Sezon na mycie elektrowni fotowoltaicznych
czyli marzec i kwiecień to miesiące kiedy należy pomyśleć o myciu i serwisie przeglądowym farmy fotowoltaicznej.
W tym roku zima z zimą miała mało do czynienia. Za to poziom zanieczyszczeń spadających na nasze instalacje fotowoltaiczne był rekordowy. Większość Naszych stacji badawczych pokazuje, że brak śniegu i regularnych opadów deszczu to również tłuste brudy i kurze, przylegające do powierzchni szkła na modułach.
Rok 2022 co już widać po analizach energetycznych, był w Polsce rekordowym dla nowo powstających farm fotowoltaicznych. Czekamy na potwierdzenie przyłączonych mocy elektrowni, ale już teraz wiemy, że było tego bardzo dużo.
Sezon na mycie elektrowni fotowoltaicznych czyli wielkopowierzchniowe farmy fotowoltaiczne.
Chyba też pierwszy raz trafiają do Nas klienci, którzy proszą o wyceny mycia i serwisu na tak dużych volumenach czyli farmach o mocy 100, 200 lub 350MW w jednym kawałku. Są to ogromne tereny i ogromne wyzwania również dla Nas. Cieszymy się jednak, że branża tak prężnie się rozwija. Coraz więcej inwestorów rozumie, że mycie paneli fotowoltaicznych jest ważną częścią ich corocznego serwisu.
Do umycia farmy fotowoltaicznej najlepiej zabrać się właśnie w marcu lub kwietniu tak aby na okres dobrego nasłonecznienia była ona ”zwarta i gotowa”. Czyste moduły solarne to większe uzyski i zyski inwestora. Pomijaj tutaj marudzenie sceptyków, którzy nie myją lub twierdzą, że deszcz robi to za nich. Straty uzysku na farmach fotowoltaicznych wynikające z braku mycia modułów sięgają nawet 20 % po kilku latach.
Jak zatem myjemy? Sposób jest kilka w zależności od wielkości farmy fotowoltaicznej oraz potrzeb inwestora. Do czyszczenia paneli fotowoltaicznych mogą być używane zestawy ręczne, roboty myjące lub ramiona myjące osadzone na pojazdach kołowych. Często jeśli farma fotowoltaiczna nie była nigdy myta przez kilka lat, potrzebujemy użyć również biochemii. Dzięki temu nie trzeba będzie używać tarcia i nie zarysujemy szkła lub nie wypłukamy silikonu na łączeniach.
Czy od razu myjemy? U Nas zazwyczaj najpierw robimy przegląd farmy fotowoltaicznej z drona oraz pełen audyt termowizyjny. Łatwiej znaleźć wtedy większe zabrudzenia i wychwycić problemy. Zwłaszcza na dużych elektrowniach, gdzie ilość gruntów to często dużo powyżej 100ha.
Warto zatem przewidzieć wydatek związany z czyszczeniem modułów na farmie fotowoltaicznej ale patrzeć też na niego jako szerszy aspekt całego serwisu Naszej elektrowni.
Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?
Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?
Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?
Zapraszamy do kontaktu z Nami!