Galopujący rozwój energii słonecznej – historia fotowoltaiki cz. II
Kontynuujemy Naszą podróż przez historię fotowoltaiki. Ta natomiast z upływem lat nabiera tępa i koloru. Kiedy do branży solarnej zaczynają dopływać duże środki inwestycyjne rozwój i komercjalizacja stają się już tylko kwestią czasu…
Wiek wzrostu (koniec XX wieku) – galopujący rozwój energii słonecznej.
Kryzys energetyczny wczesnych lat 70-tych pobudził pierwszą komercjalizację technologii słonecznej. Niedobory ropy naftowej w uprzemysłowionym świecie doprowadziły do powolnego wzrostu gospodarczego i wysokich cen ropy. W odpowiedzi rząd Stanów Zjednoczonych tworzy zachęty finansowe dla komercyjnych i mieszkaniowych systemów słonecznych. Tworzy również systemy wsparcia dla instytutów badawczo-rozwojowych, projektów demonstracyjnych dotyczących wykorzystania energii słonecznej w budynkach rządowych. Powstają również pierwsze struktury regulacyjnej, które wspierają branżę fotowoltaiczną.
Dzięki tym zachętom panele fotowoltaiczne spadły z 1865 dolarów za wat w 1956 roku do 106 dolarów za wat w 1976 roku (ceny dostosowane do dolarów z 2019 roku).
1973: Embargo na ropę prowadzone przez kraje arabskie powoduje wzrost cen ropy o 300%.
1973: Uniwersytet Delaware buduje Solar One, pierwszy budynek zasilany wyłącznie energią słoneczną.
1974: Ustawa o demonstracji ogrzewania i chłodzenia słonecznego wzywa do wykorzystania energii słonecznej w budynkach federalnych.
– Powstaje Międzynarodowa Agencja Energetyczna w celu badania i prognozowania rynków energii.
– Utworzenie Amerykańskiej Agencji ds. Badań i Rozwoju Energii (ERDA) w celu wspierania komercjalizacji energii słonecznej.
1974: Powstaje Stowarzyszenie Przemysłu Energii Słonecznej (SEIA), aby reprezentować interesy przemysłu słonecznego.
1977: Kongres ustanawia Instytut Badań nad Energią Słoneczną. Obecnie jest to Narodowe Laboratorium Energii Odnawialnej (NREL).
1977: Światowa produkcja ogniw fotowoltaicznych przekracza 500 kW.8
1977: Powstaje Departament Energii Stanów Zjednoczonych.
1978: Ustawa o polityce użyteczności publicznej (PURPA) z 1978 r. kładzie podwaliny pod opomiarowanie netto, wymagając od przedsiębiorstw użyteczności publicznej zakupu energii elektrycznej z „kwalifikujących się obiektów”, które spełniają określone normy dotyczące źródła energii i wydajności.
1978: Ustawa o podatku energetycznym tworzy ulgę podatkową na inwestycje (ITC) i ulgę energetyczną na cele mieszkaniowe, aby zapewnić zachęty do zakupu systemów fotowoltaicznych.
1979: Rewolucja irańska przerywa eksport ropy z Bliskiego Wschodu, powodując wzrost cen ropy.
1979: Prezydent USA Jimmy Carter instaluje panele słoneczne na dachu Białego Domu, które później zdemontował prezydent Ronald Reagan.
1981: Pierwszy skoncentrowany system fotowoltaiczny, finansowany przez Stany Zjednoczone i Arabię Saudyjską, zostaje uruchomiony.
– Solar Challenger staje się pierwszym na świecie samolotem solarnym zdolnym do latania na duże odległości.
– Solar One, pilotażowy projekt energii słonecznej na pustyni Mojave w pobliżu Barstow w Kalifornii, zostaje ukończony przez Departament Energii Stanów Zjednoczonych.
1982: W pobliżu Hesperia w Kalifornii powstaje pierwsza duża farma fotowoltaiczna.
1982: Okręg komunalny Sacramento uruchamia swój pierwszy zakład produkujący energię słoneczną.
1985: Centrum Inżynierii Fotowoltaicznej na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii w Australii tworzy ogniwa krzemowe, które mogą osiągnąć 20% sprawności.
– Powstają akumulatory litowo-jonowe, które później służą do przechowywania energii odnawialnej.
1991: Pierwsze akumulatory litowo-jonowe trafiają do produkcji komercyjnej.
1992: Kongres wprowadza na stałe Inwestycyjny kredyt podatkowy.
