Dlaczego serwis instalacji fotowoltaicznych jest ważny? Postaramy się Wam to przybliżyć!
Dlaczego serwis instalacji i farm fotowoltaicznych jest ważną usługą mającą często duży wpływ na poprawne funkcjonowanie paneli fotowoltaicznych i całej instalacji?
Farmy fotowoltaiczne są rozwiązaniem zapewniającym dostęp do czystej energii a co najważniejsze są pewnym zabezpieczeniem kapitału dla Inwestora dającym wysokie zyski z uwagi na rosnące ceny energii elektrycznej. Jeszcze do niedawna firmy zajmujące się budową takich inwestycji zapewniały, że nie wymagają one żadnej obsługi oraz serwisowania. Jest to jednak błędne założenie. Inwestycje której całość kosztów budowy obecnie to nawet 4 000 000 zł netto (farma o mocy 1 MW) i jej żywotność to minimum 25 lat wymaga regularnej opieki i konserwacji. Oznacza to, że dla wydajnej pracy instalacji i bezpieczeństwa użytkowania warto rozważyć usługi O&M (Operation&Maintenance – Funkcjonowanie i konserwacja).
Prace rozumiane jako O&M to zakres prac jaki należy wykonywać w trakcie funkcjonowania inwestycji, zapewniając jej prawidłowe i odpowiednie działanie. I nie dotyczy to tylko dziedziny energetyki czy instalacji fotowoltaicznych. Pojęcie „O&M cost” z ekonomicznego punktu ma zastosowanie w całej technice. W przypadku farm fotowoltaicznych może to być koszt eksploatacji i konserwacji urządzeń wchodzących w jej skład takich jak panele fotowoltaiczne czy inwertery. Przykładowo podejmując decyzję o zakupie jakiegoś innego urządzenia/maszyny należy również wziąć pod uwagę (uwzględnić) w kalkulacji składnik O&M (koszty eksploatacyjne), tj. częstość wymaganych przeglądów serwisowych, okresowa wymiana elementów podlegających normalnemu zużyciu w czasie np. zabezpieczeń, przewodów, złączek itp.
Abonament O&M (czyli SERWIS I NADZÓR NAD FARMĄ FOTOWOLTAICZNĄ) na przykładzie spółki LIGHTHIEF to przede wszystkim:
- Zarządzanie ubezpieczeniami i gwarancjami
- Obsługa reklamacji
- Monitorowanie 24h, analiza danych i wyłączanie
- Usługa na telefon lub wizyta inspektora mobilnego w 12h na terenie całej Polski
- Konserwacja zapobiegawcza
- Remonty i naprawy
- Aktualizacje systemu
- Raport z wyników operacyjnych
- Raportowanie i forecasty uzysków
- Raporty o znaczących zakłóceniach
- Usługi konserwacji reaktywnej, mycie paneli fotowoltaicznych oraz zarządzanie zielenią
Poniżej przedstawiono zakres prac jaki wchodzi w każdy z wymienionych powyżej podpunktów:
Zarządzanie ubezpieczeniami i gwarancjami, obsługa reklamacji
Farma fotowoltaiczna składa się z wielu elementów z których każdy ma swój określony przez producenta okres gwarancji. Standardowo moduły fotowoltaiczna posiadają minimum 10 lub 12 lat gwarancji produktowej i 25 lat gwarancji na sprawność, falowniki minimum 5 lat gwarancji a konstrukcja od 2 do nawet 15 lat gwarancji producenta. Pozostałe komponenty mają gwarancję minimum 2 letnią. Zarządzanie gwarancjami polega na sprawnym reagowaniu w przypadku wykrycie zakłóceń i nieprawidłowości w pracy lub kondycji danych elementów. Firma zajmująca się taką usługą odpowiada za kontakt z producentem i pozytywne załatwienie sprawy poprzez naprawę lub wymianę uszkodzonych elementów.
Zarządzanie ubezpieczeniami to reagowanie w przypadku gdy uszkodzenie instalacji jest wywołane przez czynniki, które nie objęte są zapisami gwarancyjnymi dla danych urządzeń. Farma fotowoltaiczna jest inwestycją która wymaga ubezpieczenia m. in od uszkodzeń powstałych przez zjawiska pogodowe lub od awarii instalacji (ubezpieczenie od strat poniesionych poprzez przerwę w pracy instalacji). Zarządzenie w takim przypadku oparte jest na sporządzaniu odpowiednich dokumentacji oraz bezpośredni kontakt z ubezpieczycielem.
