Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Przeglądy i mycie instalacji fotowoltaicznych

Przeglądy i mycie instalacji fotowoltaicznych

Każdy kto zdecydował się na założenie fotowoltaiki powinien zdawać sobie sprawę że jest to system wymagający zaopiekowania. Nakłady pieniężne włożone w inwestycje powinny przynosić zysk na przestrzeni kilkunastu bądź kilkudziesięciu lat w przód. Bardzo ważnym elementem są zarówno regularne przeglądy jak i systematyczne mycie modułów fotowoltaicznych. Niestety z przykrością należy stwierdzić że nie każdy kto zainwestował sporą sumę w instalację fotowoltaiczną przykłada odpowiednią uwagę do wyżej wymienionych elementów. A przecież Powszechnie wiadomo jak dbasz tak masz, tak więc powinniśmy dokładać należytej staranności do sprawdzenia stanu w jakim znajduje się nasza elektrownia.

Przeglądy i mycie instalacji fotowoltaicznych

Przeglądy

Podczas przeprowadzania przeglądu instalacji, która jest instalacją elektryczną sprawdzamy nie tylko stan wizualny modułów fotowoltaicznych i falowników, lecz również dokonujemy pomiarów. Wykonujemy pomiary napięcia i rezystancji strony AC i strony DC. Oczywiście kontrolujemy stan konstrukcji, skrzynek, złączek oraz wszelkich kabli. Jest to Niezwykle istotne punktu widzenia bezpieczeństwa. Prawidłowe połączenie kabli, złączek ma gwarantować brak zagrożeń ze strony elektryki. Mamy tu na myśli wszelkie spięcia a także zagrożenie pożarowe. Każdą zauważoną nieprawidłowość raportujemy oraz wpisujemy zalecenia co do likwidacji dostrzeżonej usterki.

Przeglądy i mycie instalacji fotowoltaicznych -mycie

Brudna instalacja fotowoltaiczna produkuje mniej prądu. Jak wynika z obserwacji i przeprowadzonych doświadczeń na instalacjach testowych zabrudzenia istotny sposób wpływają na poziom produkcji. Zanieczyszczenia mogą być różnego pochodzenia zarówno organicznego jak i nieorganicznego. Do zabrudzeń organicznych zaliczamy między innymi ptasie odchody a także powstałe w wyniku długotrwałego zawilgotnienia naloty z mchu. Kolejne zanieczyszczenia organiczne to głównie jesienią opadające liście z drzew, natomiast wiosną pyłki. Z kolei jeśli chodzi o zabrudzenia pochodzenia nieorganicznego są to wszelkiego rodzaju zabrudzenia przemysłowe. Czyli są to na przykład spotykane przez nas wielokrotnie naloty z pyłu cementowego lub osady smogowe. W zależności od umiejscowienia instalacji fotowoltaicznej spotykamy różnego rodzaju zabrudzenia. Inne zabrudzenia występują w okolicach nadmorskich, inne w okolicach rolniczych a jeszcze inne w strefach przemysłowych. Niemniej jednak każde z tych zabrudzeń należy usunąć z powierzchni modułów fotowoltaicznych.

Podsumowanie

Posiadanie instalacji fotowoltaicznej zapewne wiąże się z oszczędnościami mniejsze rachunki za prąd A w przypadku większych instalacji czy na przykład Farm fotowoltaicznych wręcz z dochodami. Dlatego bezwzględnie należy pamiętać o regularnych przeglądach i myciu elektrowni.

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Jeśli jesteście gotowi do działania,
to my również!

Zadzwoń! +48 797 897 895

+48 797 897 895