Budowa elektrowni fotowoltaicznej….
To przede wszystkim właściwe przygotowanie dokumentacji budowlanej, przyłączeniowej i technicznej. Niezwykle zatem ważny jest aspekt projektu farmy solarnej. Muszą w nim znajdować się przede wszystkim warunki przyłączeniowe (podpisana umowa WP) oraz pozwolenie budowlane.
W Naszym modelu biznesowym budowy farm fotowoltaicznych idziemy dwiema drogami. Część farm budujemy i kupujemy dla siebie, tworząc zdrowy rdzeń i podstawę do działania w tej branży. Drugim aspektem są elektrownie fotowoltaiczne dla Naszych klientów i tym chcę się zająć w tym wpisie.
Jak zatem wygląda proces budowy farmy fotowoltaicznej dla zewnętrznego Inwestora?
- Posiadacie środki inwestycyjne, które chcecie przeznaczyć na budowę farmy fotowoltaicznej i kontaktujecie się z Nami.
- Ustalamy kilka głównych priorytetów czyli jak ma wyglądać Wasz portfel aktywów fotowoltaicznych. Czy ma to być jeden projekt czy więcej. Czy myślicie o swojej inwestycji w kategoriach krótko czy długo falowej.
- Ustalamy możliwe zalety i ryzyka oraz formę finansowania (gotówka, kredyt, finansowania pośrednie).
- Zgodnie z początkowymi ustaleniami wyszukujemy projekty farm fotowoltaicznych i przedstawiamy je Inwestorowi.
- Po analizie finansowo technicznej zapada finalna decyzja czy budujemy czy nie!
- Wykonujemy potrzebne pracy poprzedzające budowę elektrowni czyli cesje umów, praw do projektu, zamawiamy komponenty lub wykonujemy projekty zastępcze. Ustalamy również właściwą strategię sprzedaży wyprodukowanej energii na danym źródle (czyli farmie). Zazwyczaj będzie to aukcja lub kontrakt PPA.
- Przystępujemy do budowy i oddania farmy fotowoltaicznej do użytkowania.
- Inwestor odbiera swoją farmę fotowoltaiczną (albo w spółce celowej albo bezpośrednio).
- Przystępujemy do nadzoru produkcji energii na danej farmie fotowoltaicznej oraz raportowania do Inwestora (zakres usług O&M).
- W zależności czy farma była budowana jako inwestycja długo czy krótko falowa zarządzamy dalej całym projektem.
Budowa elektrowni fotowoltaicznej czyli szybkie podsumowanie
Taki model budowy aktywów fotowoltaicznych ”pod klucz” oraz zarządzanie nimi i jasne raportowanie, powodują dużą przejrzystość w całym procesie inwestycyjnym. Dobrze wybudowane farmy fotowoltaiczne to również dość łatwo zbywalne aktywa. Już po samym wybudowaniu i oddaniu do użytkowania możemy zarobić około 10% na wartości. Cała natomiast inwestycja, przy obecnych poziomach kontraktów PPA, zwraca się miedzy 6 a 8 lat. Podobnych poziomów zwrotu trudno szukać obecnie na innych rynkach inwestycyjnych. Może poza dużo bardziej ryzykownymi aktywami. Tu jednak mamy stosunkowo mało zagrożeń a inwestowanie w fotowoltaikę ciągle jest bardzo opłacalne.
Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?
Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?
Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?
Zapraszamy do kontaktu z Nami!
Dzień dobry
Jak długo trwa cały proces? od momentu, w którym się do Państwa zgłoszę do chwili kiedy zacznę mieć korzyści?
witam wszystko zależy od wybranego projektu i etapów budowy ale może to być między 6 a 18 miesięcy (czyli od przysłowiowego wbicia szpadla na budowie po energetyzację i sprzedaż wytworzonej energii)