Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Chiny ograniczają dostawy krzemu

Chiny ograniczają dostawy krzemu…

To co od jakiegoś czasu było dość jasne dla wielu obserwujących rynek produkcji wafli krzemowych oraz samego krzemu, zaczyna się niestety sprawdzać.

Chiny zastanawiają się nad ograniczeniami dotyczącymi krzemu i eksportu technologii produkcji płytek. Czyli w dużym skrócie zacznie kontrolować ilościowo i cenowo sprzedaż wafli krzemowych. Natomiast eksport piecy do przetapiania i technologii pokrewnych, może zupełnie zablokować. Płytki fotowoltaiczne, czarny krzem i sprzęt do odlewania krzemu stać się mogą już niedługo kartą polityczną.

Rozpoczęto proces konsultacji publicznych w sprawie proponowanych środków ograniczających wypływ powyższych towarów z Państwa Środka. Chińskie Ministerstwo Handlu (MOFCOM) oraz Ministerstwo Nauki i Technologii (MOST) ogłosiły, że planują zrewidować krajowy katalog technologii zakazanych i objętych ograniczeniami w eksporcie. We wspólnym oświadczeniu oba ministerstwa stwierdziły, że w katalogu można uwzględnić trzy technologie. Są one związane z przemysłem produkcji fotowoltaiki – płytki półprzewodnikowe, czarny krzem i odlewanie walców krzemowych.

Jeśli te trzy kategorie zostaną dodane do listy ograniczeń, producenci będą potrzebować licencji na eksport technologii. Uzyskają je z odpowiednich departamentów prowincji – Chiny ograniczają dostawy krzemu….

Bez tego sprzedawać po Chiny nie będą mogli! Zgodnie z raportami China Photovoltaic Industry Association (CPIA) Chiny odpowiadały za ponad 98% światowej produkcji płytek dla przemysłu fotowoltaicznego w 2021 roku. Plany restrykcji są nadal w fazie konsultacji społecznych. Działania te jednak mogą przyśpieszyć. Pokazuje także wysiłki kraju na rzecz ochrony najbardziej zaawansowanej technologii słonecznej i utrzymania konkurencyjności przemysłu słonecznego.

Intencja jest jasna – Chiny planują utrzymać pozycję lidera w tej części łańcucha produkcyjnego i wytwórczego. Jednocześnie, jeśli weźmie się pod uwagę lata znacznych inwestycji w badania i rozwój płytek, może to nie być zaskakujące. Z jednej strony dotyka to chińskich producentów sprzedających poza Chiny. Wpłynie także na producentów, którzy być może rozważają uruchomienie produkcji płytek w innych regionach świata. Innymi słowy, taki transfer technologii za granicę również podlegałby takim ograniczeniom.

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Zapraszamy do kontaktu z Nami!

Zadzwoń! +48 797 897 895

Dodaj komentarz

+48 797 897 895