Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Awaria instalacji fotowoltaicznej – przyczyny i skutki

Awaria instalacji fotowoltaicznej – przyczyny i skutki

Instalacji fotowoltaicznych w Polsce, z roku na rok, przybywa. Dla wielu użytkowników są sposobem na obniżenie rachunków za prąd, a dla właścicieli farm fotowoltaicznych są inwestycją. Czyli jedną z metod na uzyskiwanie pasywnego dochodu. Jednak, jak każdy sprzęt, instalacje fotowoltaiczne mogą ulec awarii.

Awaria instalacji fotowoltaicznej – najczęstsze przyczyny

Do najczęstszych przyczyn awarii instalacji fotowoltaicznych należą:

  • Uszkodzenia mechaniczne – są to najczęstsze przyczyny awarii instalacji fotowoltaicznych. Powodowane przez czynniki zewnętrzne, takie jak uderzenie pioruna, wichura, grad lub uderzenie mechaniczne.
Awaria instalacji fotowoltaicznej
  • Uszkodzenia wynikające z wad produkcyjnych – zdarza się, że panele fotowoltaiczne lub inne elementy instalacji są wadliwe fabrycznie. Wady te mogą zostać wykryte w krótkim czasie po instalacji, ale mogą również ujawnić się dopiero po kilku latach eksploatacji.
  • Uszkodzenia spowodowane przez niewłaściwą instalację – niewłaściwy montaż instalacji fotowoltaicznej może prowadzić do jej uszkodzenia. Najczęstsze błędy to:
    • Niewłaściwe ustawienie kąta nachylenia paneli fotowoltaicznych
    • Niewłaściwe podłączenie okablowania
    • Niewłaściwe zamocowanie paneli fotowoltaicznych

Skutki awarii instalacji fotowoltaicznej

Awaria instalacji fotowoltaicznej może mieć różne skutki, w zależności od jej przyczyny i zakresu. Najczęstsze skutki to:

  • Zmniejszona produkcja prądu – a w skrajnych przypadkach może to nawet doprowadzić do całkowitego zaprzestania produkcji prądu.
  • Zwiększone koszty eksploatacji – usterka może prowadzić do zwiększenia kosztów eksploatacji.
  • Zagrożenie dla bezpieczeństwa – awaria instalacji fotowoltaicznej może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. Dzieje się tak dlatego, że instalacja jest instalacją elektryczną znajdującą się pod napięciem.

Awarie instalacji fotowoltaicznych – jak ich unikać?

Aby uniknąć awarii instalacji fotowoltaicznej, należy:

  • Wybrać instalację wysokiej jakości – należy wybierać instalacje fotowoltaiczne składające się z komponentów renomowanych producentów, którzy udzielają długoterminowej gwarancji, a w razie konieczności z niej korzystać.
  • Zapewnić instalacji odpowiednie warunki eksploatacji – należy zadbać o to, aby instalacja fotowoltaiczna była zainstalowana w odpowiednim miejscu i w odpowiedni sposób a także regularnie ją czyścić korzystając z usług firm, które używają profesjonalnych maszyn do mycia paneli, tj. Mansser Osmo.
  • Regularnie serwisować instalację – należy regularnie serwisować instalację fotowoltaiczną, aby wykryć ewentualne uszkodzenia na wczesnym etapie. Lepiej zapobiegać niż naprawiać po usterce.

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Jeśli jesteście gotowi do działania,
to my również!

Zadzwoń! +48 797 897 895

Dodaj komentarz

+48 797 897 895