Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Mrozy w Polsce – Jak dbać o instalację fotowoltaiczną w czasie mrozów?


Mrozy w Polsce – Jak dbać o instalację fotowoltaiczną w czasie mrozów?

Zima z początkiem roku 2024 w Polsce jest wyjątkowo mroźna. Temperatury spadły poniżej -20 stopni Celsjusza, a w niektórych regionach utrzymują się już kilkanaście dni. Takie warunki mogą być ekstremalne dla instalacji fotowoltaicznych. Choć z założenia projekt instalacji pv dopasowujemy do pracy w niskich temperaturach powinniśmy sprawdzić czy z naszą małą elektrownią jest wszystko ok.

Dlatego ważne jest, aby odpowiednio zadbać o instalację fotowoltaiczną w czasie mrozów.

Czy wiesz, jak dbać o instalację fotowoltaiczną w czasie mrozów? A czy wiesz, jakie szkody mogą wyrządzić mrozy w instalacji fotowoltaicznej? Czy chcecie, aby Wasza instalacja fotowoltaiczna działała wydajnie i niezawodnie przez cały rok?

Mrozy w Polsce – Jak dbać o instalację fotowoltaiczną w czasie mrozów?

panele fotowoltaiczne na dachu pokrytym śniegiem

Optymalną temperaturą dla pracy instalacji fotowoltaicznej to 25°C. W tej temperaturze panele fotowoltaiczne osiągają najwyższą sprawność, wynoszącą około 20%. Wraz ze spadkiem temperatury sprawność paneli fotowoltaicznych maleje. Przy temperaturze 0°C odnotowujemy sprawność paneli na poziomie około 15%. Natomiast przy temperaturze -20°C sprawność spada do około 10%.

Czy Czyścić panele fotowoltaiczne z śniegu i lodu? Śnieg i lód mogą zmniejszyć wydajność paneli fotowoltaicznych. Dlatego kiedy widzimy, że śnieg zalega na modułach od dłuższego czasu powinnyśmy go usunąć. Usuwanie śniegu z powierzchni modułów powinnyśmy przeprowadzić w sposób bezpieczny zarówno dla paneli jak i dla siebie.

Dlatego po zejściu śniegu z paneli oraz po zamieciach i silnych wiatrach, które często towarzyszom zmianom pogody należy upewnić się, że są one nadal odpowiednio zamocowane do konstrukcji. Jeśli zauważymy jakiekolwiek uszkodzenia, powinny one zostać niezwłocznie naprawione.

Koniecznie musimy się upewnić, że falownik jest odpowiednio wentylowany. Dlaczego? Ano dlatego, że w niskich temperaturach kondensacja może spowodować uszkodzenie falownika.

Mrozy w Polsce – Jak dbać o instalację fotowoltaiczną w czasie mrozów? – PODSUMOWANIE

Pamiętajmy o usuwaniu z paneli fotowoltaicznych śniegu i lodu. Po gwałtownych zjawiskach atmosferycznych sprawdźmy czy moduły fotowoltaiczne nadal odpowiednio się trzymają konstrukcji. Z tego powodu regularnie sprawdzajmy instalację fotowoltaiczną pod kątem uszkodzeń. (To w zasadzie nie tylko w czasie silnych mrozów zimą.)

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Jeśli jesteście gotowi do działania,
to my również!

Zadzwoń! +48 797 897 895

Dodaj komentarz

+48 797 897 895