Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Jak inwestować „energetycznie”?

Jak inwestować „energetycznie”?

Czy lokowanie kapitału w szeroko pojętej branży OZE ma sens?

W ostatnich latach tematyka inwestycji w energię słoneczną oraz inne odnawialne źródła energii staje się coraz bardziej interesująca. W początkowym okresie rozwoju fotowoltaiki, około dziesięć lat temu i więcej, ceny modułów, ich efektywność energetyczna, a także system wsparcia tego typu inwestycji nie sprzyjały małym i średnim inwestorom. Dla dużych zaś ilości generowanej energii nie były zadowalające.

Teraz jednak panele krzemowe coraz bardziej zyskują na swojej efektywności w generowaniu energii elektrycznej. Ich ceny ustabilizowały się na akceptowalnym dla konsumentów poziomie. Można też zauważyć znaki świadczące o rozwijającym się boom’ie w tej branży. Koszt produkcji jednego modułu solarnego jest blisko dziesięć razy niższy niż przed dziesięcioma laty. Koszty instalacji i akcesoriów także są dużo bardziej akceptowalne dla zwykłego konsumenta. Dlatego też warto rozważyć inwestycję we własną instalację generująca energię elektryczną ze słońca.

Wraz ze wzrostem zainstalowanych mocy idą też wzrosty zaangażowanych w branży fotowoltaicznej środków finansowych. Także tych stricte inwestycyjnych, nastawionych na zysk i zwrot zaangażowanych środków.

Jak inwestować „energetycznie”? Poniżej przedstawiamy zestawienie możliwych do realizacji, bezpiecznych form i sposobów lokowania kapitału w różnego rodzaju platformy związane z inwestowaniem w OZE i PV.

1 – CROWDLENDING – na świecie istnieje kilka platform inwestujących w projekty związane z energią odnawialną – Windcentrale z Holandii, Abundance Generation z UK, Mosaic z USA, czy ECrowd! z Hiszpanii. Oferują one zwroty netto w wysokości od 4 do 7 procent. Są proste, obarczone małym ryzykiem i całkiem rentowne.

2 – OBLIGACJE OZE – emitowane przez duże, działające w branży fotowoltaicznej firmy, oferowana stopa zwrotu oscyluje wokół 5 procent.

3 – ETF – Exchange Traded Found – giełdowe fundusze inwestycyjne, skoncentrowane na inwestowaniu w OZE. Jest to forma nieco bardziej obarczona ryzykiem inwestycyjnym, związanym z grą giełdową. Oferują jednak wyższy potencjał wzrostowy oraz większe stopy zwrotu. Ich zaletą jest jednoczesna inwestycja w kilka, kilkanaście a nawet kilkadziesiąt spółek. Pozwala to na dywersyfikację inwestycji i rozłożenie ryzyka pomiędzy różnymi podmiotami. Przykłady najbardziej znanych ETF:

  • TAN – fundusz z portfela Guggemheim, tyczy indexu MAC Global Solar Energy Index, lokuje środki w ponad 23 firmy z branży OZE na całym świecie. Dywersyfikując inwestowany kapitał w 1/3 na firmy oferujące usługi publiczne związane z OZE, a w 2/3 na firmy technologiczne z tej branży.
  • PBW – Power Shares WilderHill Clear Energy Found – określany indexem Wilderhill Clean Energy Index. Posiada akcje prawie 40 spółek, dywersyfikując je w 20 procentach na firmy związane z usługami publicznymi. W 50 procentach na przedsięwzięcia technologiczne, a resztę w pozostałych sektorach związanych z OZE.

Tego typu funduszy jest oczywiście więcej, a ich zachowania inwestycyjne i osiągane rezultaty oraz stopy zwrotu są mocno zróżnicowane. Ważne by pamiętać o ryzyku związanym z inwestowaniem na giełdzie i dywersyfikować portfel inwestycji.

4 – Akcje Firm związanych z OZE – tego typu działania wymagają posiadania konta maklerskiego i/lub korzystania z usług biura maklerskiego. W zależności od wyboru lokalizacji giełdy można inwestować w lokalne firmy notowane na giełdzie w Warszawie lub globalne korporacje. Ich aktywami obraca się na przykład na giełdach w Nowym Jorku lub Frankfurcie nad Menem.

5 – Inwestycje współdzielone w farmy fotowoltaiczne – jest to model otwarty dla małych i średnich inwestorów, polegający na zawiązaniu z inwestorami spółki celowej do realizacji projektu farmy. Następnie jej uruchomienia i obsługi oraz wypłat zysków dla inwestorów. Więcej szczegółów można uzyskać kontaktując się z Lighthief.com

6 – Zakup lub budowa własnej małej lub średniej instalacji PV – uproszczone warunki budowy i podłączenia farm fotowoltaicznych o mocy do 50 kW umożliwiły dość dynamiczny rozwój tego modelu inwestycji. Często tego typu instalacje realizowane są przez MSP, na własnym terenie. Pozwalają nie tylko na zmniejszenie opłat za energię elektryczną z sieci dzięki auto konsumpcji. Stanowią również rosnące na wartości aktywa przedsiębiorstwa.

7 – Zakup projektu i budowa własnej farmy PV o mocy minimum 1 MW – to model przeznaczony dla dużych firm i zamożnych przedsiębiorców. Polega on na wyborze projektu i realizacji inwestycji na własnym terenie lub zupełnie poza lokalizacją inwestora. Umożliwia bilansowanie zużycia energii, zmniejszenie opłat za energię oraz śladu węglowego. Daje także wzrost zasobów firmy i jej uniezależnienie od rosnących kosztów energii.

Jak inwestować „energetycznie”?

Sumując czytajcie, edukujcie się ale i czasem podejmijcie trochę ryzyka. Branża odnawialnych źródeł energii to prężnie i szybko rozwijający się rynek.

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Zapraszamy do kontaktu z Nami!

Zadzwoń! +48 797 897 895

Dodaj komentarz

+48 797 897 895