Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Budowa Farm Fotowoltaicznych: Od Projektu do Realizacji

Budowa Farm Fotowoltaicznych: Od Projektu do Realizacji

Projektowanie i budowa farmy fotowoltaicznej to proces związany z tworzeniem i uruchamianiem instalacji, które przekształcają energię słoneczną na energię elektryczną. Poniżej ogólny i uproszczony schemat od projektu do budowy.

Projektowanie Farm Fotowoltaicznych

  1. Lokalizacja. Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniej lokalizacji farmy fotowoltaicznej. Miejsce to powinno być dobrze nasłonecznione i spełniać wymagania dotyczące dostępu do sieci energetycznej. Równie ważna jest klasa gruntu, na którym mamy zamiar umiejscowić farmę.
  2. Analiza Potencjału. Czyli przeprowadzamy analizę potencjału słonecznego, aby określić, ile energii można wyprodukować w danej lokalizacji. To pomaga w doborze rozmiaru i rozmieszczenia paneli.
  3. Projekty. Na podstawie analizy opracowujemy dokumentacją techniczną, która obejmuje rozmieszczenie paneli, inwerterów, okablowania i innych elementów niezbędnych do produkcji energii.
  4. Zezwolenia i Formalności. Następnie musimy uzyskać odpowiednie zezwolenia i spełnić wszelkie formalności prawne związane z budową i eksploatacją elektrowni fotowoltaicznej. (m.in. decyzja środowiskowa, warunki przyłączeniowe)
Budowa Farm Fotowoltaicznych

Budowanie Farmy Fotowoltaicznej

  1. Zakup i Dostawa Materiałów. Po uzyskaniu zezwoleń (w tym PnB – czyli Pozwolenia na Budowę) i przygotowaniu terenu można rozpoczynać budowę. Wcześniej musimy dokładnie zaplanować kolejność wykonywania prac. Na początku zamówienie komponentów, czyli falowników, paneli, konstrukcji i stacji trafo. Następnie kable, zabezpieczenia, ogrodzenie, monitoring.
  2. Montaż. Panele fotowoltaiczne są montowane na specjalnych konstrukcjach, zwykle na gruncie ale zdarzają się również farmy na dachu. Ważne jest, aby panele były odpowiednio ustawione. Ale tym zajmujemy się na etapie tworzenia dokumentacji.
  3. Falowniki. Następnie panele są podłączane do inwerterów, które przekształcają prąd stały produkowany przez panele na prąd przemienny, który można podłączyć do sieci energetycznej.
  4. Testowanie i Monitorowanie. Po zakończeniu budowy elektrowni fotowoltaicznej przeprowadza się testy, aby upewnić się, że cały system działa poprawnie. System jest również monitorowany, aby zapewnić jego ciągłą sprawność.
  5. Eksploatacja. Farmy fotowoltaiczne eksploatujemy przez wiele lat. Regularna konserwacja i utrzymanie są konieczne, aby zapewnić efektywną pracę i długą żywotność instalacji.

Projektowanie i budowa farm fotowoltaicznych to złożony proces, który wymaga współpracy wielu specjalistów, w tym inżynierów, projektantów, ekologów i prawników. Jednak rezultat to źródło czystej i zrównoważonej energii, co przyczynia się do ochrony środowiska i oszczędności na kosztach energii elektrycznej.

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Jeśli jesteście gotowi do działania,
to my również!

Zadzwoń! +48 797 897 895

Dodaj komentarz

+48 797 897 895