Jak dostarczana jest energia elektryczna i skąd bierze się prąd? I co oznaczają skróty RPZ, GPO i GPZ w energetyce?
Niektórzy odpowiedzą że z gniazdka elektrycznego, ale wiadomym jest, że prąd elektryczny pochodzi z energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, kopalnych lub atomu.
Ale jak prąd trafia do odbiorców energii?
Potrzebna jest do tego sieć przesyłowa, a z nią rozmaite urządzenia które pozwalają tą energię okiełznać, kierować, zmieniać i w efekcie – dostarczać. Jednym z najważniejszych z nich jest stacja elektroenergetyczna.
Co sprawia że to stacje są tak ważnym elementem sieci przesyłowych, prócz oczywiście źródeł energii i linii zasilających?
Celem jej funkcjonowania jest rozdzielanie i/lub przetwarzanie energii. Procesy te działają dzięki transformacji napięcia z jednego poziomu na inny albo na przekształceniach prądu stałego w zmienny lub odwrotnie.
Służą do tego różne elementy stacji:
- stanowiska transformatorów / autotransformatorów – transformatory, rozdzielnie i akumulatornie,
- szyny zbiorcze – miejsca gdzie łączą się linie i transformatory,
- nastawnie – ulokowano w nich układy sterowania i nadzoru,
- stanowiska przekształtników – urządzenia przekształcające i przekładniki.
- pola rozdzielni – mieszczą się tam tory prądowe i urządzenia pomocnicze z konstrukcją wsporczą,
- urządzenia pomocnicze – od gromienie, wyłączniki, ograniczniki.
Jak dostarczana jest energia elektryczna czyli jak możemy podzielić stacje i co to jest ten GPZ?
GPZ to Główny Punkt Zasilania, a więc stacja transformatorowa, tworząca węzeł sieci elektroenergetycznej, do której dochodzą i odchodzą linie wysokiego i średniego napięcia.
RPZ to Rozdzielczy Punkt Zasilania, czyli stacja transformatorowa, rozdzielająca napięcia w odchodzących liniach zasilających.
Czym jest więc ten GPO? To ważny element sieci związanej z instalacjami generującymi energię, na przykład farmami fotowoltaicznymi. Główny Punkt Odbioru – to zwykle bezobsługowy zespół urządzeń służących do pomiarów, sterowania i sygnalizacji pracy generatora oraz sieci. GPO podłączone jest do KSE poprzez GPZ i posiada górne napięcie wyższe niż 45kV.
![](https://lighthief.com/wp-content/uploads/2023/02/obraz-13-1024x236.png)
Skąd więc ten prąd?
Przyjmijmy, że energia pochodzi ze słońca i poprzez infrastrukturę farmy fotowoltaicznej przekształca się w prąd elektryczny, a następnie za pośrednictwem Głównego Punktu Odbioru trafia do Głównego Punktu Zasilania, skąd liniami KSE przesyłana jest do Rozdzielczego Punktu Zasilania, a następnie trafia do odbiorców poprzez końcowe stacje transformatorowe.
Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?
Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?
Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?
Zapraszamy do kontaktu z Nami!
Długo ten prąd idzie więc pewnie temu taki drogi. Podwyżki cen prądu nas powoli acz skutecznie wykończą. Prądu, gazu, wszystkiego.