Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Serwis instalacji fotowoltaicznych

Instalacja fotowoltaiczna jest rozwiązaniem zapewniającym dostęp do czystej energii z założenia niewymagającej żadnej obsługi. Jest to jednak błędne założenie. Fotowoltaika dla domu i firm ma swoje ograniczenia które wymagają kontroli. Oznacza to że dla wydajnej pracy instalacji i bezpieczeństwa użytkowania warto rozważyć serwis fotowoltaiki.

Dlaczego serwis instalacji fotowoltaicznej jest ważny?

Jako firma LIGHTHIEF zapewniamy przeglądy instalacji fotowoltaicznej wykonywane przez naszych specjalistów. Taki przegląd powinien być wykonywany przynajmniej raz na 5 lat, jednak sugerujemy coroczne przeglądy instalacji. Taki przegląd pozwala mieć pewność że wszystkie elementy instalacji działają prawidłowo.

Jeżeli podczas pracy instalacji zauważyłeś widoczne nieprawidłowości tj. uszkodzenia konstrukcji, paneli, nietypową pracę falownika a także spadek sprawności instalacji lub wzrost opłat za energię skontaktuj się z nami a nasi specjaliści zdiagnozują problem i znajdą rozwiązanie.

Jakie działania podejmujemy?

– wizualna inspekcja całej instalacji fotowoltaicznej

– weryfikacja zabezpieczeń stałoprądowych DC i zmiennoprądowych AC

– pomiary kontrolne

– badania kamerą termowizyjną

– weryfikacja elementów konstrukcji

– kontrola stanu przewodów AC i DC jeżeli jest taka możliwość

– kontrola czystości modułów

– diagnostyka i konfiguracja inwertera

– uruchomienie, naprawa lub konfiguracja monitoringu

– naprawa lub wymiana uszkodzonych części lub urządzeń

Każdą wycenę usługi sporządzamy indywidualnie po wcześniejszej rozmowie i wstępnej diagnozie problemu.

Obniżenie napięcia – LT TENSIO/LT SMART

Rynek instalacji fotowoltaicznych w Polsce rośnie niezwykle szybko!

Bardzo wysoki wzrost liczby mikroinstalacji fotowoltaicznych spowodował lokalny wzrost napięcia w sieci elektroenergetycznej. Zbyt wysokie napięcie w sieci może doprowadzić do wyłączenia się falownika czego konsekwencją spadek wykresów produkcji energii do zera. Oczywiście wyłączenia są chwilowe i nigdy nie sprawią, że inwestycja w fotowoltaikę stanie się nierentowna. Jednak w skali roku, straty mogą wynieść kilka do kilkunastu procent.

Dla naszych klientów przygotowaliśmy usługę abonamentu pozwalającą obniżyć napięcie w sieci, czego skutkiem jest prawidłowa i nieprzerwana praca instalacji.

Jak to działa?

Współpracując z Politechniką Częstochowską przygotowaliśmy innowacyjne urządzenie LT TENSIO dzięki któremu jesteśmy w stanie chronić falownik przed wyłączeniami powodowanymi skokami napięcia w sieci elektroenergetycznej. Dzięki temu urządzeniu instalacja pracuje w trybie ciągłym. LT TENSIO połączone online z naszym działem O&M pozwala monitorować i raportować pracę instalacji PV.

Poprzez regularne wyłączanie się instalacji właściciel traci możliwość produkowania energii:

Wykres. 1 Instalacja o mocy 5 kWp skierowana na południe z problemami z napięciem

Instalacja o mocy 5 kWp która nie pracowała od 10.00 do 16.00 spowodowała straty na około 27 kWh (6h*4,5kW). Przy obecnych cenach energii strata ta w złotówkach to aż 19 zł dziennie (27 kWh * 0,7 zł). Jeżeli problem się powtarza regularnie, załóżmy przez 50 dni w roku to strata ta wynosi około 950 zł rocznie!.

 Wykres. 2 Instalacja o mocy 5 kWp skierowana na wschód bez problemów z napięciem

Zakład energetyczny ma ustawowy obowiązek stanąć na głowie byleby tylko umożliwić podłączenie każdej domowej instalacji fotowoltaicznej. Jednak na podstawie rozmów z naszymi klientami wiemy, że często nie wywiązuje się ze swoich obowiązków.

Lighthief sp. z.o.o. wychodząc naprzeciwko problemów naszych klientów oferuje abonament rozwiązujące każde problemy z instalacją fotowoltaiczną. Jeżeli jesteś zainteresowany naszymi usługami skontaktuj się z nami

Sprawdź także:
Pozostałe usługi
Autoryzowany przedstawiciel dla sprzedających panele fotowoltaiczne
Inspekcje farm fotowoltaicznych oraz wiatrowych z drona
Audyt inwestorski badania due dilligence- farmy fotowoltaiczne
Audyty i diagnostyka poprzez termowizję
Projekty badawcze
Raportowanie do BDO oraz szkolenia

+48 797 897 895