Monitorowanie 24h, analiza danych i wyłączanie, usługa na telefon lub wizyta inspektora mobilnego
Farma fotowoltaiczna generuje przychody dla swojego właściciela dlatego każda godzina jej pracy jest bardzo ważna. W tym przypadku taka inwestycja wymaga ciągłego monitoringu i analizy danych. Wymaga również informacji o błędach i wyłączeniach w jej pracy. Dzięki takiej usłudze można w każdej chwili zareagować i rozwiązać problem telefonicznie lub poprzez wizytę Inspektora na miejscu instalacji. Dodatkowo poprzez monitoring farmy fotowoltaicznej mamy możliwość reagowania przy próbach kradzieży lub aktów wandalizmu.
Konserwacja zapobiegawcza, remonty i naprawy
Urządzenia techniczne w trakcie swojej pracy wymagają regularnej konserwacji. Inwertery, trafostacje, konstrukcje i inne urządzenia montowane na farmie fotowoltaicznej wymagają regularnych przeglądów i zabiegów umożliwiających poprawną ich pracę w okresach między serwisami. Taka usługa w zakresie prac O&M jest standardem. Wykonywana jest w zależności od zaleceń producentów urządzeń, zazwyczaj minimum raz w roku.
Raport z wyników operacyjnych, raportowanie i forecasty uzysków, raporty o znaczących zakłóceniach
Oczywiście serwis instalacji fotowoltaicznych to również raportowanie pracy. Dobry ”feedback” jest istotnym elementem każdej inwestycji także farmy fotowoltaicznej. Raport wyników operacyjnych pozwala na obserwacje przychodów wynikających z tytułu sprzedaży wyprodukowanej energii. Do raportu uwzględnia się także koszty operacyjne, podatki i opłaty z tytułu prowadzenia działalności. Regularna analiza pozwala na redukcję kosztów i zwiększenie rentowności projektu. Podobnie w przypadku raportów uzysków i zakłóceń. Na ich podstawie można zidentyfikować możliwie szybko awarię lub problemy np. z modułami fotowoltaicznymi (nieregularny spadek wydajności). Każdy z takich raportów jest niezwykle istotny dla inwestycji w farmy fotowoltaiczne.
Usługi konserwacji reaktywnej, mycie paneli fotowoltaicznych oraz zarządzanie zielenią
Faktycznie farmy fotowoltaiczne najczęściej budowane są na terenach otwartych, na działkach o powierzchni 1 hektara lub większej. Tereny te nie są w znaczącym stopniu przekształcane. Co za tym idzie, pod modułami fotowoltaicznymi każdego roku rośnie naturalnie występująca na tym terenie roślinność. Wymaga ona pielęgnacji, raz do roku lub częściej. Takie zabiegi należy wykonywać tylko w wyznaczonych w Decyzji Środowiskowej terminach. Jeżeli DŚ nie zawiera takich wskazówek, to prace takie wykonujemy zgodnie z ustalonym planem O&M. Podobnie w przypadku mycia paneli fotowoltaicznych. Osadzające się na modułach pyłki, kurz i inne zabrudzenia mają realny wpływ na sprawność całej instalacji. Więcej informacji o myciu modułów fotowoltaicznych można przeczytać w jednym z naszych wcześniejszych artykułów.
Podsumowując – serwis instalacji fotowoltaicznych jest ważny!
Każda INSTALACJA I FARMA FOTOWOLTAICZNA WYMAGA regularnej opieki i serwisu. O&M instalacji fotowoltaicznych zapewnia takie rozwiązanie. Dzięki kompleksowej opiece poprawna praca farmy fotowoltaicznej jest niezagrożona przez cały okres jest użytkowania.
Farmy fotowoltaiczne to obiekty, które jak grzyby po deszczu wyrastają w naszej przestrzeni. Są położone na gruntach, które mają i tak nikłą wartość rolniczą. Powierzchniowo duże więc i dużo pracy na nich czy z myciem czy z koszeniem już nie mówiąc o doglądaniu. Aczkolwiek doglądanie to nie tylko rzut oka na panele fotowoltaiczne. Profesjonalne dbanie o farmę fotowoltaiczną to wiedza, doświadczenie i praktyka zdobywana latami. Dlatego według mnie Lighthief robicie dobrą robotę. Powierzając Wam swoją farmę fotowoltaiczną mogę spać spokojnie!
Dzięki!
Czy w Polsce nadal pokutuje przeświadczenie, że jak się coś zrobi to to samo stoi i stało będzie?
Pytam do coraz więcej artykułów na temat opieki i monitoringu nad farmami fotowoltaicznymi spotykam w internecie. Przecież regularne sprawdzenie stanu paneli to oczywistość.
Niestety taka nasza Polska rzeczywistość. Dziwię się że inwestycje wartę 3,5 – 4,5 mln złotych stoją zabrudzone i na zarośniętych działkach. Ale z czasem może się to zmieni.
Wiele firm o tym nie mówi. Fajnie, że zwracacie na to uwagę