Recykling farm wiatrowych i wiatraków to coraz bardziej kumulujący się problem w świecie energii gnanej wiatrem
Współczesna energia wiatrowa przekształca energię kinetyczną (ruchu) wiatru w energię mechaniczną.
Dzieje się to poprzez obracanie dużych ramion z włókna szklanego, które następnie obracają generator wytwarzający energię elektryczną.
Jak wiecie turbiny wiatrowe budujemy na lądzie lub na morzu. Projekty turbin ewoluowały z biegiem czasu, zwiększając rozmiar i wydajność, ostatecznie prowadząc do większej mocy wytwórczej.
Podstawową konstrukcją dzisiejszych turbin komercyjnych są turbiny wiatrowe o poziomej osi. Składają się z wirnika z trzema łopatkami. Każda łopata to głównie kompozytowe włókno szklane. Łopaty zamontowane są do piasty, która następnie jest przymocowana do części centralnej (gondoli). Gondola jak wiemy jest w centralnym punkcie szczytowym stalowej wieży.
Projekty nowoczesnych turbin wiatrowych, składają się z ponad 8 000 części na turbinę. Łopaty turbin wiatrowych mają średnio około 50 metrów długości a wraz z ostatnimi trendami stosowania dłuższych łopatek w większych turbinach i wyższych wieżach w celu zwiększenia produkcji energii elektrycznej, niektóre z największych obecnie produkowanych łopat osiągają 60-80 metrów długości.
Pod względem trwałości turbiny wiatrowe wytrzymują średnio około 25 lat. Około 85 procent materiałów składowych turbiny – takich jak stal, drut miedziany, elektronika i przekładnia – można poddać recyklingowi lub ponownie wykorzystać.
Największym wyzwaniem dla recyklingu farm wiatrowych i wiatraków są ich ruchome łopatki.
Łopaty wiatraków to głównie włókna szklane (materiały kompozytowe), dające lekkość i odporność. Ich konstrukcja musi zapewnić wydajność, a jednocześnie wystarczająco wytrzymałe, aby przetrwać na przykład silne wiatry, burze i wyładowania. Problemem jest mieszany charakter materiałów składowych tych elementów. Sprawia to, że oddzielenie plastiku od włókien szklanych w celu ponownego przetworzenia, jest trudne. Wytrzymałość potrzebna ostrzom oznacza, że ich rozerwanie jest również trudne pod względem fizycznym.
Kiedy łopaty turbin wiatrowych wymagają utylizacji lub recyklingu? Zazwyczaj, gdy turbiny są wycofywane z eksploatacji na etapie końcowego użytkowania lub gdy farmy wiatrowe są modernizowane w procesie znanym jako repowering (czyli montaż turbin o większej mocy). Ostrza można wymienić na bardziej nowoczesne i zwykle większe.
Recykling farm wiatrowych i wiatraków jest trudny.
Możliwe jest pocięcie ostrzy na kilka części na miejscu podczas procesu wycofywania z eksploatacji lub ponownego zasilania. Części te są nadal trudne i kosztowne w transporcie w celu recyklingu lub utylizacji. Proces cięcia niezwykle mocnych brzeszczotów wymaga ogromnego sprzętu, takiego jak piły linowe montowane na pojazdach lub piły diamentowe, podobne do używanych w kamieniołomach. Obecnie istnieje niestety niewiele opcji recyklingu łopat. Zdecydowana większość tych, które osiągają koniec użytkowania, jest albo składowana w różnych miejscach, albo wywożona na wysypiska śmieci. Często również zakopuje się je na terenach pustynnych jako odpady mało szkodliwe. Łopaty turbin zazwyczaj nie mają wpływu na środowisku, w którym są zakopane, ponieważ się nie rozkładają.
Szacuje się, że 14 000 łopat turbin wiatrowych zostanie wycofanych z eksploatacji w ciągu najbliższych kilku lat w samej Europie. Musimy zatem opracować właściwą metodę ich recyklingu. Inaczej skończymy zakopując je w ziemi lub składując na ogromnych wysypiskach.
Testuje się obecnie kilka metod – Niemcy na przykład dokonują recyklingu łopatek turbiny w cement; działa recykling mechaniczny, solwoliza i piroliza; testuje się użycie wycofanych z eksploatacji łopat w projektach inżynierii lądowej jako części konstrukcji lub wież linii energetycznej. Ciekawym rozwiązaniem byłyby na pewno wiatraki z z kompozytów drewna. Ich recykling byłby z pewnością dużo łatwiejszy.
Jeśli poszukujecie więcej odpowiedzi na temat recyklingu łopat wiatraków i farm wiatrowych zapraszamy do kontaktu z Nami. W Lighthief obecnie pracujemy na dwoma projektami związanymi z tą tematyką!
Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?
Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?
Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?
Zapraszamy do kontaktu z Nami!