Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Recykling paneli fotowoltaicznych

Recykling paneli fotowoltaicznych

Recykling paneli fotowoltaicznych – wszystkie nasze działania, badania i aktywności biznesowe prowadzą właśnie w tym kierunku.

W Polsce problem ten nie jest jeszcze dostrzegany, chociaż z Naszych badań i obserwacji rynku jasno wynika, że mamy już tony paneli fotowoltaicznych nadających się do recyklingu na ternie Polski. Są to głównie panele fotowoltaiczne po szkodach transportowych, porysowane, po zalaniach czy gradobiciach lub innych mechanicznych usterkach (nieraz wadach fabrycznych lub całe rozbite kontenery, które przypłynęły z Azji).

Czemu recykling paneli fotowoltaicznych się opłaca?

Lighthief to spółka, której główną misją jest recykling paneli fotowoltaicznych – wszystkie nasze działania, badania i aktywności biznesowe prowadzą właśnie w tym kierunku.

W Polsce problem ten nie jest jeszcze dostrzegany, chociaż z Naszych badań i obserwacji rynku jasno wynika, że mamy już tony paneli fotowoltaicznych nadających się do recyklingu na ternie Polski. Są to głównie panele fotowoltaiczne po szkodach transportowych, porysowane, po zalaniach czy gradobiciach lub innych mechanicznych usterkach (nieraz wadach fabrycznych lub całe rozbite kontenery, które przypłynęły z Azji).

Jesteśmy pewni, że nasze pionierskie podejście do recyklingu paneli fotowoltaicznych, będzie przynosić coraz większe i bardziej wymierne efekty biznesowe.

Wraz ze wzrastającymi cenami krzemu, jego odzysk staje się coraz bardziej opłacalny finansowo. Już teraz koszt uzyskania czystego krzemu z paneli fotowoltaicznych staje się powoli niższy niż koszt jego wydobycia, a biorąc pod uwagę tonaż produkowanych i instalowanych paneli fotowoltaicznych, biznes ten ma silne tendencje wzrostowe.

Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej szacuje, że do 2050 r. na rynek światowy może wrócić nawet 78 mln ton surowców odzyskanych z paneli fotowoltaicznych o wartości ponad 15 mld dolarów.

Rynek recyklingu paneli fotowoltaicznych rośnie i będzie rósł niezwykle szybko. Z jednej strony ze względu na coraz większe zapotrzebowanie na odzyskane na drodze recyklingu paneli fotowoltaicznych, surowce i frakcje a z drugiej na coraz większe obwarowania środowiskowe dla Producentów paneli fotowoltaicznych. Nasza świadomość, że recykling paneli fotowoltaicznych jest jedyną drogą do w pełni ”zielonego” cyklu produkcyjnego jest bardzo silna!

W Polsce zupełnie nie mówi się o naprawianiu oddawanych paneli fotowoltaicznych. Jakby to brzmiało jeśli powiemy, że z odpadu przywracamy w pełni działający nowy produkt? Ma to zasadniczy sens z punktu widzenia ”zielonego obiegu” produktów, bilansu energetycznego oraz cyklu życia paneli fotowoltaicznych. Bardzo często koszt naprawy paneli fotowoltaicznych, wraz z nadaniem nowej gwarancji i nowego numeru seryjnego jest dużo niższy niż właściwy recykling paneli fotowoltaicznych. Dla części modułów fotowoltaicznych jest to Naszym zdaniem właściwa droga, wspierana zresztą przez EU oraz ustawy dotyczące elektro-śmieci z RP.

Zamów bezpłatną konsultację

Konsultacja trwa zazwyczaj około 30 minut i postaramy się zupełnie bezpłatnie wskazać wstępne rozwiązanie na Twoje pytanie. Nie możemy obiecać, że zawsze znajdziemy rozwiązanie na Twój problem ale możemy obiecać, że zaczniemy proces poszukiwania odpowiedzi.


Na czym polega recykling paneli fotowoltaicznych?

W tym przypadku mamy do czynienia z materiałami nieszkodliwymi dla otoczenia.

Klasyczny panel fotowoltaiczny składa się z kilku elementów: ramy aluminiowej, która w zależności od modelu stanowi około 18 proc. jego wagi, szkła hartowanegofolii laminującej EVAwzmocnienia tylnego składającego się z kombinacji różnych polimerówskrzynki połączeniowejdiod bocznikujących (skrótowo mówimy na nie „busbary’”) i oczywiście serca paneli, czyli krzemu oraz metali kolorowych.

Recykling paneli fotowoltaicznych to nic innego jak rozdzielenie powyższych frakcji w taki sposób, żeby można było je dalej dodać do ekonomicznego obiegu surowców.

Zupełnie nie ma problemu z ramą aluminiową. Ściągamy i sprzedajemy dalej! Szkło i tylna podpora polimerowa składająca się z folii także nie stanowią problemu. Szkło wędruje do huty, a folia poprzez wypalenie zasila energetycznie instalację do recyklingu paneli fotowoltaicznych lub jako granulat trafia do ponownego wykorzystania (wszystko zależy od użytej metody recyklingu paneli fotowoltaicznych). Kable i skrzynka połączeniowa również dość łatwo dają się ponownie wykorzystać i sprzedać. Jesteśmy również w stanie odzyskać  miedź, srebro, a także metale ziem rzadkich.

