Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Mikro pęknięcia w ogniwach krzemowych czyli czy już do recyklingu fotowoltaiki czy można używać?

Mikro pęknięcia ogniw krzemowych a recykling fotowoltaiki?

Mikro pęknięcia na ogniwach krzemowych i recykling paneli fotowoltaicznych często idą w parze. Duża ilość takich wtórnych mikro pęknięć zmniejsza wytwarzanie energii a co za tym idzie zmniejsza funkcjonalność modułu fotowoltaicznego! Pędzący postęp technologiczny w branży przetwarzania półprzewodników (wszystko dzięki Janowi Czochralskiemu) doprowadził do powstawania ogniw o ultra cienkich waflach (grubość około 170 mikrometrów, czyli około dwukrotnej średnicy ludzkiego włosa). Wszystko to jednak kosztem ich kruchości i dużo większej podatności na uderzenia i pęknięcia od wstrząsów.

Mikro pęknięcia powstać mogą również w cyklu produkcyjnym. Niezależnie od ich genezy nie jest to zjawisko pożądane, powoduje problemy z przewodzeniem prądu elektrycznego i często daje zaczątek hot spotom!!! Wykrywać je można za pomocą zdjęć luminescencyjnych (każdy producent powinien wykonywać takowe w fabryce) czyli tzw. metodzie flash testu. Zazwyczaj ten rodzaj ”prześwietlenia” tabliczek krzemowych odbywa się dwukrotnie podczas całego cyklu produkcyjnego. Niektórzy producenci stosują również trzecie prześwietlenie. Jest ono wykonywane w sposób wyrywkowy przez ”dział jakości”, na innych etapach produkcyjnych powstawania paneli fotowoltaicznych.

PĘKNIĘCIA OGNIW A RECYKLING FOTOWOLTAIKI CZYLI CZY MOŻNA UŻYWAĆ USZKODZONYCH MODUŁÓW FOTOWOLTAICZNYCH?

Niektóre moduły fotowoltaiczne o dużym poziomie mikropęknięć, nadają się tylko do recyklingu. Pewien jednak poziom takich wad jest akceptowalny w tabliczkach krzemowych. Jak unika się wtórnych czy też ”po produkcyjnych” pęknięć tabliczek krzemowych? Przede wszystkich tabliczki po zakończeniu procesu cięcia a następnie trawienia lub szlifowania są bardzo dokładnie zabezpieczane. Takie środki ostrożności na czas transportu do odbiorcy lub transportu na terenie hali produkcyjnej zmniejszają prawie do minimum możliwość powstania wtórnych pęknięć i uszkodzeń mechanicznych! Zabezpieczenia na okres transportu od producenta do wytwórcy paneli fotowoltaicznych są kluczowe. Głównie ze względu na bardzo duże odległości, które tabliczki krzemowe muszą często pokonać.

Chcecie się dowiedzieć czy Wasze panele fotowoltaiczne działają poprawnie czy może należy oddać je do recyklingu paneli fotowoltaicznych? Zapraszamy do kontaktu z Nami!

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Zapraszamy do kontaktu z Nami!

Zadzwoń! +48 797 897 895

Dodaj komentarz

+48 797 897 895