Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Chaotyczna historia fotowoltaiki

Chaotyczna historia fotowoltaiki

Na długo przed obchodami pierwszego Dnia Ziemi 22 kwietnia 1970 roku, który wzbudził świadomość ekologiczną i wsparcie dla jego ochrony, naukowcy dokonywali pierwszych odkryć w dziedzinie energii słonecznej.

Wszystko zaczęło się od Edmonda Becquerela, młodego fizyka pracującego we Francji. To on w 1839 roku zaobserwował i odkrył efekt fotowoltaiczny. Proces, w wyniku którego pod wpływem światła lub energii promieniowania wytwarza się napięcie lub prąd elektryczny.

Kilkadziesiąt lat później francuski matematyk Augustin Mouchot zainspirował się twórczością tego fizyka. Chaotyczna historia fotowoltaiki.

Zaczął rejestrować patenty na silniki zasilane energią słoneczną w latach sześćdziesiątych XIX wieku. Od Francji po Stany Zjednoczone wynalazcy inspirowali się patentami matematyka. Już w 1888 roku złożyli wniosek o patent na urządzenia zasilane energią słoneczną.

Dzięki drogiej, ale uzasadnionej naukowo technologii energia słoneczna korzysta z ciągłego wsparcia rządowego, stając się najtańszą energią w historii. Jej sukces przebiega zgodnie z krzywą S, gdzie początkowy rozwój technologii jest powolny i napędzany wyłącznie przez pierwszych użytkowników. Następnie mamy gwałtowny wzrost, ponieważ korzyści skali pozwalają na spadek kosztów produkcji i rozbudowę łańcuchów dostaw.

Moduły słoneczne kosztowały aż 106 dolarów za wat w 1976 r. (w dolarach z 2019 r.). Do 2019 r. spadły do już do 0,38 dolara za wat! Przy czym 89% tego spadku miało miejsce od 2010 r

Chociaż pierwsze oficjalne ogniwo fotowoltaiczne na świecie zostało stworzone przez Francuza Alexandre-Edmonda Becquerela w 1839 r., koncepcja ta przyjęła się w USA dopiero w 1954 r., gdy Bell Laboratories opracowało pierwsze ogniwo słoneczne zdolne do przekształcania energii słonecznej w energię elektryczną. Jak powstał pierwszy panel słoneczny? Pierwszy obiekt zwany panelem słonecznym, wykonany w 1883 roku przez nowojorskiego wynalazcę Charlesa Frittsa, powstał poprzez pokrycie złotem selenu, minerału występującego w glebie.

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Jeśli jesteście gotowi do działania,
to my również!

Zadzwoń! +48 797 897 895

Dodaj komentarz

+48 797 897 895