Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Cztery chińskie tygrysy fotowoltaiki

Cztery chińskie tygrysy fotowoltaiki

czyli co zawdzięczamy dużym chińskim producentom paneli fotowoltaicznych.

Jestem przypuszczam jednym z niewielu Polaków, którym dane było obejrzeć fabryki 4 wspominanych przeze mnie w tym wpisie, azjatyckich producentów modułów fotowoltaicznych.

Cztery chińskie tygrysy fotowoltaiki JINKO, JA SOLAR, TRINA i LONGI czyli wyścig o fotowoltaiczne podium…

Zupełnie pomijając politykę, strefy wpływów i moralne oceny Czung Kuo czyli Państwa Środka, przyznam że od długiego czasu jestem zafascynowany tępem w jaki rozwijają branżę fotowoltaiczną. Te cztery ogromne firmy w roku 2022 dzieliły między siebie możliwość wyprodukowania sporo ponad 400GW paneli fotowoltaicznych w jednym roku. W 2023 zapewne zwiększa swoje siły przerobowe! Ciekawie zresztą wyglądają same alokacje tych produkcji oraz rynki na które wyprodukowane panele fotowoltaiczne trafiają. To jednak na tyle ciekawy temat, że zajmę się nim w innym wpisie.

Gdyby nie to co ci producenci robią dla branży, fotowoltaiki pewnie by nie było w formie jaką obecnie znamy. Oczywiście mówi się, że transfer technologii, który nastąpił z Europy do Chin zaprzepaścił Nasze szanse w tym wyścigu.

Czy rzeczywiście?

W Chinach, co wynika z moich rozmów i opracowań naukowych, wdrożenie nowej technologii wraz z badaniem ryzyk i opłacalności, wybudowaniem fabryki, marketingiem i wprowadzeniem na rynki sprzedażowe, zajmować może od 6 miesięcy do 2 lat! Tak tak 6 miesięcy. W którym europejskim kraju lub gdzie w USA widzimy tak szybkie procesy wdrożeniowe? Nigdzie! Cechy naszych systemów demokratyczno wolnorynkowych mają swoje prawa i ograniczenia. Jakiś czas temu widziałem dość ciekawy model predykcyjny. Była to teoria, że gdyby lata temu technologia tabliczek krzemowych i modułów fotowoltaicznych nie powędrowała do Naszych chińskich braci, to po prostu branży by nie było. A jej wzrost byłby niezwykle powolny!

Wielcy chińscy producenci co chwila prześcigają się w nowoczesnych rozwiązaniach. Te które uznają za sprawdzone dość szybko wprowadzają do produkcji. Longi, które było pionierem rozwoju monokrystalicznych tabliczek krzemowych zupełnie odmieniło rynek. Krótko potem cała branża przekierowała produkcję w tym kierunku. Również pozostali gracze czyli Trina, JA Solar i Longi pracują nad innowacyjnymi rozwiązaniami zmieniając oblicze fotowoltaiki każdego roku.

W oddzielnym wpisie zajmę się historią tych 4 znaczących graczy na rynku produkcji paneli fotowoltaicznych. A teraz pozostaje mi powiedzieć 我们依靠太阳能

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Zapraszamy do kontaktu z Nami!

Zadzwoń! +48 797 897 895

1 komentarz do “Cztery chińskie tygrysy fotowoltaiki”

Dodaj komentarz

+48 797 897 895