Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Czyszczenie instalacji na dachu w Gdańsku – czyli Ahoj! przygodo

Czyszczenie instalacji na dachu w Gdańsku – czyli Ahoj! przygodo

Gdańsk – nadmorskie miasto w województwie pomorskim, największe pod względem powierzchni miasto w Polsce. Razem z Gdynią i Sopotem tworzące tak zwane Trójmiasto. W połowie wakacji dostaliśmy zlecenie na czyszczenie instalacji na dachu jednego z przyportowych budynków. Jak wynika z informacji zebranych przed przystąpieniem do zlecenia instalacja ma już ponad 10 lat i w ciągu tego czasu nigdy nie była myta!

Regularne mycie – wydłuża życie… paneli fotowoltaicznych również

208 sztuk paneli Yingli o mocy 240W każdy, na chwilę obecna już niedostępnych na rynku, tworzy instalację o łącznej mocy 50kWp. Z powodu bliskiego sąsiedztwa morza na powierzchni modułów i przy ramkach nagromadziły się olbrzymie ilości zabrudzeń. Nadmorskie powietrze jest wilgotne, co powoduje, że wszelkie zanieczyszczenia „lotne” w bardzo prosty sposób przylegają do powierzchni.

Nasza ekipa, można powiedzieć, że już tradycyjnie, na miejscu pojawiła się z samego rana. Najpierw odebraliśmy przepustki na teren zakładu, a następnie udaliśmy się rozstawić sprzęt. Woda, prąd – wszystko na miejscu, a więc można działać. Dwóch operatorów na dachu i jedna osoba na dole do przestawiania sprzętu. Moduły były tak brudne, że cały proces ich czyszczenia, który powinien normalnie trwać mniej więcej sześć godzin, trwał ponad 10. Ptasie odchody, gruba warstwa, nagromadzonego latami kurzu. Piach pomieszczany z różnego rodzaju naleciałościami wklepany / wbity w krawędzie ramek.

Czyszczenie instalacji – odkrywanie paneli na nowo

Pokryta brudem powierzchnia modułów zakrywa problemy, które pojawiają się na panelach. Są to: Hotspoty, ślady ślimakowe, pęknięcia… W wyniku tego, każda z tych usterek wyraźnie obniża sprawność całej elektrowni słonecznej.

Czyszczenie instalacji

Jak już wyżej pisaliśmy po ponad 10 godzinach zakończyliśmy zlecenie. Po całkowitym wyczyszczeniu instalacji okazało się, że 5 paneli jest do całkowitej wymiany, ze względu na potłuczenia. Cały system przez to był osłabiony. Mimo to po wykonaniu czyszczenie instalacji wzrost w produkcji był mocno zauważalny!

Czyszczenie instalacji na dachu w Gdańsku – czyli Ahoj! przygodo – PODSUMOWANIE:

Lokalizacja: województwo pomorskie, Gdańsk

Dane PV: 208 sztuk paneli Yingli o mocy 240W, o łącznej mocy 50kWp.

Opis: Brudne panele pokryte głównie 10 letnimi nalotami z kurzu, piachu i ptasimi odchodami.

Wynik: Wzrost produkcji na falownikach około 15%! (w porównaniu do uzysków sprzed mycia)

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Jeśli jesteście gotowi do działania, to my również!

Zadzwoń! +48 797 897 895

Dodaj komentarz

+48 797 897 895