Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Dlaczego trzeba myć panele fotowoltaiczne?

Czyste panele

Dlaczego trzeba myć panele fotowoltaiczne?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z 3 podstawowych elementów. Konstrukcji, falownika i modułów fotowoltaicznych, oczywiście dochodzącą do tego kable, złączki, śrubki, skrzynki z zabezpieczeniami itd. W tym wpisie skupimy się na jednym z kluczowych elementów instalacji.

Panele fotowoltaiczne – zasada działania

Generalnie budowa pojedynczego modułu nie jest skomplikowana. Szkło, tabliczki krzemowe, folia Eva, puszka przyłączeniowa oraz aluminiowa ramka. Ale nie to jest istotne. Najistotniejsza jest zasada działania paneli fotowoltaicznych. Jak ze słońca powstaje prąd? Wyjaśnienie jest proste: ogniwa słoneczne są to elementy półprzewodnikowe, w których zachodzi przemiana energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną. W wyniku tej konwersji powstaje różnica różnica potencjałów, czyli napięcie elektryczne.

Aby promienie słoneczne padające na powierzchnię modułu miały jak największą szansę przetworzyć się na prąd warto zadbać o to, aby szkło było czyste!

Więc dlaczego trzeba myć panele?

Wyniki prowadzonych badań

Według Instytutu TÜV Rheinland jedną z najczęstszych powodów awaryjności modułów są zabrudzenia. W wyniku zebranych i przeanalizowanych danych z farm fotowoltaicznych, instalacji przemysłowych oraz mikroinstalacji, Instytut potwierdził, że brudne panele mają realny wpływ na wydajność całej instalacji a także na żywotność samych modułów. Badania nad wpływem zanieczyszczeń na działanie paneli prowadzi również Wydział Elektryczny Politechniki Częstochowskiej, w których mamy przyjemność uczestniczyć.

Kiedy i czym najlepiej myć panele?

Rekomendacje mówią o dwukrotnym myciu co roku. Pierwsze mycie powinno się wykonywać w okresie wczesno-wiosennym, tak aby pozbyć się naleciałości po zimie, drugie natomiast na początku jesieni, tak aby „wyciągać” ze słońca jak najwięcej póki dni są jeszcze w miarę długie.

Do mycia paneli fotowoltaicznych należy używać wody demineralizowanej, czyli takiej, która jest pozbawiona obcych jonów. Woda ta nie pozostawia zacieków ani smug.

Dlaczego trzeba myć panele fotowoltaiczne? – PODSUMOWANIE:

  • Czyste panele to większa przenikalność promieni słonecznych
  • Czyste panele to zmniejszenie ryzyka ich awaryjności
  • Czyste panele to przedłużenie ich żywotności

A kiedy Ty myłeś swoją instalację fotowoltaiczną?

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Jeśli jesteście gotowi do działania, to my również!

Zadzwoń! +48 797 897 895

+48 797 897 895