Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Czy deszcz umyje panele fotowoltaiczne?

Czy deszcz umyje panele fotowoltaiczne? Dość częstym stwierdzeniem wśród właścicieli instalacji fotowoltaicznych jest przekonanie, że mycie i czyszczenie modułów fotowoltaicznych dokonuje się samoistnie poprzez padający na nie deszcz lub śnieg.

Czy deszcz umyje panele fotowoltaiczne? Jest to stwierdzenie częściowo prawdziwe ale…

  • Ilość i natężenie opadów deszczu musi być wystarczająca do wymycia danej powierzchni
  • Zabrudzenia na panelach fotowoltaicznych nie mogą być starsze niż kilka dni a co za tym idzie nie mogą przywierać do powierzchni modułów fotowoltaicznych (inaczej siły Vaan der Waalsa uniemożliwią wyczyszczenie powierzchni szkła)
  • Opady deszczu muszą być na danym terenie bardzo regularne a zanieczyszczenia na powierzchni modułów muszą mieć określony skład. Na przykład bardzo często zaschniętych ptasich odchodów żaden deszcz nie jest w stanie usunąć.
  • Panele na które pada deszcz znajdują się pod właściwym kątem.
  • Z paneli powinna być usunięta warstwa oprysku produkcyjnego. Często woskowe opryski zabezpieczające nakłada są po produkcji w celu zabezpieczenia szkła. Stąd często zaleca się też ZEROWE MYCIE I CZYSZCZENIE PANELI FOTOWOLTAICZNYCH. Do tak opryskanego szkła przywierają zabrudzenia, których deszcz nie jest w stanie usunąć.
  • Opady deszczu w okolicach kopalni i elektrowni mają wręcz tendencję to powodowania większych zacieków i zabrudzeń na powierzchni paneli fotowoltaicznych!

Deszcz, to woda ”prawie” demineralizowana.

W warunkach idealnych byłby w stanie myć Naszą instalację fotowoltaiczną. Takie warunki prawie się jednak nie zdarzają. Długie okresy suszy, silne zabrudzenia opadowe oraz skoki temperatur powodują przywieranie zabrudzeń do powierzchni szkła.

Panele fotowoltaiczne powinniśmy zatem myć. Ma to wpływ na utrzymanie poziomu uzysków oraz jest ważne dla prawidłowego funkcjonowania instalacji.

Czy zatem samodzielne czyszczenie paneli fotowoltaicznych jest dobrym wyjściem czy lepiej skorzystać z usług profesjonalistów? Jeśli czujecie się na siłach a Wasza instalacja fotowoltaiczna nie jest dużą farmą fotowoltaiczną to jak najbardziej można myć samemu. Pamiętajcie tylko, żeby używać wody demineralizowanej oraz miękkiej szczotki lub gąbki do usuwania brudu. Jeśli macie problem z usunięciem zabrudzeń na ramce lub na silikonie możecie użyć któregoś z bio preparatów dedykowanych do mycia modułów fotowoltaicznych.

Poszukujecie usług z zakresu serwisu O&M, recyklingu paneli fotowoltaicznych lub budowy i projektowania farm fotowoltaicznych? Zapraszamy do KONTAKTU Z NAMI!

Jeśli poszukujecie firmy, która umyje Waszą instalację fotowoltaiczną lub dokona przeglądu i serwisu paneli fotowoltaicznych zapraszamy do KONTAKTU Z NAMI!!!!

1 komentarz do “Czy deszcz umyje panele fotowoltaiczne?”

  1. Niestety u Nas w Polsce ciągle pokutuje myślenie, że wszystko się robi samo a pieniądz się produkuje! Sporo pracowałem w Niemczech czy Włoszech i wszyscy myją tam instalacje fotowoltaiczne. Część po prostu robi to samemu jeśli są to małe ilości paneli fotowoltaicznych. Na dużych jednak farmach fotowoltaicznych panele fotowoltaiczne myją i czyszczą firmy specjalistyczne!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

+48 797 897 895