Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Gdzie oddać uszkodzone panele fotowoltaiczne?

uszkodzone panele

Gdzie oddać uszkodzone panele fotowoltaiczne?

Kiedy rynek odnawialnych źródeł energii zaczął podbijać polski rynek, mało kto wybiegał w przyszłość i zastanawiał się co będzie kiedy instalowane panele fotowoltaiczne, falowniki i wiatraki skończą swój żywot. W zasadzie, na większość komponentów wchodzących w skład instalacji fotowoltaicznych, przewidziana jest gwarancja 5, 10 a nawet 15-letnia. Ale co się dzieje gdy na przykład w trakcie montażu moduły ulegną wypadkowi? Spadną z wysokości, przebijemy je wózkiem widłowym, roztrzaska się szkło na powierzchni wskutek uderzenia… Zostajemy wtedy z uszkodzonymi panelami, z którymi nie bardzo wiadomo co zrobić.

Uszkodzone panele – odbiór

Nie możemy oddać paneli do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – czyli potocznie mówiąc PSZOKu. Wtedy można zadzwonić lub napisać do firmy zajmującej się recyklingiem modułów fotowoltaicznych.

Recyklingiem OZE zajmujemy się i my w ramach naszych usług. Odbieramy każdą ilość, z dowolnego miejsca. Można również do Nas samodzielnie przywieźć panele lub wysłać kurierem.

Dane na koniec 2019 roku

Moc - panele fotowoltaiczne - dane na 2019 rok - żródło gov.pl - mapa
Moc zainstalowana w panelach fotowoltaicznych – źródło Badanie ewaluacyjne pn.: „Recykling wyeksploatowanych komponentów technicznych odnawialnych źródeł energii oraz akumulatorów pojazdów elektrycznych jako element transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym”
Badanie zostało zrealizował Wroconsult Sp. z o.o., z siedzibą we Wrocławiu (54-101 Wrocław), przy ul. Siedleckiej 26.

Jak możemy zauważyć na powyższej grafice już w 2019 roku w cała Polska zainstalowała ogromną MOC w instalacjach OZE. Mimo iż od tego czasu minęły dopiero 4 lata to branża OZE zdążyła już wielokrotnie zwiększyć tę moc.

Dlatego też coraz prężniej rozwija się gałąź dotycząca recyklingu OZE. Obecnie recykling paneli fotowoltaicznych głównie skupia się na odzysku surowego materiału i wyselekcjonowaniu pozostałych frakcji jak szkło, metal czy krzem.

Czy obieg modułów fotowoltaicznych jest monitorowany?

Tak. Począwszy ich wjazdu na teren Unii Europejskiej, poprzez polski rynek a skończywszy na ich utylizacji. Jak już pisaliśmy we wcześniejszych wpisach uszkodzone panele – są to tak zwane elektrośmieci, które podlegają ewidencjonowaniu.

Na chwilę obecną recykling jest płatny, co oznacza, że oddane za oddane panele trzeba zapłacić. Stawki są różne gdyż wszystko zależy od rodzaju modułu, jego wagi a także stanu w jakim się znajduje.

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Jeśli jesteście gotowi do działania, to my również!

Zadzwoń! +48 797 897 895

2 komentarze do “Gdzie oddać uszkodzone panele fotowoltaiczne?”

  1. Macie może Państwo na stronie gdzieś cennik? To jest płacone za kilogram czy za panel i jak wygląda transport? Mamy w firmę sporą ilość do oddania. Pzdr

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

+48 797 897 895