Recyklace fotovoltaických panelů z České republiky.
SBÍRÁME SOLÁRNÍ PANELY KE ZPRACOVÁNÍ PO CELÉ EVROPĚ
DEMONTUJEME STARÉ SOLÁRNÍ MODULY ZE STATKŮ A SOLÁRNÍCH INSTALACÍ
ORGANIZUJEME MEZINÁRODNÍ PŘEPRAVU SOLÁRNÍCH PANELŮ KE ZPRACOVÁNÍ
POMÁHÁME S VYPLŇOVÁNÍM SPRÁVNÝCH DOKUMENTŮ O ZPRACOVÁNÍ, KTERÉ PLATÍ V DANÉ ZEMI
Sbíráme následující kategorie solárních modulů určených k recyklaci z celého Polska a Evropy:
- Solární moduly s poškozením z přepravy nebo montáže Oděrky, rozbité nebo rozdělené hliníkové rámy, rozbitá skla panelů, odtržené spojovací boxy, popraskané zadní strany panelů, delaminace ochranných fólií.
- Solární moduly s mechanickými poškozeními Solární moduly poškozené bouřemi, záplavami, požáry, padajícími stromy nebo vytrženými větvemi, poškozené vandalismem nebo jinými typy mechanických poškození.
- Solární moduly z demontáže zemědělských solárních farm Solární moduly, které dokončily svůj životní cyklus a jsou nahrazeny novými solárními moduly z velkých i malých solárních instalací.
- Solární moduly s továrními vadami Solární moduly přímo od výrobců, kteří zjistili výrobní vady, které brání uvedení konkrétní dávky zboží na trh pro spotřebitele.
Hodnotíme sbírané solární moduly pro recyklaci. Organizujeme přepravu a demontáž solárních modulů ze statků a solárních instalací po celé Evropě a v některých zemích mimo EU.
V závislosti na typu, modelu a výkonu solárních modulů se náklady na vyzvednutí solárních panelů k recyklaci momentálně pohybují mezi 2,50 až 5,00 zlotými za kilogram (mezi 500 až 1100 eury za tunu). Recyklace fotovoltaických panelů z České republiky.
K těmto nákladům se přidávají náklady na přepravu a demontáž solárních panelů, pokud je to potřeba. Můžeme také ohodnotit vyzvednutí měničů a nosných konstrukcí pro solární panely. Recyklace solárních panelů probíhá v cyklech R3 a R4. Pokud je potřebné certifikát pro pojišťovnu, který potvrzuje typ škody nebo výši materiální ztráty, také takové dokumenty poskytujeme. Pro naše klienty evidujeme také všechny solární panely určené k recyklaci v databázích pro životní prostředí.
PROČ JE RECYKLACE SOLÁRNÍCH PANELŮ VÝHODNÁ?
Lighthief je společnost, jejíž hlavní misí je recyklace solárních panelů: všechny naše aktivity, výzkumy a obchodní aktivity směřují tímto směrem.
V Polsku tento problém zatím není široce uznáván, i když z našeho výzkumu a pozorování trhu jednoznačně vyplývá, že v Polsku již existují tuny solárních panelů vhodných k recyklaci. Jedná se především o solární panely poškozené při přepravě, poškrábané, poškozené povodněmi nebo krupobitím nebo jinými mechanickými vadami (někdy výrobní vady nebo celé poškozené kontejnery dovezené z Asie).
Jsme si jisti, že náš inovativní přístup k recyklaci solárních panelů bude přinášet stále pozitivnější a hmatatelné obchodní výsledky.
S rostoucími cenami křemíku se jeho recyklace stává stále výhodnější z finančního hlediska. Již nyní jsou náklady na získání čistého křemíku ze solárních panelů postupně nižší než náklady na jeho těžbu, a s ohledem na množství vyráběných a instalovaných solárních panelů má tento sektor silný růstový potenciál.
Mezinárodní agentura pro obnovitelné zdroje energie odhaduje, že do roku 2050 by na globálním trhu mohlo být až 78 milionů tun surovin získaných ze solárních panelů v hodnotě více než 15 miliard dolarů. Recyklace fotovoltaických panelů z České republiky.
