Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Jak sprawdzić projekt farmy fotowoltaicznej?

Jak sprawdzić projekt farmy fotowoltaicznej? Nowa jakość due diligence dla projektów fotowoltaicznych

Due Diligence projektów inwestycyjnych to spełnienie potrzeby poczucia bezpieczeństwa Inwestora a co kryje się pod pojęciem Due Diligence? I co powinien zawierać profesjonalny raport? Jakie wymierne korzyści daje takie badanie dokumentów? O tym opowiemy w serii „Due Diligence farm fotowoltaicznych dla Inwestora”.

Jak sprawdzić projekt farmy fotowoltaicznej czyli co kryje się pojęciem due diligence?

Due diligence znaczy dosłownie termin „należyta staranność” to badanie lub dochowanie staranności. W branży energetyki odnawialnej to wnikliwa analiza i badanie dokumentów zgromadzonych w procesie formalno-prawnym.

Raport due diligence powinien zapewnić:

 • zidentyfikowanie i oszacowanie ryzyk związanych z przyszłą inwestycją,
 • wypracowanie planu koniecznych działań do przygotowania dokumentacji projektowej budowy
 • argumenty negocjacyjne z kontrahentem
 • zaplanowanie harmonogramu transakcji
 • zwiększenie szans na pomyślne przeprowadzenie transakcji i późniejszej integracji łączonych przedsiębiorstw (w przypadku fuzji lub przejęcia).

Co powinien zawierać profesjonalny raport?

Zazwyczaj kancelarie prawne, które oferują usługę due diligence (DD) często skupiają się na zbadaniu dokumentacji tylko pod kątem prawnym czy finansowym a często zapominając jak ważny jest element techniczny i technologiczny. Kancelarie nie korzystają z wiedzy i doświadczenia technicznych ośrodków dla przedstawienia rzetelnej wiedzy dla Inwestora. W Polsce jest niewiele profesjonalnych firm, które przygotowują raport DD jako kompletne opracowanie. Jest to swego rodzaju nowością i nową jakością. Poza podstawowym zakresem prawnym i finansowym przygotowujemy opracowanie technologiczne. Wskazujemy w nim potencjalne ryzyka i zagrożenia mogące się pojawić na etapie budowy. Przedstawiamy też rozwiązania i rekomendacje działań, które sprawnie pozwalają wykonać transakcję zakupu a następnie zbudować w sposób najkorzystniejszy dla Inwestora. Więcej szczegółów w kolejnych artykułach.

Normalną zatem praktyką wśród Inwestorów, którzy chcą inwestować w branżę energii odnawialnej, jest zlecenie przeprowadzenia transakcjiprofesjonalnemu podmiotowi. Do tej pory były to kancelarie prawne. Decydującą informacją o inwestycji w konkretny projekt lub nie jest profesjonalny raport due diligence. Lighthief wprowadził nową jakość do tego rodzaju usług gdzie standardowym elementem raportu jest techniczny due diligence wskazujący ryzyka projektu. O tym często zapominają kancelarie prawne.

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Zapraszamy do kontaktu z Nami!

5 komentarzy do “Jak sprawdzić projekt farmy fotowoltaicznej?”

 1. Warto sprawdzić czy się nie kupuje kota w worku. Sprzedający zawsze mówią, że wszystko jest… Jak przy kupowaniu ubrań. We wszystkim wyglądam pięknie :D.
  A tak na serio. Lepiej zlecić sprawdzenie projektu farmy fotowoltaicznej niezależnemu podmiotowi niż potem narzekać, że coś jest źle i niedobrze.

  Odpowiedz
 2. Bardzo zaciekawił mnie temat Państwa Due Diligence. Z artykułu wynika, że mogę kompleksowo załatwić sprawę dokumentów odnośnie zakupu projektu farmy fotowoltaicznej? Czyli od strony prawnej, formalnej, technicznej i każdej innej? 🙂

  Odpowiedz
  • Tak cały proces zaczyna się od sprawdzenia czego potrzebuje Nasz kontrahent a następnie od wyszukania projektu, poprzez jego sprawdzenie, możemy również wybudować farmę fotowoltaiczną oraz zająć się usługami serwisowymi i O&M.

   Odpowiedz
 3. Jaki jest okres oczekiwania na kompleksowe sprawdzenie dokumentacji projektu farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i uzyskanie od Państwa informacji zwrotnej?
  Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz
  • Wszystko zależy od skomplikowania projektu ale można przyjąć, że pełen audyt prawny i techniczny to około 4 tygodni max.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

+48 797 897 895