Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Elektryki na drogi

Elektryki na drogi

Samochodowa rewolucja w Polsce. Elektryki na drogi.

Krajobraz polskich dróg przechodzi niezwykłą transformację, ponieważ samochody elektryczne zyskują trakcję w niespotykanym dotąd tempie. Najnowsze dane ujawniają gwałtowny wzrost liczby pojazdów elektrycznych (EV) w całym kraju. Rysuje się obiecujący kurs w kierunku bardziej zrównoważonej i przyjaznej dla środowiska przyszłości motoryzacji.

Nowe zdefiniowanie mobilności: gwałtowny wzrost popularności samochodów elektrycznych

W przełomowym momencie liczba samochodów elektrycznych napędzanych wyłącznie energią elektryczną przekroczyła ostatnio w Polsce 47 000. Oznacza to wzrost liczby rejestracji o 57 procent w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku w stosunku do 2022 roku. Wzrost ten skutecznie przyćmił liczbę rejestracji zarejestrowanych w tym samym okresie ubiegłego roku, co podkreśla rosnące zainteresowanie mobilnością elektryczną.

Elektryki na drogi. Dane z Licznika Elektromobilności

Licznik elektromobilności, uruchomiony wspólnie przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) i Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM), dostarczył wnikliwych danych na temat popularności pojazdów elektrycznych w Polsce. Według danych licznika, w lipcu 2023 r. po polskich drogach jeździło łącznie 82 955 elektrycznych samochodów osobowych.

Zagłębiając się w statystyki. Flota pojazdów w pełni elektrycznych liczyła 42 265 sztuk, podczas gdy pojazdy hybrydowe typu plug-in (PHEV) stanowiły 40 690 sztuk. Na uwagę zasługuje obecność 4778 elektrycznych samochodów dostawczych i ciężarowych. Ponadto segment motorowerów i motocykli elektrycznych odnotował znaczny wzrost, osiągając w lipcu łączną liczbę 18 290 sztuk.

Poza samochodami osobowymi dane wskazują również na wzrost liczby samochodów hybrydowych zaprojektowanych zarówno dla pasażerów, jak i dla dostaw. Do lipca 2023 r. liczba w tej kategorii osiągnęła godne uwagi 587 617. Co więcej, flota autobusów elektrycznych odnotowała znaczny wzrost. Liczba autobusów elektrycznych na polskich drogach wzrosła do 946 na koniec poprzedniego miesiąca.

Wzmocnienie infrastruktury: rozbudowa sieci ładowania

Wraz z szybkim rozwojem flot pojazdów elektrycznych infrastruktura ładowania w Polsce przechodzi transformacyjną ewolucję. Od lipca 2023 r. kraj może poszczycić się imponującą siecią 2953 publicznych stacji ładowania, wyposażonych łącznie w 5884 punkty ładowania. Wśród nich blisko jedna trzecia to dedykowane stacje szybkiego ładowania na prąd stały (DC). Faktem jest, że aż 68 proc. to bezpłatne ładowarki prądu przemiennego (AC), oferujące moc ładowania do 22 kW.

Wyraźnym świadectwem tej rozbudowy infrastruktury jest dodanie 68 nowych publicznych stacji ładowania, obejmujących łącznie 175 punktów ładowania, tylko w lipcu. Wzrost ten utrzymuje się nieprzerwanie nawet w okresie świątecznym, co odzwierciedla prężną dynamikę branży pojazdów elektrycznych.

Maciej Mazur, dyrektor zarządzający PSPA, podkreśla utrzymujące się pozytywne otoczenie gospodarcze, które nadal sprzyja powstawaniu nowych, ogólnodostępnych stacji ładowania. Krajobraz centrów handlowych, szczególnie w obrębie tętniących życiem arterii miejskich, stał się centralnym punktem rozwoju sieci ładowania. Dodatkowo do tego przyspieszenia przyczyniło się zakończenie procesów odbiorów stacji dla projektów rozpoczętych 2-3 lata temu. Przewidując trend wzrostowy, pod koniec roku przewiduje się rozbudowę sieci ładowania do około 7,5 tys. punktów. Kolejnym etapem będzie wzrost do ponad 38 tys. punktów w ciągu najbliższych dwóch lat. Wyzwaniem pozostaje jednak zapewnienie jednolitego rozwoju infrastruktury ładowania w całym kraju, co należycie zauważa Mazur. Liderem w zakresie opłat za infrastrukturę ładowania są miasta. W rankingu prowadzi Warszawa z 312 stacjami ładowania, następnie Gdańsk ze 141 stacjami i Katowice ze 106 stacjami.

Wykresy postępu: elektryzujące spostrzeżenia

Lipiec był świadkiem ważnego kamienia milowego, kiedy to przekroczono próg 47 000 zarejestrowanych pojazdów elektrycznych. Wzrost ten był szczególnie wyraźny w segmencie samochodów osobowych. Segment w ciągu ostatnich kilku miesięcy, rok do roku, odnotował 50% wzrost. Z kolei kategoria samochodów dostawczych i ciężarowych odnotowała trzykrotny wzrost liczby rejestracji. Z drugiej strony samochody napędzane wodorem odnotowały imponujący wzrost o 80 procent. Liczby te świadczą o rosnącym zainteresowaniu konsumentów elektrycznymi samochodami osobowymi. A firmy, które inwestują w elektryczne samochody dostawcze przyczyniają się do ekologicznego transportu. Jednocześnie zyskują znaczne oszczędności dzięki inicjatywom takim jak program „Mój Elektryk”.

Krajobraz pojazdów elektrycznych w Polsce przechodzi elektryzującą transformację, a liczba samochodów elektrycznych przekroczyła 47 000, napędzana silnym wzrostem rejestracji.

Trendowi temu sprzyja rozwijająca się sieć infrastruktury ładowania, której celem jest zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na pojazdy elektryczne.

Polska przyjmuje tę zmianę w kierunku zrównoważonej mobilności. Droga wydaje się obiecująca i zielona. ​​Zwiastuje to przyszłość, w której pojazdy elektryczne zdominują ulice i poprowadzą szarżę w kierunku bardziej ekologicznego jutra.

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Zapraszamy do kontaktu z Nami!

Zadzwoń! +48 797 897 895

Dodaj komentarz

+48 797 897 895