Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Fotowoltaiczne ogniwa tandemowe

Fotowoltaiczne ogniwa tandemowe

Rekord wydajności ogniw tandemowych pobity: naukowcy osiągają ponad 33% wydajności.

Naukowcy z King Abdullah University of Science and Technology (KAUST) w Arabii Saudyjskiej osiągnęli nowy rekord wydajności ogniwa tandemowego. Udało im się to łącząc warstwy krzemu i perowskitu. Certyfikowany poziom sprawności ogniw wyniósł ponad 33%, bijąc poprzedni rekord 32,5% należący do Helmholtz-Zentrum Berlin (HZB).

European Solar Test Installation (ESTI), instytucja certyfikującą produkty związane z energią słoneczną, oficjalnie potwierdził to osiągnięcie. Chociaż rozmiar komórki krzemowej użytej do uzyskania rekordu nie został doprecyzowany w opisie rekordu, zdjęcia opublikowane przez KAUST sugerują, że było to bardzo małe ogniwo.

Idąc dalej, naukowcy z KAUST zamierzają rozszerzyć swoje osiągnięcie na większe ogniwa przekraczające 240 cm2. Planują stworzyć rozwiązania gotowe do zastosowania w branży fotowoltaicznej. Uczelnia nie podała jednak szczegółów na temat technologii zastosowanych do osiągnięcia rekordowego poziomu wydajności w warunkach laboratoryjnych.

Znaczenie tandemowych ogniw fotowoltaicznych dla branży.

Tandemowe ogniwa słoneczne to ogniwa fotowoltaiczne (PV), które wykorzystują kombinację dwóch lub więcej materiałów w celu zwiększenia wydajności konwersji energii. Pojawiły się jako obiecująca alternatywa dla tradycyjnych jednozłączowych ogniw słonecznych, które są ograniczone maksymalną teoretyczną wydajnością 33,7%.

Łącząc materiały o różnych pasmach wzbronionych, tandemowe ogniwa słoneczne mogą lepiej wychwytywać pełne spektrum promieniowania słonecznego. To natomiast skutkuje wyższą wydajnością konwersji energii. Krzem, który jest powszechnie stosowany w tradycyjnych ogniwach słonecznych, jest mniej wydajny w wychwytywaniu fotonów o wysokiej energii. Podczas gdy perowskit może skuteczniej wychwytywać zarówno fotony o niskiej, jak i wysokiej energii.

W porównaniu z tradycyjnymi ogniwami słonecznymi, tandemowe ogniwa słoneczne mają potencjał do znacznego zwiększenia ilości energii wytwarzanej z danej powierzchni paneli fotowoltaicznych, zmniejszając w ten sposób całkowity koszt energii słonecznej.

Najnowsze postępy w tandemowych modułach. Fotowoltaiczne ogniwa tandemowe.

Oprócz niedawnego osiągnięcia KAUST, europejskie konsorcjum złożone z naukowców z francuskiego instytutu INES-CEA, a także ekspertów z włoskich firm Enel Green Power i 3Sun, zgłosiło ostatnio tandemowe ogniwo słoneczne w architekturze PIN o sprawności 26,5 proc. i powierzchni 9 cm2.

Architektura PIN polega na sekwencyjnym układaniu warstw „P”, czyli cienkiej warstwy wykonanej z krzemu typu P, następnie warstwy „I”, czyli tzw. warstwy wewnętrznej, którą można utworzyć np. na bazie perowskitu, wreszcie warstwa „N”, czyli cienka warstwa zbudowana na bazie krzemu typu N. Fotowoltaiczne ogniwa tandemowe.

Taka budowa ogniwa krzemowego ma na celu optymalizację produktywności i zbierania energii z powierzchni ogniwa.

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Zapraszamy do kontaktu z Nami!

Zadzwoń! +48 797 897 895

2 komentarze do “Fotowoltaiczne ogniwa tandemowe”

  1. Jaki jest obecnie koszt budowy farmy fotowoltaicznej o mocy 2MW na terenie łódzkiego jeśli posiadam swoj projekt i wydane już pozwolenia?

    Odpowiedz
    • witam serdecznie; zależy to od kilku czynników także proszę napisać na maila do Nas lub bezpośrednio zadzwonić do biura:)

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Call Now Button+48 797 897 895