Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Najstarsza instalacja fotowoltaiczna w Europie


Najstarsza instalacja fotowoltaiczna w Europie – Ticino Solare 10

  • Czy wiesz, gdzie znajduje się najstarsza instalacja fotowoltaiczna w Europie?
  • Kiedy została ona uruchomiona?
  • Jaką ma moc?
  • Ile paneli fotowoltaicznych składa się na tę instalację?
  • Kto ją wybudował?

Energia słoneczna to jedna z najczystszych oraz odnawialnych źródeł energii. W ostatnich latach fotowoltaika przeżywa prawdziwy rozkwit, dlatego instalacje fotowoltaiczne powstają na całym świecie. Jednak czy wiesz, że najstarsza farma fotowoltaiczna w Europie znajduje się w Szwajcarii i działa do dziś?

Ticino Solare 10 – Najstarszą instalacją fotowoltaiczną w Europie

Instalację fotowoltaiczną Ticino Solare 10 wybudowano w Lugano, czyli w Szwajcarii. Jej budowę zakończono w 1982 roku i jest to pierwsza instalacja solarna w Europie, która została podłączona do publicznej sieci elektroenergetycznej.

Instalacja składa się z 288 paneli fotowoltaicznych, które łącznie mają moc 10 kWp. Czyli każdy moduł ma moc 37 Wp. Panele wyprodukowała szwajcarska firma Solarex i mają sprawność około 10%.

Budowa farmy

Instalację Ticino Solare 10 zbudowali naukowcy ze szwajcarskiego Scuola Universitaria Professionale della Svizzera Italiana (SUPSI) na dachu budynku. Jako cel projektu obrano zbadanie możliwości wykorzystania energii słonecznej do produkcji energii elektrycznej. System solarny Ticino Solare 10 produkuje energię elektryczną, która jest wykorzystywana do zasilania budynku SUPSI.

Najstarsza instalacja fotowoltaiczna w Europie – jak działa i wygląda dziś?

Najstarsza instalacja fotowoltaiczna w Europie
Źródło: https://ch.linkedin.com/posts/supsi_fotovoltaico-una-pubblicazione-internazionale-activity-6980501061002268672-Io2L

Instalacja Ticino Solare 10 działa do dziś i nadal jest w dobrym stanie technicznym. W ostatnich latach uczelnia przeprowadziła modernizację instalacji, w wyniku której wymieniono niektóre panele fotowoltaiczne. Uniwersytet kładzie również duży nacisk na utrzymanie instalacji w odpowiednim stanie technicznym. Regularne przeglądy a także czyszczenie paneli wpływają pozytywnie na jej dobrostan.

Instalacja Ticino Solare 10 stała się symbolem rozwoju technologii fotowoltaicznej w Europie. Mimo, że minęło już 40 lat od początku jej działania to pokazuje ona, że energia słoneczna jest wiarygodnym i trwałym źródłem energii. W dalszym ciągu jest obiektem badań i powodem do dumy dla Uniwersytetu.

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Jeśli jesteście gotowi do działania,
to my również!

Zadzwoń! +48 797 897 895

Dodaj komentarz

+48 797 897 895