Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Przegląd instalacji fotowoltaicznej na dachu – Olsztyn

Przegląd instalacji fotowoltaicznej na dachu – Olsztyn

Olsztyn, miasto w województwie warmińsko-mazurskim, którego jest stolicą. Jako ciekawostkę można napisać, że najstarsze ślady bytności człowieka na tamtejszych terenach sięgają nawet 1100 roku p.n.e.!

Na zlecenie jednego z naszych klientów udaliśmy się do Olsztyna aby wykonać serwis elektrowni fotowoltaicznej. Elektrownia zlokalizowana na dachu budynku produkcyjnego w lipcu tego roku świętowała drugie „urodziny”. Wraz z ich nadejściem, skończyła się gwarancja instalatora na wykonany system. Wiadomo, że gwarancja na konstrukcję, panele i moduły trwa nadal, ale właściciel z każda awarią będzie musiał radzić sobie już sam. Zarówno z identyfikacją problemu, jak i później z całą ścieżką załatwiania zgłoszeń do producentów paneli, inwerterów lub konstrukcji.

Serwis instalacji PV

System słoneczny, który kontrolowaliśmy to 50 kWp na dachu, zamontowany na tak zwanym trapezie. Panele JinKo 450W wraz z falownikiem Huawei SUN2000-40KTL.

Zanim przystąpiliśmy do sprawdzenia, dokładnie zapoznaliśmy się karta katalogową konstrukcji zwracając szczególną uwagę na informacje dotyczącą montażu paneli.

Uzbrojeni w tę wiedzę rozpoczęliśmy serwis instalacji. Wejście na dach po zewnętrznej drabinie, umocowanie zabezpieczeń i stratujemy. W pierwszej kolejności oględziny konstrukcji, czyli sprawdzenie czy są oznaki korozji oraz czy jest stabilna. Następnie z pomocą klucza dynamometrycznego skontrolowaliśmy moment ich dokręcenia. Kolejnym krokiem było sprawdzenie stanu okablowania i tu pojawiły się nieprawidłowości.

przegląd instalacji fotowoltaicznej

Późniejsze pomiary, które również wykonujemy w ramach serwisu, wykazały gdzie leży problem.

W wyniku kontroli zidentyfikowaliśmy zanik jednej z faz. W celu weryfikacji instalacji sprawdziliśmy zabezpieczenia i napięcia AC instalacji fotowoltaicznej w stacji transformatorowej. Zabezpieczenia AC przeszły pozytywną ocenę, również skontrolowaliśmy napięcia na poszczególnych fazach, tu także wynik był pozytywny. Wobec powyższego wykonaliśmy pomiary napięć AC kabli dochodzących do falownika. Faza 3 wykazała wynik znacznie poniżej normy zarówno w napięciu jak i rezystancji.

Dlatego też w raporcie końcowym wskazaliśmy wymianę kabla zasilającego AC.

Niestety właściciel instalacji nie zdecydował się na przegląd swojej elektrowni zanim minęła gwarancja w związku z czym, wymiana kabla i wszelkie prace z tym związane będzie musiał pokryć z własnej kieszeni…

Przegląd instalacji fotowoltaicznej na dachu – Olsztyn. Wyniki kontroli – raport końcowy:

Lokalizacja: województwo warmińsko-mazurskie, Olsztyn

Dane PV: Instalacja fotowoltaiczna o mocy 50 kWp

Opis: Panele JinKo, falownik Huawei.

Miejsce zamontowania: dach.

Wynik: Elektrownia pozytywnie przeszła przegląd. Wykryto nieprawidłowości w działaniu kabla zasilającego AC – zalecono jego wymianę.

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Jeśli jesteście gotowi do działania,
to my również!

Zadzwoń! +48 797 897 895


Dodaj komentarz

+48 797 897 895