2000: Niemcy tworzą program taryf gwarantowanych, aby stymulować przemysł fotowoltaiczny. Co to jest taryfa gwarantowana? Taryfy gwarantowane to rządowy program gwarantujący producentom energii odnawialnej ceny powyżej rynkowych, zwykle obejmujący długoterminowe kontrakty, aby dać inwestorom pewność co do wczesnego rozwoju nowych technologii, zanim będą oni w stanie samodzielnie funkcjonować na rynku .
Wiek dojrzałości (XXI wiek) – galopujący rozwój energii słonecznej.
Dzięki ciągle stosunkowo drogiej, ale naukowo uzasadnionej technologii fotowoltaicznej, energia słoneczna korzysta z ciągłego wsparcia rządowego, aby stać się najtańszą energią w historii. Sukces fotowoltaiki podąża za krzywą S, gdzie początkowy rozwój technologii jest powolny i napędzany tylko przez pierwszych użytkowników. Następnie następuje gwałtowny wzrost, dzięki korzyścią skali, które pozwalają na obniżenie kosztów produkcji i rozszerzenie łańcuchów dostaw. Podczas gdy moduły fotowoltaiczne kosztowały 106 USD/W w 1976 r. (w dolarach z 2019 r.), w 2019 r. spadły do zaledwie 0,38 USD/W, przy czym 89% tego spadku miało miejsce od 2010 r.
2001: Home Depot rozpoczyna sprzedaż domowych systemów energii słonecznej.
2001: Suntech Power zostaje założony w Chinach i staje się światowym liderem w technologii słonecznej.
2006: California Public Utilities Commission zatwierdza California Solar Initiative, aby zapewnić zachęty do rozwoju energii słonecznej.
2008: NREL ustanawia światowy rekord wydajności ogniw słonecznych na poziomie 40,8%.
2009: Powstaje Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (IRENA).
2009: American Recovery and Reinvestment Act (ARRA) zapewnia 90 miliardów dolarów na inwestycje w czystą energię i zachęty podatkowe, w tym dotacje i gwarancje kredytowe dla projektów energii słonecznej.
– Chiny wprowadzają taryfy gwarantowane, aby stymulować wzrost w branży energii słonecznej.
2010: Prezydent USA Barack Obama ponownie instaluje panele słoneczne i słoneczny podgrzewacz wody w Białym Domu.
2011: Bankructwo Solyndry i fiasko inwestycji spowalniają rozwój branży fotowoltaicznej.
2013: Światowe instalacje fotowoltaiczne przekraczają 100 gigawatów.
2015: Tesla wprowadza akumulator litowo-jonowy Powerwall, aby umożliwić właścicielom energii słonecznej na dachu magazynowanie energii elektrycznej.
– Chiny stają się światowym liderem pod względem zainstalowanej mocy systemów fotowoltaicznych, wyprzedzając Niemcy.
– Google uruchamia projekt Sunroof, aby pomóc właścicielom domów ocenić wykonalność instalacji fotowoltaicznej na dachu.
2016: Instalacje fotowoltaiczne w Stanach Zjednoczonych osiągnęły milion sztuk.
– Solar Impulse 2 wykonuje pierwszy bez emisyjny lot dookoła świata.
– Las Vegas w stanie Nevada staje się największym samorządem miejskim w Ameryce, który jest całkowicie zasilany energią odnawialną, w tym z ”drzew paneli słonecznych” przed ratuszem.
2017: Przemysł fotowoltaiczny zatrudnia więcej osób przy wytwarzaniu energii elektrycznej w USA niż przemysł paliw kopalnych.
2019: Na holenderskim Morzu Północnym zostaje zainstalowana pierwsza morska pływająca farma fotowoltaiczna.
2020: Taniej jest zbudować nową elektrownię fotowoltaiczną niż kontynuować eksploatację istniejącej elektrowni węglowej.
– Kalifornia wymaga, aby wszystkie nowe domy miały panele słoneczne.
– Międzynarodowa Agencja Energii stwierdza, że „Solar jest nowym królem rynków energii elektrycznej”.
2021: Apple, Inc. ogłasza, że buduje największą na świecie baterię litowo-jonową, aby pobierać energię ze swojej farmy słonecznej o mocy 240 megawatogodzin w Kalifornii.
2022. Na świecie powstaje rekordowa ilość farm fotowoltaicznych a cały przemysł przeżywa boom technologiczny i inwestorski – galopujący rozwój energii słonecznej.
Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?
Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?
Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?
Zapraszamy do kontaktu z Nami!