Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Mycie i czyszczenie modułów fotowoltaicznych czyli jakie bzdury podpowiada nam rynek!?!

Czyszczenie modułów fotowoltaicznych? Rynek instalacji fotowoltaicznych w Polsce przez kilka lat zdążył już wyprodukować kilka mitów dotyczących usług posprzedażowych na instalacjach i farmach fotowoltaicznych!

Czy rzeczywiście producenci zabraniają mycia i czyszczenia modułów fotowoltaicznych?

Mit, że producent czegoś zabrania powstał prawdopodobnie na skutek błędnych tłumaczeń z języka mandaryńskiego. Duża część paneli fotowoltaicznych, które na wstępnych etapach rozwoju polskiego rynku OZE, trafiały do kraju, pochodziły właśnie z Azji. Wszystkie dokumenty produkcyjne i karty produktu były zazwyczaj w języku mandaryńskim. Popełniano również zasadniczy błąd przy tłumaczeniu. Mianowicie chińskie słowo ”nie skrobać” lub ”nie rysować” (chodziło o powierzchnię szkła na module fotowoltaicznym) tłumaczono jako ”nie myć” lub ”nie szorować”(również w znaczeniu nie myć). Następnie wymieniano w instrukcjach uszkodzenia, która mogą powstawać na skutek takiego źle przetłumaczonego ”szorowania”. Z czasem mit ten się bardzo utrwalił. Firmy montujące instalacje fotowoltaiczne zakazywały czyszczenia modułów fotowoltaicznych!

Trudno to jednak poważnie komentować! Badania z całego świata mówią dość jasno, że czyszczenie modułów fotowoltaicznych jest niezwykle ważne. Poprawia żywotność i uzyski z instalacji fotowoltaicznych!

W Lighthief mamy chyba jedną z większych kolekcji kart produktowych i manuali obsługi paneli i instalacj fotowoltaicznych. Złoto dla tego, który znajdzie taką, gdzie producent mówi, że zakazuje mycia modułów fotowoltaicznych! Co więcej dość często producent wskazuje jak to robić poprawnie. Udziela również konkretnych zaleceń związanych z szokiem termicznym (czyli nie myć w szczytach uzysku) lub używać wody demineralizowanej! Z czasem coraz więcej firm ubezpieczeniowych w Polsce (w Niemczech czy Belgii jest to już standardem) zastrzega, że większe instalacje i farmy fotowoltaiczne muszą być regularnie myte przez wyspecjalizowane firmy lub przeszkolonych własnych pracowników! Problem ten zazwyczaj powstaje w momencie, kiedy ubezpieczyciel musi zlikwidować szkodę dotyczącą zniszczonych modułów fotowoltaicznych.

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Zapraszamy do kontaktu z Nami!

Zadzwoń! +48 797 897 895

Dodaj komentarz

+48 797 897 895