I tak dochodzimy do krzemu. Na etapie produkcji krzem ułożony na foli EVA wędruje do 3 komorowej laminacji. Wyobraźmy sobie ogromny autoklaw, trochę jak u dentysty – najpierw wytwarza próżniępotem wygrzewa folię otaczającą krzem oraz następuje usieciowanie (tzw. gel content). Ostatnia komora to już schłodzenie ogniw krzemowych do około 25 stopni C. Cały ten proces jest niezwykle ważny dla działania paneli fotowoltaicznych. Jeśli został przeprowadzony stabilnie nie ma problemu z delaminacją, żółknięciem, odchodzeniem busbarów czy innymi wadami, które potem po kilku latach użytkowania widzimy.

Czym jest zatem recykling krzemu z paneli fotowoltaicznych? My musimy cały powyższy proces wygrzewania, scalania z folią EVA odwrócić. Recykling paneli fotowoltaicznych to właściwie ich odwrócona inżynieria. Odzyskanie samego krzemu nie jest już aż takie proste jak ściągnięcie ramy aluminiowej.

Jak zatem wyglądać powinien proces recyklingu krzemu? Mamy kilka dróg – przede wszystkim pozbyć się należy foli EVA czyli kopolimeru etylenu i octanu winylu. EVA jest dostarczana w postaci cienkich arkuszy, które umieszcza się pomiędzy ogniwami słonecznymi, a górną i tylną powierzchnią. Taka ”kanapka” jest następnie podgrzewana do 150 °C, aby spolimeryzować EVA i związać moduł.

Święty Graal recyklingu paneli fotowoltaicznych? Odzyskanie nienaruszonych tabliczek krzemowych i ich ponowne użycie do produkcji. Teraz w Lighthief już bez problemu uzyskujemy surówkę krzemową albo bardziej lub mniej uszkodzone tabliczki krzemowe. Na temat wdrożeń technologicznych rozmawiamy i pracujemy z dwoma dużymi podmiotami z Indii i Tajlandii oraz dużym producentem paneli z Chin.

Jak to wygląda od strony biznesowej?

Popatrzmy na tonaże paneli fotowoltaicznych zakładanych w Europie, na ilość powstających farm fotowoltaicznych oraz fabryki produkujące panele fotowoltaiczne na całym świecie. Policzmy zapotrzebowanie na krzem oraz ilość komponentów nieustannie produkowanych dla branży fotowoltaicznej… Nie trzeba dużo liczyć, to się po prostu opłaca!!!!

Niemcy już demontują ogromne ilość z instalacji przydomowych i farm fotowoltaicznych, podobnie Francuzi, Włosi oraz Hiszpanie. Następuję naturalne technologiczne starzenie się sprzętu, a panele fotowoltaiczne, których moc nominalna jeszcze 5 lat temu była doskonała są teraz zastępowane nowymi i silniejszymi instalacjami. Panele fotowoltaiczne na farmach fotowoltaicznych również są wymieniane i zastępowane nowymi i ulepszonymi modułami.

Szacuje się, że w Europie ilość wyeksploatowanych i zużytych paneli fotowoltaicznych nadających się do recyklingu wyniosła około 290 tysięcy ton w 2010 rokuW roku 2050 ilość ta może zwiększyć się do 78 milionów ton i wartości ponad 15 bilionów USD (zgodnie z raportem IRENA). W ciągu ostatnich 10 lat, energetyka słoneczna i branża paneli fotowoltaicznych była jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki, ze średniorocznym tempem wzrostu powyżej 35%.

Dynamika wzrostu produkcji modułów fotowoltaicznych przyrównywana jest do dynamiki wzrostu przemysłu mikroelektronicznego w początkowym okresie jego rozwoju. Sektor paneli fotowoltaicznych jest najdynamiczniej rozwijającym się sektorem obok informatyki i biotechnologii. Nawet w 2006 roku, gdy wystąpił chwilowy niedobór krzemu, zainstalowano więcej instalacji fotowoltaicznych niż w latach poprzednich.

Obecnie Lighthief jest na etapie pozyskiwania Inwestorów strategicznych, aktualizacji pozwoleń środowiskowych na terenie gminy Częstochowa i wdrażania nowej linii technologicznej do recyklingu paneli fotowoltaicznychJeśli chcecie uczestniczyć w tym jakże innowacyjnym i ekscytujących przedsięwzięciu jako inwestorzy lub eksperci zapraszamy do kontaktu z Naszym biurem.

Zamów bezpłatną konsultację

Konsultacja trwa zazwyczaj około 30 minut i postaramy się zupełnie bezpłatnie wskazać wstępne rozwiązanie na Twoje pytanie. Nie możemy obiecać, że zawsze znajdziemy rozwiązanie na Twój problem ale możemy obiecać, że zaczniemy proces poszukiwania odpowiedzi.


Sprawdź takze:
Recykling OZE
Odbiór paneli fotowoltaicznych do recyklingu
Recykling farm wiatrowych

Call Now Button+48 797 897 895