Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Co piszczy w trawie OZE czyli newsy ze świata… Fotowoltaika to połowa nowych inwestycji w odnawialne źródła energii w 2021 r. – sumuje IEA!!!

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) w 2021 roku fotowoltaika poczyniła prawie połowę wszystkich nowych inwestycji w energię odnawialną. Po rekordowym roku 2021, w którym wydano ponad 440 mld USD, odnawialne źródła energii będą nadal najwyższą kategorią inwestycji w sektorze energetycznym w 2022 roku. Wydatki zostaną równo podzielone między projekty fotowoltaiczne na skalę użytkową i rozproszone systemy fotowoltaiczne, przy czym obie kategorie przekroczą w tym roku granicę 100 miliardów dolarów.

We wszystkich sektorach i technologiach światowe inwestycje w energię w 2022 r. osiągną łącznie 2,4 bln USD, co oznacza wzrost o 8% w porównaniu z 2021 r. i znacznie powyżej poziomów sprzed Covid, czytamy w raporcie.

Niemniej jednak w opublikowanym wczoraj rocznym raporcie World Energy Investment, MAE stwierdziła po raz pierwszy od dekady, że presja na koszty energii odnawialnej wzrosła z powodu wąskich gardeł w łańcuchu dostaw, wyższych cen towarów i zaostrzonych warunków finansowania.

Po latach spadków koszt paneli słonecznych wzrósł o 10-20% od 2020 r., co jest spowodowane wzrostem cen polikrzemu, wyższymi kosztami surowców i globalnymi wyzwaniami logistycznymi. To powiedziawszy, nawet przy tej presji cenowej, która podnosi koszty produktów fotowoltaicznych, projekty słoneczne i wiatrowe pozostaną najtańszą opcją dla nowej generacji energii w wielu krajach, nawet bez uwzględnienia rosnących cen gazu i węgla w 2022 roku.

Inwestycje w fotowoltaikę i wiatr będą musiały wzrosnąć dwa razy szybciej niż obecne tempo, podczas gdy elektryfikacja sieci musi być sześciokrotna, aby utrzymać cel zerowy netto do 2050 r., powiedziała MAE.

Co więcej, umowy zakupu energii (PPA) w Europie i USA w zakresie energii słonecznej i wiatrowej wzrosły w pierwszym kwartale 2022 r. o ponad 25% w porównaniu z poprzednim. Pomimo tego, że są postrzegane jako aktywa o wyższym ryzyku, obecne krótkoterminowe ceny sprawiają, że fotowoltaika handlowa jest w niektórych przypadkach bardziej lukratywna, a kupiecka elektrownia fotowoltaiczna skraca okres zwrotu od dwóch do czterech lat na początku 2021 r.

Jeśli chcecie razem z Nami zainwestować w budowę elektrowni fotowoltaicznych zapraszamy na Naszą stronę:

http://www.inwestycjeoze.pl

JEŚLI MOŻEMY WAM POMÓC W ROZWOJU WASZYCH PROJEKTÓW OZE, BUDUJECIE FARMY FOTOWOLTAICZNE I SZUKACIE FIRMY O&M LUB SZUKACIE USŁUG Z ZAKRESU MYCIA I RECYKLINGU PANELI FOTOWOLTAICZNYCH ZAPRASZAMY DO KONTAKTU Z NAMI:

tel. 782 499 997

kontakt: https://lighthief.com/kontakt/

Dodaj komentarz

+48 797 897 895