Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Mycie mniejszych instalacji fotowoltaicznych

Jesteście daleko od Częstochowy? To nie jest problem! Wykonujemy usługi mycia paneli fotowoltaicznych i farm fotowoltaicznych na terenie całej Polski!

Zanim zaczniemy…

Potrzebę mycia i czyszczenia paneli fotowoltaicznych można wykazać poprzez badanie wydajności instalacji fotowoltaicznej. Zazwyczaj wzrasta ona od 8 do 25% po dobrze wykonanej usłudze mycia paneli fotowoltaicznych. Brak strat w wygenerowanej energii często z nawiązką amortyzuje koszty mycia paneli fotowoltaicznych. Badania pokazują, że wśród 3 aspektów mających największy wpływ na funkcjonowanie instalacji fotowoltaicznych jest właśnie zabrudzenie paneli (obok stopnia ich nachylenia oraz pracy falownika i jakości przyłączenia do sieci)

Rodzaje zabrudzeń na panelach fotowoltaicznych

 • pyłki i liście
 • ptasie odchody
 • mchy, glony, algi i porosty
 • inne odpady organiczne
 • opady smogowe
 • piasek i pyłki nieorganiczne
 • różne inne zanieczyszczenia opadowe

Mycie mniejszych instalacji fotowoltaicznych na terenie całego kraju

Co ile myć panele?

Zwykle, zalecaną częstotliwością czyszczenia i mycia instalacji fotowoltaicznych są usługi mycia paneli fotowoltaicznych dwa razy w roku!

Badania skuteczności czyszczenia

W 2018 roku w Niemczech przeprowadzono jedne z większych badań naukowych dotyczącch czyszczenia i mycia naziemnych instalacji i paneli fotowoltaicznych, aby dowiedzieć się, jaki wpływ ma profesjonalne mycie fotowoltaiki na wydajność paneli fotowoltaicznych.

Podczas badania, 17 różnych instalacji fotowoltaicznych zostało częściowo oczyszczonych i umytych przy użyciu wody demineralizowanej. Wydajność z czystych powierzchni porównywano następnie przez okres sześciu miesięcy z wydajnością z nieoczyszczonych części instalacji fotowoltaicznych biorących udział w badaniu. Wnioski po 6 i 12 miesiącach badań były dość oczywiste!

3 czynnikami, które w największym stopniu wpłynęły na WYDAJNOŚĆ PANELI FOTOWOLTAICZNYCH były: stopień nachylenia modułów, STOPIEŃ ZABRUDZENIA oraz praca falownika i jakość przyłączenia do sieci samej instalacji fotowoltaicznej.

 • Najlepiej myć panele fotowoltaiczne wczesną wiosną, aby uwolnić je od brudu nagromadzonego jesienią i zimą oraz przygotować się na słoneczne miesiące wiosny i lata, a następnie, drugi raz czyścić panele fotowoltaiczne w okolicach sierpnia lub września, by jak najbardziej efektywnie wykorzystać słońce w ostatnich nasłonecznionych, ciepłych miesiącach. 
 • W niektórych przypadkach, ze względu na lokalizację i orientację instalacji paneli fotowoltaicznych lub w celu spełnienia specjalnych wymagań gwarancji producenta, zaleca się pozostawienie krótszych odstępów między czyszczeniami paneli fotowoltaicznych!
 • Do mycia paneli fotowoltaicznych używamy specjalnych urządzeń niskociśnieniowych, wykorzystujących procesy osmotyczne do produkcji wody demineralizowanej. Unikamy urządzeń wysokociśnieniowych, które mogą porysować szkło hartowane zabezpieczające panele fotowoltaiczne.
 • W przypadku silnych zabrudzeń używać można eko-oprysków lub urządzeń parowych, zwłaszcza do mycia ramek paneli fotowoltaicznych!
 • Wykonywane przez Lighthief usługi mycia paneli i instalacji fotowoltaicznych zabezpieczone są właściwymi umowami OC z ubezpieczycielami. Ubezpieczenie pokrywa nie tylko przypadkowe zniszczenia paneli fotowoltaicznych ale również wygenerowane z tego powodu straty w uzysku.

