Masz pytania? Zadzwoń! +48 797 897 895

Masz pytania? Zadzwoń!

Lighthief

Przeglądy instalacji fotowoltaicznych – zawitaliśmy w stadninach koni

Przeglądy instalacji fotowoltaicznych – zawitaliśmy w stadninach koni

Pod koniec tego tygodnia nasi serwisanci pojechali na zlecenie wykonania przeglądu 4 instalacji fotowoltaicznych po 50 kWp każda, co daje łącznie 200 kWp. Wszystkie instalacje na gruncie, zlokalizowane na terenie 4 rożnych Stadnin Koni w województwie wielkopolskim, powiecie pilskim.

Z czego składa się instalacja PV o mocy 50 kWp zamontowana na gruncie?

Jak każda instalacja fotowoltaiczna składa się ona z paneli fotowoltaicznych, falownika / falowników, okablowania oraz konstrukcji wsporczej, na której zamontowane są panele. Oczywiście całość spajają śruby, bez których dobre umocowanie modułów nie miałoby miejsca.

W przypadku czterech instalacji których robiliśmy przegląd zastosowane zostały falowniki HUAWEI SUN2000-40KTL-M3. Są to inwertery jednego z wiodących producentów, przystosowany do pracy z siecią trójfazową o maksymalnej sprawnosci dochodzącej aż do 98,7%! Na każdą instalacje przypadał jeden taki inwerter.

Z kolei panele fotowoltaiczne pochodziły ze „stajni” JinKo, również światowego producenta i lidera w dziedzinie OZE.

Konstrukcja wsporcza pod panele fotowoltaiczne – instalacja zamontowana na gruncie

Konstrukcja osadzona w gruncie – jak się później okazało – w przypadku jednej ze sprawdzanych instalacji wymagająca poprawy.

Czy instalacja fotowoltaiczna wymaga regularnych przeglądów?

Przepisy, póki co nie regulują OBOWIĄZKU posiadania przez właścicieli aktualnych np. corocznych przeglądów systemu fotowoltaicznego. Natomiast zgodnie z wytycznymi dotyczącymi instalacji elektrycznych, a taką przecież jest instalacja fotowoltaiczna, przeglądy powinny być wykonywane regularnie – z zastrzeżeniem, że nie rzadziej niż raz na pięć lat. Oznacza to, że warto, chociażby dla siebie samego, posiadać przegląd instalacji fotowoltaicznej.

W tym momencie warto zauważyć, że praktycznie na każdy element instalacji fotowoltaicznej jest gwarancja. Na falowniki przeważnie 10 lat, na panele 10-12 lat, na konstrukcję 10 lat a i na sam montaż również.

Mimo to warto sprawdzić, jak instalacja sprawuje się po np. roku. Warto zapobiegać i kontrolować niż czekać aż coś się zepsuje i wtedy uruchamiać całą procedurę gwarancyjną.

Jak wygląda przegląd instalacji PV – co sprawdzamy?

Po pierwsze sprawdziliśmy poprawność wykonania instalacji.

Pierwsza część przeglądu to tzw. oględziny. Podczas niej nasza ekipa sprawdza siłę z jaką zostały dokręcone śruby mocujące panele do konstrukcji, czy panele nie posiadają widocznych uszkodzeń, czy elementy konstrukcji wsporczej nie uległy deformacjom albo korozji.

Następnie nasza ekipa przystąpiła do realizacji części pomiarowej, czyli:

Sprawdziliśmy stronę AC i DC – czyli wykonaliśmy odpowiednie pomiary. Napięcie na łańcuchach, czyli stringach, pomiary rezystancji na każdym ze stringów oraz pomiar rezystancji uziemienia – to po stronie DC. Z kolei po stronie AC sprawdziliśmy napięcie i rezystancję na każdej z 3 faz.

W raporcie końcowym wskazaliśmy, że do 2 z 4 instalacji nie mieliśmy żadnych uwag, natomiast 2 pozostałe otrzymały dodatkowe uwagi. W przypadku jednej z nich poprawy wymagała konstrukcja, która osiadał pod ciężarem paneli i należy ją podnieść. Druga z kolei instalacja wykazywała zanik jednej z faz. Po jej sprawdzeniu wynik znacząco odbiegał od normy, gdyz jego wskazanie to 106,7 V. Następnie wykonaliśmy pomiar rezystancji izolacji kabla zasilającego falownik faza wykazywał wynik bardzo poniżej normy, zaledwie 11 kiloomów. Zaleceniem naszym była wymiana kabla zasilającego AC.

Nasi elektrycy po około 6 godzinach zakończyli prace w terenie a po powrocie do bazy sporządzili raporty z zaleceniami oraz wytycznymi co do następnych przeglądów.

Przeglądy instalacji fotowoltaicznych – zawitaliśmy w stadninach koni – PODSUMOWANIE:

Lokalizacja: województwo wielkopolskie, okolice Piły

Dane PV: 4 instalacje fotowoltaiczne o mocy 50 kWp, składające się z modułów fotowoltaicznych JinKo oraz falowników HUAWEI

Opis: Instalacje poddane przeglądom, z czego 2 instalacje z 4 wymagały wykonania dodatkowych prac zgodnych z zaleceniami

Planujecie budowę swojej farmy fotowoltaicznej lub poszukujecie firmy świadczącej usługi O&M?

Chcecie zakupić projekt farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej i potrzebujecie sprawnie i profesjonalnie wykonać audyt / due diligence?

Poszukujecie recyklera paneli fotowoltaicznej lub firmy myjącej instalacje i farmy fotowoltaiczne?

Jeśli jesteście gotowi do działania, to my również!

Zadzwoń! +48 797 897 895

1 komentarz do “Przeglądy instalacji fotowoltaicznych – zawitaliśmy w stadninach koni”

  1. Szkoda ze przepisy wprost nie regulują systematycznych przegladow fotowoltaiki. Samochód sprawdzamy co rok bo takie są przepisy. Powinna niezależna jednostka sprawdzać instalacje przed jej odpaleniem.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

+48 797 897 895