Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Mycie paneli w środku Polski – Łódź, woj. łódzkie – instalacja na dachu

Mycie paneli w środku Polski – okolice Łodzi, woj. łódzkie – instalacja na dachu

Elektrownie słoneczne w miastach – instalacja na dachu

brudne panele - instalacja na dachu

Wydawać by się mogło, że farmy fotowoltaiczne zlokalizowane są na terenach rolniczych, z dala od wielkomiejskiego zgiełku, jednak jest to mylące. Wyobrażamy sobie, że jak okiem sięgnąć rozpościerają się moduły fotowoltaiczne w równych rzędach na ogromnej powierzchni a wokół inne pola uprawne lub ugory, ewentualnie lasy – nic bardziej mylnego!

Tym razem jednak z naszą ekipą pojechaliśmy do Łodzi w województwie łódzkim – miasta historycznie związanego z przemysłem, głównie włókienniczym. Na terenie tego miasta znajduje się wiele hal produkcyjnych oraz zakładów przemysłowych. Dlatego też pojawiają się możliwości techniczne do wybudowania elektrowni słonecznej na ich dachach. I właśnie na jednym z takich zakładów znajduje się instalacja na dachu o łącznej mocy 500 kWp. Powstała blisko dwa lata temu i od tamtej pory nie była ani razu wyczyszczona.

Co może brudzić panele w mieście?

Mimo, iż ta elektrownia zbudowana na potrzeby pokrycia zapotrzebowań własnych firmy, zlokalizowana jest na dachu budynku to wcale nie oznacza, że zabrudzenia do niej nie docierają!

Co zatem brudzi panele? W pierwszej kolejności można oczywiście wymienić ptasie odchody, ale nie można zapomnieć, że w miastach a zwłaszcza dużych miastach, występuje zjawisko zwane smogiem. Są to wszelkie zanieczyszczenia wydobywające się z kominów czy rur wydechowych aut unoszą się w powietrzu i osiadają – jak łatwo się domyślić również i na panelach. W większości to lepkie osady, do których z kolei z łatwością przykleja się kurz. W efekcie tworząc szczelnie przylegającą warstwę do powierzchni modułów fotowoltaicznych.

Czyszczenie paneli – instalacja na dachu w mieście

W pierwszej kolejności, po przyjechaniu na miejsce zlecenia, zaplanowaliśmy jak rozstawimy sprzęt i tak zrobiliśmy. Następnie podłączyliśmy się do źródła wody i prądu. Potem weszliśmy na dach po drabinie wewnątrz budynku i włazem na dach. Przed nami panele w ułożeniu wschód-zachód JinKo Solar o mocy jednostkowej 375W. Jak łatwo policzyć ponad 1330 sztuk. W naszej ekipie pracowało jednocześnie dwóch operatorów podłączonych do jednego urządzenia. Dzięki takiemu rozplanowaniu pracy po 10 godzinach zakończyliśmy zlecenie a panele pozostawiliśmy wyczyszczone i umyte. Najtrudniejszymi do usunięcia były ptasie odchody, które wysuszone na słońcu mocno dolegały do szkła. Jednak daliśmy radę!

Mycie paneli w środku Polski – Łódź, woj. łódzkie – PODSUMOWANIE:

Lokalizacja: województwo łódzkie, Łódź

Dane PV: Farma fotowoltaiczna o mocy około 0,5 MW składające się z modułów fotowoltaicznych JinKo Solar o mocy 375W

Opis: Moduły fotowoltaiczne zabrudzone głównie ptasimi odchodami, osadami przemysłowymi

Wynik: Wzrosty widoczne na falownikach o około 9%

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Jeśli jesteście gotowi do działania, to my również!

Zadzwoń! +48 797 897 895

Dodaj komentarz

+48 797 897 895