do czyszczenia, a pomysł kupowania i przechowywania sprzętu, z którego możesz korzystać tylko raz w roku, nie ma sensu.
 • Masz fizyczne ograniczenia, które sprawiają, że wspinanie się po drabinach i wspinanie się po dachach jest dość pobieżną propozycją.
 • Prowadzisz swój własny biznes i nie masz czasu na mycie paneli fotowoltaicznych zwłaszcza, gdy jest to instalacja fotowoltaiczna powyżej 40Kw lub duża farma fotowoltaiczna.
 • Po prostu wolałbyś nie być tym, który wykonuje całą tę pracę.

  Dla wielu klientów korzystających z energii słonecznej, profesjonalne mycie i czyszczenie paneli fotowoltaicznych może być najbardziej opłacalną opcją!

Skorzystaj z oferty Lighthief – wyślij formularz i umów się na konsultację. Rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące mycia paneli fotowoltaicznych lub wyliczymy, jaka będzie cena mycia paneli fotowoltaicznych powyżej 50kWp.

Zobacz jak myjemy panele fotowoltaiczne

Koniecznie sprawdź nasz kanał YT – pokazujemy tam naszą codzienną pracę i wyjaśniamy wiele kwestii na temat fotowoltaiki i farm wiatrowych.  Będzie nam miło, jeśli zasubskrybujesz nasz kanał 😊

Utylizacja i recykling paneli fotowoltaicznych – Rozmawiają Rahim Blak i Marko Hernaiz

Sprawdź również:

Budowa farm fotowoltaicznych

Usługi O&M dla instalacji farm fotowoltaicznych

+48 797 897 895