Nie polecamy mycia samemu instalacji położonych na dachach budynków i w miejscach trudno dostępnych. Wtedy lepiej skontaktować się z Nami i zamówić usługę mycia paneli fotowoltaicznych.

Mycie mniejszych instalacji fotowoltaicznych jest równie wymagające jak mycie całych farm, technika mycia jest ta sama, różnica jest w wykorzystanym do tego sprzęcie. Do mycia mniejszych instalacji fotowoltaicznych używamy innowacyjnych urządzeń takich firm jak Mansser Osmo, ramion myjących wiodącej niemieckiej firmy SunBrush czy też robotów myjących panele fotowoltaiczne takich firm jak SolarCleano czy SerbotPV. Nasza wiedza i praktyka, zdobywane w Polsce oraz Europie owocują profesjonalnymi usługami i fachowym podejściem.


Ceny z dojazdem na terenie całego kraju za 1kWp

Cennik mycia paneli fotowoltaicznych

do 5kWp

120 zł brutto
Zamów mycie

do 9kWp

100 zł brutto
Zamów mycie

do 10kWp

90 zł brutto
Zamów mycie

powyżej 50kWp


wycena indywidualna .00
Kontakt

Gdzie panele są najbardziej narażone na zabrudzenie?

 • farmy fotowoltaiczne w pobliżu obszarów przemysłowych
 • systemy fotowoltaiczne w pobliżu obszarów rolniczych lub mocno pylistych
 • instalacje fotowoltaiczne w pobliżu portów morskich
 • instalacje fotowoltaiczne w pobliżu lasów, kopalń, elektrowni węglowych, żwirowni
 • instalacje w centrum miast o silnych zanieczyszczeniach

Kiedy myjemy panele?

Najlepiej myć panele fotowoltaiczne wczesną wiosną, aby uwolnić je od brudu nagromadzonego jesienią i zimą oraz przygotować się na słoneczne miesiące wiosny i lata, a następnie, drugi raz czyścić panele fotowoltaiczne w okolicach sierpnia lub września, by jak najbardziej efektywnie wykorzystać słońce w ostatnich nasłonecznionych, ciepłych miesiącach.

Co zyskujesz, wybierając nasze usługi?

 • Wykonujemy usługi mycia paneli fotowoltaicznych i farm fotowoltaicznych na terenie całej Polski.
 • Profesjonalnie wyposażeni i przeszkoleni pracownicy Lighthief.
 • Ubezpieczenie OC obowiązujące wszystkich Naszych pracowników i wykonywanych przez nich zleceń na Państwa instalacjach fotowoltaicznych.
 • Szybkie terminy realizacji.
 • Możliwość skorzystania z dodatkowych usług takich jak przegląd instalacji fotowoltaicznej oraz badania termowizją.
 • Możliwość wykonania usługi mycia większych instalacji fotowoltaicznych (powyżej 50KW) w ramach abonamentu i opieki nad instalacją.

Sprawdź także: Usługi O&M dla instalacji farm fotowoltaicznych

Kim jesteśmy?

Jesteśmy pierwszą Polską firmą, która na taką skalę od wielu lat oraz w pełni profesjonalnie zajmuje się myciem instalacji i farm fotowoltaicznych.

Używamy innowacyjnych urządzeń takich firm jak Mansser Osmo, ramion myjących wiodącej niemieckiej firmy SunBrush czy też robotów myjących panele fotowoltaiczne takich firm jak SolarCleano czy SerbotPV. Nasza wiedza i praktyka, zdobywane w Polsce oraz Europie owocują profesjonalnymi usługami i fachowym podejściem.

+48 797 897 895