Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Przyszłość energii solarnej

Przyszłość energii solarnej

Od czasu do czasu podrzucam Wam jakieś ciekawe publikacje do przejrzenia czy przeczytania. Na moim biurku już od kilku tygodni leżał raport od NRELThe Future of Solar Energy’. 356 stron dość solidnego opracowania dotyczącego przyszłości energetyki fotowoltaicznej głównie w USA ale również w Europie i na świecie. Przeczytałem całość i rzeczywiście sporo ludzi zrobiło swoją robotę.

Zerknijmy zatem w dużym skrócie o czym mowa w raporcie. Przyszłość energii solarnej.

Autorzy biarą pod uwagę tylko dwie powszechnie uznane klasy technologii przekształcania energii słonecznej w energię elektryczną. Mamy zatem opisaną fotowoltaikę (PV) i skoncentrowaną energię słoneczną (CSP).

Rozważone są modele w ich obecnej i prawdopodobnej przyszłej formie. Ponieważ urządzenia do dostarczania energii zwykle działają przez kilka dziesięcioleci, technologie w tych klasach zdominują wytwarzanie energii słonecznej od teraz do 2050 r. Stąd też raport ten nie próbuje patrzeć dalej niż ta data.

W przeciwieństwie do niektórych wcześniejszych badań Future, również nie przedstawia prognoz — z dwóch powodów. Po pierwsze, radykalna ekspansja branży fotowoltaicznej z jej stosunkowo niewielkiej obecnej skali może spowodować zmiany, których nie jesteśmy w stanie dziś przewidzieć. Po drugie, zdajemy sobie sprawę, że przyszłe wykorzystanie energii słonecznej będzie w dużej mierze zależeć od niepewnych przyszłych warunków rynkowych i polityk publicznych. W tym między innymi od polityki mającej na celu łagodzenie globalnych zmian klimatycznych. Podobnie jak w innych badaniach z tej serii, głównym celem jest poinformowanie decydentów w krajach rozwiniętych, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych.

Raport koncentrujemy się na wykorzystaniu podłączonych do sieci generatorów zasilanych energią słoneczną w celu zastąpienia konwencjonalnych źródeł energii elektrycznej.

Dla ponad miliarda ludzi w krajach rozwijających się, którzy nie mają dostępu do niezawodnej sieci elektrycznej, koszt wytwarzania PV na małą skalę jest często równoważony bardzo wysoką wartością dostępu do energii elektrycznej potrzebnej do oświetlenia i ładowania baterii telefonów komórkowych i radioodbiorników.

Ponadto w niektórych krajach rozwijających się opłacalne może być wykorzystanie energii słonecznej w celu zmniejszenia zależności od importowanej ropy. Zwłaszcza jeśli ropa ta musi być transportowana ciężarówkami do odległych generatorów. Raport dotyczący przyszłości energii solarnej omawia obie te cenne role energii słonecznej w krajach rozwijających się.

Czy warto zatem przebrnąć przez ponad 300 stron predykcji? Sporo ciekawych informacji i sporo analizy dotyczącej przyszłości fotowoltaiki, farm fotowoltaicznych i Naszej branży. Także zdecydowanie zachęcam do lektury!

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Zapraszamy do kontaktu z Nami!

Zadzwoń! +48 797 897 895

Dodaj komentarz

+48 797 897 895