Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Recykling farm wiatrowych i wiatraków czyli co się dzieje z elementami farm wiatrowych, kiedy nie są nam już potrzebne…

Recykling farm wiatrowych i wiatraków to coraz bardziej kumulujący się problem w świecie energii gnanej wiatrem

Współczesna energia wiatrowa przekształca energię kinetyczną (ruchu) wiatru w energię mechaniczną.

Dzieje się to poprzez obracanie dużych ramion z włókna szklanego, które następnie obracają generator wytwarzający energię elektryczną.

Jak wiecie turbiny wiatrowe budujemy na lądzie lub na morzu. Projekty turbin ewoluowały z biegiem czasu, zwiększając rozmiar i wydajność, ostatecznie prowadząc do większej mocy wytwórczej.

Podstawową konstrukcją dzisiejszych turbin komercyjnych są turbiny wiatrowe o poziomej osi. Składają się z wirnika z trzema łopatkami. Każda łopata to głównie kompozytowe włókno szklane. Łopaty zamontowane są do piasty, która następnie jest przymocowana do części centralnej (gondoli). Gondola jak wiemy jest w centralnym punkcie szczytowym stalowej wieży.

Projekty nowoczesnych turbin wiatrowych, składają się z ponad 8 000 części na turbinęŁopaty turbin wiatrowych mają średnio około 50 metrów długości a wraz z ostatnimi trendami stosowania dłuższych łopatek w większych turbinach i wyższych wieżach w celu zwiększenia produkcji energii elektrycznej, niektóre z największych obecnie produkowanych łopat osiągają 60-80 metrów długości.

Pod względem trwałości turbiny wiatrowe wytrzymują średnio około 25 lat. Około 85 procent materiałów składowych turbiny – takich jak stal, drut miedziany, elektronika i przekładnia – można poddać recyklingowi lub ponownie wykorzystać.

Największym wyzwaniem dla recyklingu farm wiatrowych i wiatraków są ich ruchome łopatki.

Łopaty wiatraków to głównie włókna szklane (materiały kompozytowe), dające lekkość i odporność. Ich konstrukcja musi zapewnić wydajność, a jednocześnie wystarczająco wytrzymałe, aby przetrwać na przykład silne wiatry, burze i wyładowania. Problemem jest mieszany charakter materiałów składowych tych elementów. Sprawia to, że ​​oddzielenie plastiku od włókien szklanych w celu ponownego przetworzenia, jest trudne. Wytrzymałość potrzebna ostrzom oznacza, że ​​ich rozerwanie jest również trudne pod względem fizycznym.

Kiedy łopaty turbin wiatrowych wymagają utylizacji lub recyklingu? Zazwyczaj, gdy turbiny są wycofywane z eksploatacji na etapie końcowego użytkowania lub gdy farmy wiatrowe są modernizowane w procesie znanym jako repowering  (czyli montaż turbin o większej mocy). Ostrza można wymienić na bardziej nowoczesne i zwykle większe.

Recykling farm wiatrowych i wiatraków jest trudny.

Możliwe jest pocięcie ostrzy na kilka części na miejscu podczas procesu wycofywania z eksploatacji lub ponownego zasilania. Części te są nadal trudne i kosztowne w transporcie w celu recyklingu lub utylizacji. Proces cięcia niezwykle mocnych brzeszczotów wymaga ogromnego sprzętu, takiego jak piły linowe montowane na pojazdach lub piły diamentowe, podobne do używanych w kamieniołomach. Obecnie istnieje niestety niewiele opcji recyklingu łopat. Zdecydowana większość tych, które osiągają koniec użytkowania, jest albo składowana w różnych miejscach, albo wywożona na wysypiska śmieci. Często również zakopuje się je na terenach pustynnych jako odpady mało szkodliwe. Łopaty turbin zazwyczaj nie mają wpływu na środowisku, w którym są zakopane, ponieważ się nie rozkładają.

Szacuje się, że 14 000 łopat turbin wiatrowych zostanie wycofanych z eksploatacji w ciągu najbliższych kilku lat w samej Europie. Musimy zatem opracować właściwą metodę ich recyklingu. Inaczej skończymy zakopując je w ziemi lub składując na ogromnych wysypiskach.

Testuje się obecnie kilka metod – Niemcy na przykład dokonują recyklingu łopatek turbiny w cement; działa recykling mechaniczny, solwoliza i piroliza; testuje się użycie wycofanych z eksploatacji łopat w projektach inżynierii lądowej jako części konstrukcji lub wież linii energetycznej. Ciekawym rozwiązaniem byłyby na pewno wiatraki z z kompozytów drewna. Ich recykling byłby z pewnością dużo łatwiejszy.

Jeśli poszukujecie więcej odpowiedzi na temat recyklingu łopat wiatraków i farm wiatrowych zapraszamy do kontaktu z Nami. W Lighthief obecnie pracujemy na dwoma projektami związanymi z tą tematyką!

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Zapraszamy do kontaktu z Nami!

Zadzwoń! +48 797 897 895

Dodaj komentarz

+48 797 897 895