Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Co piszczy w trawie OZE czyli newsy ze świata… Nowatorski projekt pływającego systemu fotowoltaicznego z Norwegii!

Naukowcy z norweskiego Instytutu Technologii Energetycznych przetestowali niedawno nowatorski projekt pływającego systemu fotowoltaicznego opracowany przez norweski start-up Current Solar na akwenie wodnym w Kilinochchi na Sri Lance.

System ma moc 44 kW i wykorzystuje belki kompozytowe do podtrzymywania paneli słonecznych. Posiada rury z polietylenu o wysokiej gęstości (HDPE), aby zapewnić wyporność systemu. „Belki kompozytowe są ułożone w orientacji wschód-zachód z nachyleniem 15 stopni, a panele słoneczne są montowane w trybie pionowym, aby maksymalnie wykorzystać rurę HDPE o standardowej długości” – powiedzieli naukowcy. „Cztery strun są skierowane na zachód, a pozostałe cztery na wschód”.

Wykorzystali dwa różne rodzaje paneli słonecznych dostarczonych przez firmę REC Group z siedzibą w Norwegii – REC Solar N-Peak 315 W i REC Solar TwinPeak 295 W.

Naukowcy odkryli, że pływająca instalacja fotowoltaiczna nie miała żadnych problemów z wydajnością. Jednak tama, przy której został zainstalowany, była już od jakiegoś czasu sucha.

W porównaniu z blisko położonym naziemnym systemem fotowoltaicznym, względna różnica uzysku w okresach stabilnej pracy wynosi 0,6% na korzyść systemu FPV, co mieści się w marginesie błędu mocy zainstalowanej i nie jest uważane za istotną różnicę w wydajność” – stwierdzili. „Wyniki pokazują ogólną wydajność systemu w tym samym zakresie, co inne pływające systemy fotowoltaiczne zlokalizowane w podobnym klimacie”.

Brzmi ciekawie? Też tak myślimy:)

JEŚLI MOŻEMY WAM POMÓC W ROZWOJU WASZYCH PROJEKTÓW OZE, BUDUJECIE FARMY FOTOWOLTAICZNE I SZUKACIE FIRMY O&M LUB SZUKACIE USŁUG Z ZAKRESU MYCIA I RECYKLINGU PANELI FOTOWOLTAICZNYCH ZAPRASZAMY DO KONTAKTU Z NAMI:

tel. 782 499 997

kontakt: https://lighthief.com/kontakt/

Dodaj komentarz

+48 797 897 895