Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Brudna instalacja fotowoltaiczna, czyli na czym nieświadomie tracimy! Częstochowa

Brudna instalacja fotowoltaiczna, czyli na czym nieświadomie tracimy! Częstochowa

Częstochowa, miasto w województwie śląskim, położone na terenie Jury krakowsko-częstochowskiej. Jest jednym z najważniejszych ośrodków religijnych w kraju i znane głównie z kultowego sanktuarium – Jasnej Góry.

brudna instalacja

Brud i zanieczyszczenia na panelach fotowoltaicznych mogą znacząco wpływają na ich efektywność i wydajność całej instalacji fotowoltaicznej. W związku z tym konieczne powinniśmy regularnie monitorować i utrzymywać czystość paneli fotowoltaicznych. Głównie po to, by zapewnić im możliwość optymalnego działania i wydajność. W szczególności w obszarach o wysokim poziomie zanieczyszczeń atmosferycznych lub naturalnych, czyszczenie paneli powinno być częścią rutynowej konserwacji systemu fotowoltaicznego.

Brudna instalacja – wady:

  1. Spadek wydajności. Warstwa brudu, pyłu, liści lub innych zanieczyszczeń na panelach fotowoltaicznych może zmniejszyć ich zdolność do przetwarzania energii słonecznej na prąd elektryczny. To z kolei prowadzi do spadku wydajności i produkcji energii.
  2. Skrócony czas zwrotu inwestycji. Instalacje fotowoltaiczne są inwestycjami długoterminowymi, a brud może zmniejszyć ich efektywność, co oznacza, że zwrot inwestycji może zająć więcej czasu niż początkowo zakładano.
  3. Wpływ na środowisko. Brud na panelach fotowoltaicznych może wpłynąć na środowisko poprzez zmniejszenie ilości wyprodukowanej energii ze źródła odnawialnego, co może wymagać większego wykorzystania innych, bardziej zanieczyszczających źródeł energii.
  4. Potencjalne uszkodzenia. Brud i zanieczyszczenia mogą powodować uszkodzenia paneli fotowoltaicznych, na przykład korozję lub trwałe zabrudzenia, co może wymagać kosztownych napraw lub wymiany paneli.

Czyszczenie modułów – Częstochowa.

Tym razem do wyczyszczenia mieliśmy instalacje fotowoltaiczną o mocy 10 kWp. Zamontowana na niemalże płaskim dachu, od trzech lat i nigdy nieczyszczona.

Po wejściu na dach zobaczyliśmy moduły pokryte gruba warstwą kurzu, na którym znajdowały się licznie umiejscowione ptasie odchody. Choć paneli nie było dużo, bo jedynie 17 sztuk, to doczyszczenie tych paneli zajęło Nam blisko godzin. Zabrudzenia tak mocno przyległy do powierzchni modułów, że zanim pozbawiliśmy je zanieczyszczeń musieliśmy wcześniej je umyć wstępnie. Dopiero później umyć na gotowo.

Jednak nasza ekipa nie za takimi zabrudzeniami radziła sobie wcześniej, w związku z czym, i z taką brudną instalacją sobie świetnie poradziła.

Pamiętajcie: Czysta instalacja, to nie tylko wygląd! To również dbanie o żywotność i wydajność modułów!

Brudna instalacja fotowoltaiczna, czyli na czym nieświadomie tracimy! Częstochowa – PODSUMOWANIE:

Lokalizacja: województwo śląskie, Częstochowa

Dane PV: Instalacja fotowoltaiczna o mocy około 10 kWp składająca się z modułów fotowoltaicznych JaSolar.

Opis: Brudne panele zabrudzone głównie przez pył, kurz oraz ptasie odchody.

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Jeśli jesteście gotowi do działania,
to my również!

Zadzwoń! +48 797 897 895

Dodaj komentarz

+48 797 897 895