Trh s recyklací solárních panelů roste a bude růst velmi rychle. Na jedné straně kvůli rostoucí poptávce po materiálech získaných z recyklace solárních panelů a frakcích a na druhé straně kvůli stále přísnějším environmentálním požadavkům pro výrobce solárních panelů. Naše povědomí o tom, že recyklace solárních panelů je jediným způsobem, jak dosáhnout plně „zeleného” výrobního cyklu, je velmi silné!
V Polsku se téměř nezmiňujeme o opravě vrácených solárních panelů. Jak to zní, když řekneme, že z odpadu vytváříme plně funkční nový produkt? Z ekologického hlediska má to velký smysl, stejně jako z hlediska energetické bilance a životního cyklu solárních panelů. Velmi často jsou náklady na opravu solárních panelů, včetně poskytnutí nové záruky a nového sériového čísla, mnohem nižší než náklady na jejich recyklaci. Pro některé solární moduly je to naše podle nás správná cesta, kterou navíc podporují EU a zákony o elektrickém odpadu v Polsku.
V ČEM SPOČÍVÁ REC YKLACE SOLÁRNÍCH PANELŮ?
V tomto případě máme co do činění s materiály, které nejsou pro životní prostředí škodlivé.
Klasický solární modul se skládá z několika částí: hliníkové rámy, které tvoří zhruba 18 % jeho hmotnosti v závislosti na modelu, tvrzeného skla, vrstvy EVA laminátu, zadního zpevňujícího složeného z různých polymerů, spojovacího boxu, obvodů a samozřejmě srdce panelů, křemíku a různých barevných kovů.
Recyklace solárních panelů spočívá v oddělení těchto frakcí tak, aby mohly být znovu začleněny do ekonomického cyklu surovin. Recyklace fotovoltaických panelů z České republiky.
S rámem z hliníku není problém. Odstraníme ho a znovu jej prodáme! I sklo a polymerní zadní podpůrná vrstva z EVA nejsou problém. Sklo putuje do tavírny a polymerní folie se spaluje pro energetické využití v zařízení na recyklaci solárních panelů nebo se používá jako granulát pro další použití (v závislosti na použité metodě recyklace solárních panelů). Kabely a spojovací box lze také snadno znovu použít a prodat. Jsme schopni získat měď, stříbro a vzácné kovy.
A pak přicházíme ke křemíku. Během výroby je křemík umístěn na vrstvě EVA a podroben procesu laminace ve 3 komorách. Představte si obrovský autoclave, podobný tomu u zubaře: nejprve se vytvoří vakuum, pak se ohřeje folie obklopující křemík, a poté následuje crosslinking (tzv. gel content). Poslední komora slouží ke chlazení křemíkových článků na přibližně 25 stupňů Celsia. Celý tento proces je zásadní pro fungování solárních panelů. Pokud je prováděn stabilně, nevyskytují se problémy s delaminací, žloutnutím, odtrháváním obvodů nebo jinými vadami, které mohou vzniknout po několika letech používání.
Takže v čem spočívá recyklace křemíku ze solárních panelů?
Hlavním cílem je v podstatě inverzní inženýrství celého výše popsaného procesu ohřevu a spojení s folií EVA. Recyklace solárních panelů je v podstatě procesem inverzního inženýrství. Získání nepoškozených křemíkových destiček a jejich opětovné použití pro výrobu jsou cílem. Nyní z Lighthief již snadno získáváme surovinový křemík nebo křemíkové destičky více či méně poškozené. Pokud jde o technologické implementace, již nyní jednáme a spolupracujeme s dvěma velkými subjekty z Indie a Thajska a s velkým výrobcem solárních panelů z Číny.
KONTAKTUJTE NÁS OHLEDNĚ ODBĚRU A REC YKLACE SOLÁRNÍCH PANELŮ PO CELÉ EVROPĚ. Recyklace fotovoltaických panelů z České republiky.
Kontaktujte naši kancelář a požádejte o ocenění nebo se s námi poraďte ohledně spolupráce!
If you are interested in recycling Your solar modules or investing in solar farms in Poland, don’t hesitate to get in touch with us at +48 797 897 895 or biuro@lighthief.com
Read about solar asset management in Poland.
Also, read about Solar Investments in Poland.
Read about Poland’s solar farms industry.
Also, about Chinese solar investors in Poland.
Read about O&M services on solar farms.