Nasłonecznienie a budowa farmy fotowoltaicznej.
Jaki wpływ ma poziom nasłonecznienia na opłacalność inwestycji w budowę farmy fotowoltaicznej i czy jest to główny czynnik, który powinniśmy brak pod uwagę (poza czynnikami typowo technicznymi)?
Opłacalność inwestycji w budowę farmy fotowoltaicznej na danym terenie rozważać należy według mnie w nawiązaniu do 4 czynników:
- mapy nasłonecznienia
- mapy zachmurzenia
- warunków środowiskowo – atmosferycznych danego obszaru
- oraz mapy średnich temperatur danego obszaru
Dzisiaj chciałbym skupić się właśnie na nasłonecznieniu. Ustalmy jednak na początku czym jest nasłonecznienie i jak je mierzymy.
Nasłonecznienie – jest to nic innego jak działanie promieniowania słonecznego na powierzchnię ziemi. Jego poziom oraz intensywność zależą od kilku czynników. Głównie od astronomicznej wysokości słońca ale również od przezroczystości atmosfery i ogólnych warunków środowiskowo – atmosferycznych na danym badanym obszarze! Jak określamy siłę nasłonecznia? Mierzymy natężenie światła słonecznego, które jest ilością energii słonecznej padającej na jednostkę powierzchni w danej jednostce czasu.
Mapa powyższa jest dość ogólnikowa i nie pokazuje kilku zasadniczych anomalii nasłonecznia na terenie Polski. Mamy zatem kilka obszarów, na których jest ono dużo powyżej normy wskazanej na powyższej mapie.
Nasłonecznienie a budowa farmy fotowoltaicznej – generalnie samo nasłonecznienie zależy również od:
- szerokości geograficzna,
- ukształtowania terenu,
- zanieczyszczeń powietrza,
- rodzaju okolicznych zabudowań jeśli występują,
- roślinność i jej specyfiki
- oraz dość silnie mikroklimatu – związanego np. z wiatrami czy bliskością zbiorników wodnych, gór i pofałdowań terenów okolicznych
Jak zatem wygląda swoista mapa opłacalności budowy farm fotowoltaicznych versus nasłonecznia na terenie Polski?
Województwa z najlepszym nasłonecznieniem to:
- lubelskie,
- podkarpackie,
- małopolskie,
- opolskie,
- dolnośląskie,
- łódzkie.
Wśród najbardziej nasłonecznionych miast wymienia się natomiast:
- Rzeszów – 1351 kWh/m2,
- Tarnów – 1339 kWh/m2,
- Lublin – 1337 kWh/m2,
- Opole – 1319 kWh/m2,
- Kalisz – 1308 kWh/m2,
- Wrocław – 1304 kWh/m2,
- Kraków – 1302 kWh/m2,
- Kielce – 1299 kWh/m2.
Mamy jednak oczywiście rekordzistów nawet na tych terenach o najwyższym nasłonecznieniu czyli na przykład Racibórz, Tarnów, Rzeszów i Przemyśl, Tomaszów Lubelski.
Ciekawie jednak wyglądają również tzw. ’wyspy słońca’. Miejsca te mimo, że nie położone na terenach o największym nasłonecznieniu, mają niezwykle wysokie jego pomiary. Do takich okolic zaliczają się na przykład tereny Częstochowy i okolic, obszary Legnicy i jej okolic, Zgierza, Murowanej Gośliny i na przykład Barczewa!
Nasłonecznienie a budowa farmy fotowoltaicznej – pamiętajcie jednak, że nasłonecznienie odróżnić należy od usłonecznienia danego terenu!
Jeśli chodzi o planowanie budowy farmy fotowoltaicznej to oprócz nasłonecznienia mamy również do czynienia z tzw. usłonecznieniem. Wyraża się ono w liczbie godzin słonecznych w ciągu danego badanego roku na danym terenie. Brzmi skomplikowanie? W skrócie ile mam słonecznych godzin na obszarze, który bierzemy pod uwagę! Średnie usłonecznienie w Polsce waha się między 1550 a 1650 godzin. Ten czynnik również brać należy pod uwagę przy wskazywaniu miejsca na inwestycję w elektrownię fotowoltaiczną!
Jeśli planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M zapraszamy do KONTAKTU. Jeśli poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne również zapraszamy do kontaktu z Naszym biurem!